راه‌اندازی مراکز غربالگری بیماری‌های واگیر در همدان

همدان- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: مراکز غربالگری بیماری‌های واگیر در نقاط مختلف این استان راه‌اندازی شده است.

منوچهر کرمی روز چهارشنبه در تشریح این خبر افزود: با هدف افزایش دسترسی مردم و جلوگیری از هر گونه ازدحام در بیمارستان ها، مراکز ۱۶ ساعته منتخب در سطح استان راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: این مراکز وظیفه غربالگری مراجعان دارای علایم تنفسی را از نظر ابتلای احتمالی به ویروس کرونا و در صورت لزوم ارجاع به بیمارستان ها بر عهده دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از شهروندان خواست تا از ظرفیت سامانه salamat.gov.ir برای ارزیابی وضعیت خود و خانواده از نظر ابتلای احتمالی به این ویروس استفاده کنند.

کرمی اظهار داشت: خانواده مبتلایان به بیماری کرونا توسط مراقب سلامت تحت آموزش و پیگیری قرار می گیرند و تمامی تلاش ها باید با رعایت اقدامات پیشگیرانه در راستای شکستن زنجیره انتقال بیماری در خانواده ها و جامعه باشد.

سامانه salamat.gov.ir جایگزین مراجعه حضوری

رییس مرکز بهداشت استان همدان گفت: مردم به جای مراجعه حضوری به مراکز درمانی و جلوگیری از هر گونه ازدحام که خود سبب انتشار ویروس کرونا می شود می توانند از طریق سامانه salamat.gov.ir و با وارد کردن شماره ملی به سوالات ساده خودارزیابی بیماری کووید-۱۹ پاسخ داده و راهنمایی لازم را مطابق آخرین دستور عمل های وزارت بهداشت دریافت کنند. 

کرمی ادامه داد: پس از ورود به این سامانه، علائم بیماری شامل تب، لرز، سرفه خشک، گلو درد و تنگی نفس سوال شده و سپس از وجود افراد مشکوک به بیماری کرونا در خانواده سوال می شود.

وی اضافه کرد: در صورت مثبت بودن نتایج، توصیه های بهداشتی ارائه شده و راهنمایی لازم برای مراجعه به مراقب سلامت یا بهورز مربوطه در نزدیکترین پایگاه سلامت، خانه بهداشت یا مرکز خدمات جامع سلامت منتخب صورت می گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان افزود: همزمان مراقب سلامت یا بهورز مربوطه نیز پیامکی در همین ارتباط دریافت کرده و مسوول پیگیری های بعدی فرد مشکوک و اطرافیان وی خواهد بود.

کرمی از شهروندان خواست با انجام خودارزیابی در سامانه salamat.gov.ir با کارکنان حوزه بهداشت همکاری کرده و با انجام غربالگری، رعایت دستورات بهداشت فردی و قرنطینه خانگی زنجیره انتقال ویروس و ایجاد بیماری کووید-۱۹ را قطع کنند.

وی گفت: همشهریان می توانند برای مشاوره و دریافت پاسخ سوال های خود در مورد بیماری کرونا با سامانه ۳۱۴۳ تماس گیرند و از راهنمایی ها کارشناسان حاضر و مستقر در این سامانه استفاده کنند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تا کنون ۲ هزار و ۹۵۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده اند.

کیانوش جهانپور درخصوص جدیدترین آمار ابتلا به ویروس کرونا در کشور اظهار کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۹۵۸ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۹ هزار نفر افزایش یافت.

وی خاطرنشان کرد: در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۳ نفر از مبتلایان جدید کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۳۵۴ مورد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha