مراکز درمانی در اولویت توزیع اقلام بهداشتی

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اولویت در توزیع اقلام بهداشتی با مراکز بهداشتی است که تعداد پذیرش بیشتری از بیماران دارند، اما با راهکارهایی که در نظر گرفته شده ظرف چند روز آینده به داروخانه‌ها نیز اقلام را ارائه خواهیم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت «محمدرضا شانه‌ ساز» در نشست مشترک با قائم‌ مقام وزیر صنعت و معاونین این وزارتخانه پیرامون تامین اقلام بهداشتی و پزشکی گفت: تقریبا از ابتدای هفته گذشته، روزانه و مرتب جلساتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده تا هماهنگی کامل‌تری در توزیع اقلام ضدعفونی کننده، ماسک و لباس‌های پزشکی انجام و مایحتاج کادر درمانی و مردم را تامین کنیم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: شیوع کرونا با سایر بحران‌هایی همچون سیل و زلزله که در کشور رخ می‌دهد، متفاوت است، زیرا حوادث طبیعی ممکن است چند استان را درگیر کند در حالیکه ویروس کرونا همه کشور را درگیر کرده و حتی بخش عمده‌ای از جهان نیز درگیر شده است؛ بنابراین اقلامی که هم اکنون در کشور به لحاظ دارویی و پزشکی مورد نیاز است، از خارج از کشور نیز به راحتی قابل تامین نیست.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت و واردکنندگان در هفته‌های گذشته تلاش بسیاری برای خرید ماسک از سایر بازارهای جهانی داشتند و حتی با قیمت بالاتر، اما در لحظه‌های آخری که محموله‌ها در حال حرکت به سمت کشور بود، توسط دولت کشورهای صادرکننده متوقف شد، زیرا خود آنها نیز به این اقلام نیاز داشتند.

شانه ساز با بیان اینکه برخی از استان‌ها و دانشگاه‌های کشور بیشتر درگیر ویروس کرونا شده‌اند،‌افزود: بنابراین از ابتدا به شکل ویژه‌ بر روی تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز آنها تمرکز کردیم، ضمن اینکه هم اکنون نیز تولید اقلام مورد نیاز در کشور ۶ تا هشت برابر شده است.

وی اضافه کرد: هنوز مشکل عمده‌ای در ماسک‌های N۹۵ داریم؛ این در حالی است که در ابتدای شیوع این ویروس، یک واحد تولیدی در کشور داشتیم که ۱۰هزار عدد در روز تولید داشت، اما اکنون با کمک صنایع دفاع به ۴۰ هزار عدد در روز رسیده ،اما نیاز کشور به ۱۰۰ هزار عدد ماسک N۹۵ در روز است.

شانه ساز گفت: اکنون با زیر بار بردن ظرفیت های تولید مردمی و دستگاههای جهادی از جمله صنایع دفاع، بسیج، بسیج اصناف و واحدهای تولیدی- صنفی به مرور در حال تکمیل ظرفیت مورد نیاز هستیم.

وی افزود: وزارت بهداشت فیلم‌های آموزشی را برای تولید ماسک های خانگی منتشر کرده که بر این اساس امیدواریم ظرف هفته جاری، بخش مهمی از خواسته‌های مراکز درمانی را پاسخ دهیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha