همه دستگاه‌ها به کمک بهداشت و درمان کشور بشتابند

تهران - ایرنا - رییس قوه قضاییه در بازدید سرزده ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: اختیارات لازم داده شده، همه دستگاه‌ها به کمک دستگاه بهداشت و درمان کشور بشتابند.

به گزارش روز چهارشنبه مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی در بازدید سرزده ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران ضمن تبریک ماه رجب افزود: با انجام اقدامات پیشگیرانه و درمانی و تضرع به حضرت حق و توسل به ائمه اطهار (ع) رفع این مشکل را از محضر خداوند طلب می‌کنیم.
وی ادامه داد: امروز سلامت جامعه امری بسیار مهم و دارای اولویت است و همه امور فرع بر سلامت است، اگر سلامت باشد بسیاری از توسعه یافتگی‌ها در کشور پدیدار می‌شود و اگر سلامت جامعه تهدید شد گرفتار مشکلاتی خواهیم شد.
رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه کشور دارای ظرفیت بسیار بالایی است، گفت: اگر همه این ظرفیت پای کار بیاید، کشور ما قدرتمندتر از آن است که این پدیده مشکل ایجاد کند، ظرفیت علمی نیروی جوان، کارآمد و آماده اقدام در کشور بسیار است و برای استفاده از این ظرفیت باید مدیریت صورت گیرد.
رییسی با تاکید براینکه سطح مداخلات بهداشتی حتما باید افزایش یابد افزود: امروز دانشگاه‌های پزشکی، وزارتخانه بهداشت و درمان از جهت فنی و تخصصی صاحب صلاحیت برای نظر دادن در این زمینه هستند. دیگران باید بدانند نگاه این افراد تخصصی و فنی است. اگر می‌گویند اجتماعات نباید انجام شود و مداخلات در امور سازمانی و اداری و حتی زندگی مردم برای تضمین سلامت باید صورت گیرد باید در این رابطه نسبت به این بایدها و نبایدها و پروتکل‌ها احترام گذاشت و آن را عملیاتی کرد.

اختیارات مسئولان اجرایی برای مدیریت و کنترل کرونا اتمام حجت است
رییس دستگاه قضا اظهارداشت: ‌اختیاراتی که شورای عالی امنیت ملی با تنفیذ رهبرمعظم انقلاب برای مدیریت و کنترل بیماری کرونا به مسئولان اجرایی داده، اتمام حجت است.
وی ادامه داد: در صورت نیاز، جلسه ستاد مقابله با کرونا در عالی ترین سطح، باید هر روز نه هفته‌ای یک بار برگزار شود.
رییس دستگاه قضا با بیان اینکه دوست داشتم در بیمارستان‌های محل بستری بیماران مبتلا به کرونا حاضر می‌شدم و ضمن عیادت از بیماران به پزشکان و پرستاران فداکار کشور از نزدیک خداقوت می‌گفتم، اظهارداشت: با برخی از مدیران این بیمارستان‌ها در استان‌های تهران، قم و گیلان تلفنی گفت و گو کردم و ضمن خداقوت به این عزیزان از آنها خواستم سلام مرا به کادر درمانی ابلاغ کنند.
رییسی اضافه کرد: به دادستان‌های سراسر کشور دستور داده‌ام با احتکارکنندگان به شدت و سرعت برخورد کنند. برخی فکر می‌کنند کار دستگاه‌های نظارتی مچ‌گیری است در حالیکه مجموعه‌های نظارتی باید همراه با دستگاه‌های اجرایی و در کنار آنها کمبودها و نیازمندی‌های موجود را از مسئولان مطالبه کنند.

مردم به تصمیمات ستادهای مبارزه با کرونا عمل کنند
رییسی با تاکید بر اینکه سطح مداخلات ستادهای مبارزه با کرونا باید پذیرفته شود که بتوانند در سطح ادارات سازمان‌ها و زندگی مردم اقدامات بهداشتی صورت دهند، افزود: پیشگیری‌ها می‌تواند آمار تلفات را در .کشور کاهش دهد و این موضوع حتما به نفع مردم استکه به تصمیمات ستادهای مبارزه با کرونا عمل کنند.

وی ادامه داد: ستادهای مبارزه با کرونا باید از ظرفیت‌های موجود در کشور که ظرفیت کمی نیست، نهایت استفاده را برای انجام این ماموریت خطیر که برای حفظ سلامت مردم است، بهره گیرند همچنین همه دستگاه‌ها باید خود را موظف به یاری ستادهای مقابله با کرونا بدانند.
رییس قوه قضاییه تصریح کرد: ستاد مبارزه با کرونا در سطح عالی‌ترین مسئولین کشور است، یعنی اینکه این ستاد عالی است و باید علی‌القاعده با ریاست رئیس‌جمهوری تشکیل جلسه دهد و اجرا کردن مصوبات را پیگیری کند.
رییسی افزود: وزیر بهداشت نکاتی را مطرح و مصوباتی در ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا و شورای عالی امنیت ملی تصویب شد که به تنفیذ مقام معظم رهبری نیز رسید و جنبه قانونی پیدا کرد.

مصوبات ستاد مبارزه با کرونا برای همه دستگاه‌ها لازم‌الاجراست 
وی اظهارداشت: در واقع مصوبات ستاد مبارزه با کرونا برای همه دستگاه‌ها لازم‌الاجراست و پیگیری این قضیه به نفع همه در کشور است زیرا زمان شیوع بیماری در کشور را کاهش و محدود  و سلامت را در کشور تضمین می‌کند.
رییس دستگاه قضا گفت: خواسته بنده این است که این جلسات نه فقط هفته ای یکبار بلکه اگر لازم شد روزی یکبار تشکیل شود تا این امر دچار توقف نشود و هر مشکل لجستیک و پشتیبانی که عزیزان ما در وزارت بهداشت و درمان دارند، باید مورد پیگیری قرار گیرد.
وی اضافه کرد: وزارت بهداشت و جامعه پزشکی کشور سربازان در وسط میدان و در خط مقدم هستند، نباید مشکل تدارکات، کمبود اعتبارات و لوازم پزشکی داشته باشند؛ لازمه این کار این است که بهداشت و درمان فقط به این موضوع فکر کند و دغدغه ای جز بهداشت و درمان نداشته باشد چرا که در این صورت طبیعتا در این میدان توفیق بیشتر می شود و تدارک و پشتیبانی به عهده بخش هایی باشد که در کشور مسئولیت دارند.
رییسی افزود: نظر فنی در مورد تعطیلی یا عدم تعطیلی بخش‌های کشور بر عهده بهداشت و درمان است ولی اجرا، پیگیری و اقداماتش بر عهده بخش‌های دیگر است.
رییس دستگاه قضا با بیان اینکه تقسیم کار در سطح عالی در کشور باید صورت گیرد، گفت: در بخش‌های میدانی هم  اگر با همین همکاری و هماهنگی که امروز بین ارتش، سپاه، وزارت بهداشت و درمان، دولت و همه آحاد ملت وجود دارد حرکت کنیم، فکر می‌کنم زمان محدودی نخواهد بود که بر این پدیده و ویروس نحس مسلط خواهیم شد و شرایط متفاوت می شود.

سازمان بازرسی کل کشور در کنار وزارت بهداشت قرار گیرد
وی با اشاره به همکاری دستگاه قضا در حوزه نظارت و اینکه سازمان بازرسی کل کشور باید برای پیگیری مشکلات و کمبودها در کنار وزارت بهداشت قرار گیرد افزود: سازمان بازرسی کل کشور با وزارت بهداشت و درمان کشور همکاری و در آن بخش‌هایی که کمبود وجود دارد همانند وزارت بهداشت و درمان پیگیری کند تا کمبودها رفع شود.
رییسی تصریح کرد: بخش های نظارتی جایگاه مهمی دارند و امروز باید نقش تعاملی ایفا و راهنمایی کنند تا دستگاه‌ها موفق شوند و مشکلاتشان را دنبال کنند. چه اشکال دارد امروز سازمان بازرسی کمبودهای موجود در وزارت بهداشت را پیگیری کند. اگر فرمانداری، استانداری می‌گوید نیاز به اعتبار و لوازم پزشکی دارد بخش‌های نظارتی و سازمان بازرسی کل کشور و همه دستگاه‌ها در این زمینه کمک کنند.
رییسی دستگاه قضا اضافه کرد: برای اجرایی کردن مصوبات ستادهای مبارزه با کرونا حتما دادستان ها و مسئولان اجرایی  می توانند نقش بسیاری داشته باشند. دکتر زالی و همکارانشان تصمیمی گرفته اند که این تصمیمات ضمانت اجرا می خواهد و این تصمیم باید اجرایی شود. بخش جدی اجرایی کردن مصوبات و تصمیمات اتخاذ شده این است که بخش های قضایی هم اجرایی شدن این موارد را دنبال کنند.

فضای مجازی و رسانه ها باید در خدمت تبیین افکار عمومی باشند
رییس قوه قضاییه با تاکید بر نقش رسانه گفت: فضای مجازی هم در جهت تبیین مصوبات و تصمیم ها نقش دارد. متاسفانه در بخشی از حوزه ها با نوعی شایعه پراکنی مواجه هستیم، برخی دل مردم را خالی می‌کنند و در این موارد ایجاد اضطراب می بینیم؛ این در حالی است که فضای مجازی و رسانه ها باید در خدمت تبیین افکار عمومی باشند و مردم را نسبت به خطرات این ویروس، اجرا کردن دستورات و نظرات ستادهای مبارزه با کرونا آگاه کنند.
وی ادامه داد: اگر رسانه  ها این کار را انجام دهند هم حوزه بهداشت قوی تر خواهد شد و هم از بسیاری از اضطراب ها جلوگیری می شود. یکی از کارهای مهمی که باید در این حوزه انجام شود نقش بسیار مهم روشن کردن افکار عمومی و مردم نسبت به مسئولیت هایی است که در این رابطه دارند.
رییس قوه قضاییه اضافه کرد: هرجا که با مردم با صداقت سخن گفتیم و همکاری آن ها را طلبیدیم، مردم خوب پای کار آمدند و کمک کردند.  تجربه ما نشان می دهد باید به مردم اعتماد کرد و با آن ها با صداقت و صفا سخن گفت. یقین می دانم مردم در این رابطه با ما همیار و همکار خواهند بود.
وی افزود: امیدواریم حرکتی که امروز در کشور با همکاری بخش های مختلف شروع شده با جدیت ادامه یابد و شاهد باشیم کشور توانسته در زمانی نه چندان طولانی این ویروس منحوس را کنترل و سلامت را در کشور تضمین کند.
رییسی ادامه داد: این پدیده یک تجربه برای کشور است، ما تجربه جنگ تحمیلی را داشتیم و با همکاری و هماهنگی و حضور همگان در آن عرصه موفقیت کسب شد و در رابطه با این موضوع نیز حتما این موفقیت خواهد بود.
رییس دستگاه قضا ضمن قدردانی از مدافعان سلامت، اظهارداشت: حرکت و تلاش افسران، سربازان، دکتران و پرستاران و هیات های عملی دانشگاه ها، کادر درمانی، پزشکی و خدماتی بیمارستان ها حقیقتا کار مجاهدانه ای است که در خور تقدیر و تشکر است. رهبری معظم انقلاب از همه عزیزان تشکر کردند و بنده نیز به سهم خود به عنوان یک طلبه و مسئول صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.

لازم به ذکر است رئیس قوه قضاییه صبح امروز به صورت تلفنی با دکتر ولایتی رئیس بیمارستان مسیح دانشوری، دکتر سیامک ریماز رئیس بیمارستان رازی گیلان، دکتر پرهام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم و دکتر میرزابیگی رئیس سازمان نظام پرستاری برای پیگیری وضعیت درمان بیماران کرونا گفت گو کرد و ضمن تقدیر از خدمات و زحمات ارائه شده به جامعه پزشکی، به آنها خداقوت گفت.

رییس قوه قضاییه در این گفت و گوهای تلفنی در جریان آخرین وضعیت بیماران تحت درمان، کاستی‌ها و نیازمندی‌های این مجموعه ها قرار گرفت.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha