تحریم‌ ایران در شرایط شیوع کرونا،جنایت جنگی است

شیراز-ایرنا-شهردار شیراز در پیامی خطاب به شهرداران شهرهای دوست و خواهرخوانده شیراز اعلام کرد: تحریم‌های ظالمانه در شرایط شیوع ویروس کرونا مصداق بارز جنایت جنگی است و مجامع بین‌المللی باید خواستار لغو سریع تحریم‌های ایران شوند.

حیدر اسکندرپور چهارشنبه در این پیام که خطاب به روسا و دبیران کل سازمان های بین المللی نیز هست افزود: من به نمایندگی از شهروندان فرهیخته شیراز از همکاران خود در سرتاسر جهان و مسوولان سازمان های بین المللی در حوزه مدیریت شهری انتظار دارم خواستار لغو تحریم های ظالمانه شوند.

در پیام وی آمده است: هر سال در چنین روزهایی هم میهنان من در سرتاسر ایران آماده استقبال از نوروز می شوند تا با برپایی این آیین کهن و میراث ماندگار ایران باستان، آغاز سال نو و رستاخیز طبیعت را جشن بگیرند،اینجا در شیراز عطر سنبل و جلوه گری شکوفه های بهار نارنج زودتر از بسیاری از نقاط دیگر زنگ آغاز تلاش و تکاپو برای آماده سازی شهر را به صدا در می آورد.

شهردار شیراز اضافه کرد: مدیریت شهری همگام با مردمی که مهمان نوازی شهرت دیرینه و خصلت ذاتی آنهاست مهیای پذیرایی خیل بی شمار گردشگران داخلی و خارجی می شود که به شوق بهره گیری از طبیعت زیبا و روح نواز و گنجینه های متعدد تاریخی، فرهنگی و مذهبی شیراز به اینجا سفر می کنند که امسال اما با کمال تاسف مردم خونگرم شیراز از پذیرایی گردشگران محروم هستند، شیوع ویروس کرونا با روند جهشی روزهای اخیر شرایط دشوار و دورنمای پیچیده ای را پیش روی ما قرار داده است.

اسکندرپور اضافه کرد:دردآور آنکه تحریم های اولیه و ثانویه آمریکا که حتی اقلام غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی را در بر می‌گیرد، به رغم  تلاش فداکارانه و از خودگذشتگی کارکنان حوزه سلامت چالش های جدی در مسیر غلبه بر گسترش شیوع این بیماری ایجاد کرده است،این تحریم های ظالمانه و غیرانسانی و مغایر قوانین بین المللی عملا ناقض حقوق اساسی بشر است و با هدف قرار دادن جان شهروندان عادی، مصداق بارز جنایت جنگی محسوب می شود.

شهردار شیراز در این پیام آورده است: من به نمایندگی از شهروندان فرهیخته شیراز از همکاران خود در سرتاسر جهان و مسوولان سازمان های بین المللی در حوزه مدیریت شهری انتظار دارم با صدای واحد نسبت به این اقدامات خصمانه دولت آمریکا واکنش نشان دهند،بی تردید هم صدایی و هم افزایی حکومت های محلی به عنوان نمایندگان مردم و کنشگری برای لغو این تحریم های ظالمانه گامی مهم برای دستیابی به صلح پایدار در جهان خواهد بود.

پیام شهردار شیراز که عضو هیات مدیره «اتحادیه شهرهای تاریخی»، عضو شورای اجرایی «مجمع شهرداران آسیایی» و «ICCN» است، به شهرداران شهرهای دوست و خواهرخوانده از جمله شهرداران شهرهای برلین، درسدن و وایمار (آلمان)، سئول و گیونگجو (کره جنوبی)، کیوتو و هیروشیما (ژاپن)، بلرت (استرالیا)، چینگ چونگ، نانجینگ و شیان (چین)، لویو (اوکراین)، نیکوزیا (قبرس)، پچ (مجارستان)، دوشنبه (تاجیکستان)، الخمسی (اسپانیا)، بادیشل (اتریش)، کازان (روسیه)، قونیه (ترکیه)، ایروان (ارمنستان)، لیوبلیانا (اسلوونی)، بغداد (عراق) و سازمان های بین المللی همچون «انجمن جهانی کلانشهرهای مهم (متروپلیس)»، «مجمع شهرداران آسیایی»، «اتحادیه شهرهای تاریخی»، «سازمان شهرداران صلح»، «شبکه جهانی شهرهای یادگیرنده»، «سازمان شهرهای هوشمند پایدار» و «شبکه همکاری بین شهری برای میراث فرهنگی معنوی (ICCN)» ارسال شده است.

براساس آخرین آمار تا ظهر سه‌شنبه ۲۰ اسفند با شناسایی ۱۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در فارس شمار مبتلایان در این استان به ۱۵۱ نفر افزایش یافته است؛ تاکنون پنج نفر از فارس به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، ۴۲ نفر نیز با وضعیت عمومی خوب در ایزوله خانگی به سر می برند. 

در سطح کشور تعداد مبتلایان تا مدت یاد شده  به ۹ هزار نفر رسید و شمار فوتی ها ۳۵۴ نفر اعلام شد. تاکنون ۲۹۵۹نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha