ایجاد ۶۸ هزار شغل در صنعت IT، بلندپروازانه است؟

تهران-ایرنا- وزیر ارتباطات مدتی قبل اعلام کرد با ساز و کاری که برای تسهیل کسب و کارها در نظر گرفته‌اند می‌توان ۶۸ هزار شغل ایجاد کرد. آیا این عدد بلندپروازانه است؟

سامانه «ایران کارفا» از سوی سازمان فناوری اطلاعات برای حمایت مالی از کسب و کارهای نوپا شکل گرفته است تا وام وجوه اداره شده (یارانه‌ای  که در راستای تحقق اهداف برنامه‌های توسعه کشور با کاهش سود در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌گیرد) از مسیر درستی به تیم‌ها و شرکت‌هایی که استحقاق دارند، تخصیص یابد.

مرداده ماه امسال همزمان با هفته «ایران هوشمند» طرح «نوآفرین» وزارت ارتباطات رونمایی شد. «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات در روز رونمایی اعلام کرد این طرح می‌تواند سالانه ۶۸ هزار شغل ایجاد کند. «سعید روشنی» مجری آیین‌نامه نوآفرین و مشاور رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره این طرح و امکان ایجاد این تعداد شغل در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا توضیحاتی داد.

وی در خصوص این طرح و این که آیا ممکن است با ارایه طرحی بتوان این تعداد شغل ایجاد کرد گفت: وزیر ارتباطات آن روز درباره طرح اشتغال وزارتخانه و امکان ایجاد این تعداد شغل صحبت کردند که البته این طرح نیز در لایه ای از آیین نامه نوآفرین وجود دارد. او اشاره کرد: برای رسیدن به این هدف سامانه‌ای با عنوان «ایران کارفا» توسعه دادیم و آیین نامه مدونی برای حمایت مالی از کسب و کارهای نوپا تهیه کردیم.

روشنی گفت: مردادماه سامانه ایران کارفا رونمایی شد. این سامانه صرفا برای جمع آوری اطلاعات شرکت ها طرحی نشده است و هدفی بالاتر از این دارد. تلاش کردیم راه اندازی این سامانه باعث شود وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات از مسیر جهت دار و مناسب به کسانی برسد که استحقاق دریافت آن را دارند.

او با اشاره به این که این وام صرفا به هر فردی که آن را درخواست کند، ارایه نمی‌شود، گفت: برای دریافت وام شرایطی را در نظر گرفته‌ایم. تعداد کاربران و میزان دانلود پلتفرمی که تقاضای وام دارد برای ما مهم است. باید شرایط مناسب را داشته باشند تا وام به آن ها تعلق بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: هر کدام از کسب و کارهای اینترنتی که شرایط را داشته باشند می توانند با کد نوآفرین وارد سایت شوند و درخواست وام دهند. یک تیم حرفه‌ای این اطلاعات را بررسی و پس از تایید آن مراحل اختصاص و دریافت وام طی می‌شود.

او در پاسخ به این سوال که آیا ایجاد این تعداد شغل صادقانه است یا بلندپروازانه گفت: من اگر بخواهم به عنوان مجری طرح به این سوال پاسخ بدهم باید بگویم اعلام عدد و رقم کار بسیار سختی است و حتی درصدی را هم نمی‌توانم برای آن در نظر بگیرم. هر زمان که این طرح به شکل کامل اجرا و پیاده سازی شود می‌توانیم رشد ۲۰درصدی درحوزه کسب و کار صنعت آی.تی را شاهد باشیم.

وی در توضیح بیشتر گفت: بگذریم از این که طرح اشتغال چیست و اقتصاددان‌ها درباره آن چه می‌گویند، تعریف ما از اشتغال شامل افرادی می‌شود که در محیط کسب و کاری مشغول هستند و برای آن‌ها بیمه رد می شود. قبل از طراحی کارفا به تسهیل کسب وکارها فکر کردیم و به آیین‌نامه نوآفرین رسیدیم. آیین‌نامه نوآفرین با فرض این که درست پیاده‌سازی شود، راه‌اندازی کسب و کار را تسهیل می‌کند و رشد میزان اشتغال را رقم می‌زند.

«کارفا» زیرمجموعه طرح نوآفرین است و این دو در کنار یکدیگر مسیر تسهیل کسب و کارها را جلو می برند. این برنامه ها برای برون‌رفت از خطاهای مختلف سیاست‌گذاری است که گاهی باعث می‌شود حمایتی مانند وام در اختیار جامعه هدفی قرار بگیرد که لایق آن نیستند. برای کاهش این نوع خطای سیاست گذاری برنامه‌های کارفا طراحی شد.

مجری آیین‌نامه نوآفرین تصریح کرد: نوعی از حمایت های دولت، ارایه وام وجوه اداره شده است که با همکاری کارفا و طرح نوآفرین به متقاضیان تعلق می گیرد. زمانی که از خطای سیاست گذاری بیرون برویم، حمایت‌های مالی به فردی و کسب و کاری ارایه می شود که لایق آن است.

این نخستین قدم برای تضمین اشتغال است چرا که در این طرح دولت به ازای خدماتی که به کسب و کارها می دهد از آن ها انتظار ایجاد شغل با ساز وکار مشخص مانند رد کردن بیمه دارد.

ایران کارفا چه خدماتی ارایه می دهد؟

عرضه کنندگان محصول یا خدمت بر روی پلتفرم، پلتفرم‌های کسب و کار فاوا، شتابدهنده‌های سازمانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، شرکت‌های نوپای حوزه‌ی فاوا، اصناف حوزه فاوا از جمله دریافت کنندگان خدمات ایران کارفا هستند.

عرضه کنندگان محصول یا خدمت بر روی پلتفرم: این خدمت اقدام به ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه جهت اشتغال‌زایی عرضه‌کنندگان تخصصی و حرفه‌ای فعال به منظور عرضه محصولات و خدمات در پلتفرم‌های کسب‌وکار مبتنی بر فناوری اطلاعات می‌نماید. در این طرح، تسهیلات با نظارت پلتفرم به عرضه‌کنندگان محصول (کالا/خدمت) ارائه می‌شود.

پلتفرم‌های کسب و کار فاوا: این خدمت اقدام به ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به‌منظور توسعه پلتفرم‌های کسب‌وکار مبتنی بر فناوری اطلاعات و در جهت ارتقاء فرصت‌های شغلی در پلتفرم می‌نماید. پلتفرم هر رسانه‌ای است که طرفین عرضه و تقاضای یک محصول یا خدمت را به هم معرفی می‌نماید و منجر به ایجاد درآمد برای عرضه‌کننده می‌شود.

شتاب‌دهنده سازمانی: این خدمت اقدام به ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت جهت ایجاد و توسعه شتاب‌دهنده‌های سازمانی در حوزه فاوا در شرکت‌های بزرگ یا دارنده پروانه از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (همچون اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های دارای پروانه ارتباطات ثابت) بر اساس یک طرح راه‌اندازی و توسعه شتاب‌دهنده می‌نماید. در این طرح بایستی تعداد مشخصی کسب‌وکار نوپا در سال شتاب‌دهی شوند.

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه: این خدمت اقدام به ارائه تسهیلات ارزان ‌قیمت جهت حمایت از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه فاوا در شرکت‌های بزرگ یا دارنده پروانه از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (همچون اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های دارای پروانه ارتباطات ثابت) می‌نماید. در این طرح بایستی میزان مشخصی از سرمایه‌گذاری جسورانه در حوزه فاوا با رویکرد توسعه کسب‌وکارهای جدید و اشتغال‌زا انجام شود.

شرکت‌های نوپای حوزه‌ی فاوا: این خدمت اقدام به ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه جهت توسعه فعالیت‌ها و اشتغال‌زایی شرکت‌های نوپا در حوزه فاوا بر اساس یک طرح توسعه کسب‌وکار می‌نماید. در این طرح به ‌غیر از اعضای مؤسس بایستی تعدادی نیروی انسانی جدید نیز مطابق ضوابط مشغول به‌کار شوند.

اصناف حوزه فاوا: هدف از طرح حمایت از ادغام و اکتساب شرکت های فعال در حوزه های خدمت اقدام به ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت جهت ایجاد اشتغال به ازای هر نفر شاغل جدید در اصناف حوزه فاوا (که از این ‌پس در این دستورالعمل کسب‌وکار فاوا نامیده می‌شود) بر اساس طرح توسعه کسب‌وکار می‌نماید. در این طرح به‌ غیر از صاحبان کسب‌وکار تعدادی نیروی انسانی جدید نیز مطابق ضوابط مشغول به‌کار شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha