نوروز را چگونه با در خانه ماندن بگذرانیم؟

تهران- ایرنا- یک روانشناس و استاد دانشگاه معتقد است: هدف‌گذاری و تامین احساس ارزشمندی در دوران قرنطینه خانگی از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند.

حسین ابراهیمی مقدم روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در خصوص بهره‌برداری از اوقات فراغت در دوران قرنطینه خانگی گفت: در حال حاضر از منظر علوم پزشکی عدم خروج از منزل و قرنطینه خانگی یک اصل ضروری برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا محسوب می شود.

وی افزود: اما این قرنطینه باید تحت یک برنامه ریزی صحیح و جامع باشد،  زیرا در غیر این صورت سبب بروز مشکلات اجتماعی، خانوادگی و نظایر آن می شود.

ابراهیمی مقدم ادامه داد: به عنوان مثال براساس برخی از آمارها طلاق در ووهان چین (نخستین شهر آشنا با کرونا ویروس) افزایش یافته است. به عبارت دیگر قرنطینه خانگی در این جامعه سبب بروز برخی از چالش‌های خانوادگی و اجتماعی و نظایر آن شده و این امر، طلاق و متارکه را پس از گذران این دوران افزایش داده است.

به گفته این روانشناس، یک ماه تعطیلی دادگاه‌ها نیز بر این افزایش، اثرگذار و سبب تجمیع مراجعه کنندگان شده است.

وی تاکید کرد: براین اساس این قرنطینه باید با یک طرح‌ریزی جامع همراه باشد، به عنوان مثال یکی از مهمترین نیازهای بشر احساس ارزشمندی است که سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند.

ابراهیمی مقدم افزود: عدم توجه و تامین این احساس سبب تضعیف این سیستم و در درازمدت در مواجهه با تنش‌های محیطی همچون اخبار ناگوار آسیب پذیر می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس دورکاری با استفاده از اینترنت و تلفن و نظایر آن یکی از موثرترین اقدامات جهت تامین این نیاز (احساس ارزشمندی) به شمار می‌رود که نیازهای اقتصادی را هم تامین می کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه گذران اوقات فراغت با خانواده به ویژه فرزندان نیز در این دوران حائز اهمیت است،  گفت: نیاز فرزندان باتوجه به جنسیت و سن متفاوت است. خردسالان که از لحاظ ذهنی در مرحله تفکر اولیه قرار دارند،  هر اتفاق شدنی (ممکن) است.

وی افزود: بنابراین تفریح و سرگرمی خردسالان باید جهان تخیلی آن‌ها را نیز دربرگیرد. اما با ورود کودک به مرحله تفکر عینی (مقطع دبستان) باید از کارت‌های بازی، توپ نرم، جورچین و. امثال آن به منظور بهره‌گیری از هوش و حافظه استفاده کرد.

ابراهیمی مقدم ادامه داد: فرزندان بزرگسال نیز که به مرحله تفکر انتزاعی می رسند، نیازمند بحث و گفت وگو در باره مباحث انتزاعی هستند؛ برخی از مباحث واقعی که  حضور عینی ندارند؛ اما حقیقی محسوب می شوند.

به گفته این مشاور برخی از واژه‌ها همچون عشق، ایثار، فداکاری و آفریدگار (انتزاعی‌ترین واژه دنیا) از جمله این مفاهیم به شمار می روند.

وی تاکید کرد: اهمیت مطالعه کتب اشعار ارزشمند نیز یکی از عناصر تامین کننده نیازهای انتزاعی است که احتیاج به تفنن و سرگرمی را نیز ارضا می کند.

ابراهیمی مقدم در ادامه به برخی از ملاحظات خانوادگی اشاره و اظهار کرد: گفت وگو در رابطه با این بیماری (کرونا) در خانواده سبب تنش و اضطراب می شود. بنابراین استفاده از عناصر نشاط انگیز که سیستم ایمنی بدن را هم تقویت می کند، ضروری است.  

این روانشناس همچنین یادآور شد: بهره گیری از جوک، لطیفه و نظایر آن نیز به منظور افزایش شادی و نشاط در خانواده سبب فعال شدن بخشی از قسمت‌های نافعال شش (ریه) که به گفته متخصصان علوم پزشکی بیشترین درگیری را در مواجهه با کرونا ویروس پیدا می کند؛ می شود و خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

ابراهیمی مقدم تصریج کرد: در دوران شیوع این بیماری و همچنین قرنطینه خانگی بهره گیری از معنویات نیز بسیار حائز اهمیت است؛ این عنصر علاوه بر افزایش سطح ایمنی بدن روح و روان آدمی را نیز تقویت می کند.

وی افزود: نرمش های ساده نیز علاوه بر افزایش قدرت روحی – روانی و جسمانی در فعال سازی بدن نقش موثری ایفا می کند.

این کارشناس با اشاره به نظریه «ویکتور فرانکل» (پدیدآورنده معنادرمانی) ادامه داد: این عصب شناس با استفاده از معنادرمانی، تامین احساس اثرگذاری، ارزشمندی، هدف گذاری و ورزش از دشوارترین لحظات اردوگاه‌های جنگ جهانی دوم گذر کرد.

وی تاکید کرد: جامعه ایران نیز در طول تاریخ بشریت ثابت کرده است با بهره گیری از این عناصر می تواند بر دشواری ها در شرایط بحران فائق آید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =