جایگاه کانتینری بندرشهید رجایی ارتقا می یابد

بندرعباس-ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: با اجرای کامل مرحله سوم طرح توسعه بندرشهیدرجایی، جایگاه کانتینری این بندر در رقابت با سایر بنادر منطقه، ارتقا می یابد.

الله مراد عفیفی پور روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از این طرح افزود: با اجرای این مگا پروژه بندری، افزایش اسمی تخلیه و بارگیری ترمینال کانتینری از ۶.۳ میلیون تی.ای.یو به ۸.۴ میلیون تی.ای.یو 
وی بدون اشاره به زمان بهره برداری این طرح ملی بیان داشت: این مهم برای پهلوگیری شناورهای با ظرفیت ۱۸هزار و ۴۰۰ تی.ای.یو و تناژ ۱۸۵هزار (DWT ) است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهارداشت: این طرح شامل احداث سه پست اسکله به طول ۱۴۰۰ متر، لایروبی حوضچه شماره ۳ تا تراز تقریبی منفی ۱۷.۵ متر و  به حجم تقریبی چهار میلیون مترمکعب، خاکبرداری و محوطه سازی و تاسیسات زیربنایی و روبنایی با سطح ۱۱۳ هکتار و ساختمان های مورد نیاز و نیز حفاظت ساحلی و اقدامات لازم به طول ۱۱۰۰ متر است.
عفیفی پور ادامه داد: طرح توسعه مرحله سوم بندر شهیدرجایی یکی از  طرح های عظیم بندرسازی در ایران است که به لحاظ تجهیزات فنی و روند ساخت وسازهای عمرانی دارای پیچیدگی های خاص و ویژگی های منحصر بفردی است. 
وی گفت: طرح توسعه بندر شهید رجایی بعنوان یک مگا پروژه اقتصاد مقاومتی اولویت دار بشمار می آید که پیشرفت روز افزون آن را شاهد هستیم.
این مقام بندری خاطر شان کرد: بومی سازی دانش بندری با اتکا بر تخصص مهندسان جوان و با انگیزه ایرانی، مبین تحکیم دانش افزایی و مهم‌ترین مقوله در جهت اثباب ناکارآمدی تحریم هاست که این مهم باید مورد توجه جهانیان  قرار گیرد. 
بندر شهید رجایی واقع در جنوب ایران اکنون بزرگترین بندر کانتینری ایران و از بنادر مهم منطقه است که از آن به عنوان دروازه طلایی اقتصاد ایران یاد می کنند.
بندر شهید رجایی نه تنها برای فلات ایران و شهرها و کشورهای مستقر در این فلات از اهمیت حیاتی برخوردار است، بلکه امروز این بندر با قرارگیری در مسیر کریدور شمال - جنوب کلید دسترسی کشورهای مشترک ‌المنافع و افغانستان به آب‌ های آزاد نیز به حساب می‌ آید.
عملیات اجرای مرحله سه طرح توسعه بندر شهید رجایی از اسفندماه سال ۹۶ با دستور رییس جمهوری آغاز شده است.
با احداث مرحله ۳ بندر شهید رجایی هرمزگان، یک هزار و ۸۰۰ متر کناره پایانه برای پهلوگیری کشتی ها در این بندر ایجاد می شود.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم صدور فرمان آغاز این طرح اظهار داشت: این طرح، بندر شهید رجایی را که بندری راهبردی برای ایران است به مرکز بزرگ حمل ونقل و ترانزیت کالا به کشورهای شمالی و شرقی ایران تبدیل می کند.
بندر شهید رجایی در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =