لاوروف با دبیر کل جهاد اسلامی درباره اوضاع فلسطین گفت وگو کرد

مسکو- ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه با دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین درباره اوضاع سرزمین های فلسطین گفت وگو کرد.

به گزارش روز  پنجشنبه ایرنا از وزارت خارجه روسیه، سرگئی لاوروف و «زیاد النخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیروز در مسکو دیدار کردند و در جریان مذاکرات، وضعیت حل و فصل مسائل خاورمیانه (مناقشه فلسطین و اسراییل) با محوریت وضعیت کرانه باختری رود اردن و نوار غزه در مرکز توجه قرار گرفت.

در این دیدار موضوع وحدت ملی گروه های فلسطینی در حول محور سازمان آزادیبخش فلسطین به عنوان شرط لازم برای برقراری مذاکرات مستقیم با اسراییل مطرح و بررسی شد.

در همین حال طرف روسی بر پایبندی به اصل حل و فصل مناقشه اسراییل و فلسطین برمبنای اصول و معیارهای بین المللی پذیرفته شده ازجمله قطعنامه های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل و ابتکارات صلح عربی تاکید کرد.

 دبیر کل جنبش جهاد اسلامی دیروز همچنین با میخاییل بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و شمال آفریقا دیدار و دو طرف درخصوص مسائل فلسطین رایزنی و تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه روسیه روز ۱۲ اسفند ماه نیز با «اسماعیل هنیه» رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در مسکو دیدار کرد و در خصوص مسائل مختلف از جمله وحدت گروه های فلسطینی و طرح آمریکایی «معامله قرن» گفت و گو کردند.

دو طرف در خصوص سه موضوع اصلی شامل طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن»، توافق صلح میان گروه های فلسطینی و روابط دو جانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 روسیه عضو گروه چهار میانجی‌ خاورمیانه است که سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا اعضای دیگر این گروه را تشکیل می دهند. 

 روسیه از آرمان های ملت فلسطین برای ایجاد حکومت مستقل در سرزمین های اشغالی حمایت می کند و مقام های روس بارها بر این موضع کشور خود تاکید کرده اند.

فلسطین از سال ۱۹۸۹ در مسکو سفارتخانه دارد و روسیه فلسطین را به عنوان کشور مستقل به رسمیت می شناسد.

 در همین حال مقامهای روس معتقدند که راه حل مساله فلسطین در مذاکرات با اسراییل نهفته است و مسکو به همین دلیل برای آغاز مذاکرات فلسطین با رژیم صهیونیستی تلاش می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =