اردوغان: بحران‌های ادلب، سوریه و پناهجویان آزمون اراده و مدیریت اروپاست

تهران - ایرنا - رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه تصریح کرد: بحران‌های ادلب، سوریه و پناهجویان بیشتر از آنکه ترکیه را درگیر کند، آزمون اراده و رهبریو مدیریت اروپا است.

به گزارش آناتولی در روز سه شنبه،‌ اردوغان اظهار داشت: این پیشنهاد من به یونان است، درهای خود را ( به روی پناهجویان) باز کنید و بدانید که این افراد در یونان ماندگار نیستند، بگذارید عبور کرده و به کشورهای دیگر اروپا بروند.

وی با بیان اینکه در سوریه هر چند یک آتش بس موقت هم باشد باز خوب پیش می ‌رود،‌ تصریح کرد: وارد روز چهارم ( آتش بس) شدیم و امیدوارم که بدین شکل ادامه پیدا کرده و آتش بس پایدار برقرار شود.

اردوغان اضافه کرد: در شرایطی که ما با پرداخت هزینه های زیاد آتش بس را در ادلب فراهم و از غیرنظامیان محافظت کردی، اتحادیه اروپا نیز باید وظیفه خود در این زمینه را به جای بیاورد.

رئیس جمهور ترکیه به نشست سه جانبه‌ای که قرار است ترکیه به زودی با حضور صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه در استانبول برگزار کند اشاره و افزود: در صورت حضور نخست وزیر انگلیس این نشست ۴ جانبه خواهد بود.

همزمان مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز با بیان اینکه، امروز نیاز مهاجران با سال ۲۰۱۶ متفاوت است، افزود: با اتحادیه اروپا درباره آنچه در زمینه شرایط جدید می توانیم انجام دهیم صحبت خواهیم کرد.

چاووش‌اوغلو اظهار داشت: اروپاییان از یک طرف مدام می‌گویید مهاجران از ادلب نیایند و از طرف دیگر هم از زندگی و حیات این انسان‌ها در اروپا حمایت نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: مرزهای اروپا نه از مرز ترکیه-یونان بلکه از مرزهای جنوب و شرق ترکیه آغاز می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha