۱۵ هزار اصله نهال در سردشت غرس شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: ۱۵ هزار اصله نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی در این شهرستان توزیع و کاشته شد.

سیدکامل حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کاشت این نهال‌ها با همکاری اعضای انجمن‌های زیست محیطی و منابع طبیعی سردشت و شهروندان در طول هفته منابع طبیعی در مناطق از قبل پیش بینی شده سردشت، نلاس، میرآباد و ربط صورت گرفته‌است.

وی ادامه داد: نهال‌های توزیع‌شده در ۸۵ هکتار و با هزینه یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال از محل طرح صیانت از منابع طبیعی کاشته شده‌است.

حسینی اضافه کرد: این نهال‌ها شامل سرو نقره‌ای، ارغوان، سرو خمره‌ای، بیدمشک و بید مجنون است که در راستای احیا و توسعه جنگل‌ها و مراتع سردشت کاشته شد.

وی با اشاره احتمال شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا عنوان کرد: در راستای مقابله با شیوع کرونا فعالیت‌های ترویجی و آموزشی در خصوص لزوم حفاظت از محیط زیست و صیانت از عرصه‌های طبیعی، از طریق رسانه‌های جمعی، کانال‌های اطلاع‌رسانی و فضای مجازی و همچنین انتشار بروشورهای آموزشی در دستور کار قرار دارد.

 از ۱۵ تا ۲۱ اسفند به نام هفته منابع طبیعی نامگذری شده که شعار امسال این هفته «نهال‌کاری همگانی برای ایرانی سرسبز» است.

سردشت دارای ۱۵۰ هزار هکتار مساحت است؛ این شهرستان با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را دارد.

جنگل‌های این شهرستان جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش های زندگی دارای اهمیت زیادی است.

مهم‌ترین گونه‌های گیاهی سطح شهرستان سردشت بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از ۱۰۰ گونه دیگر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha