مقام روس: آمریکا همواره در مساله خلع سلاح هسته‌ای انگلیس و فرانسه را از یاد می‌برد

مسکو - ایرنا - نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: آمریکا همواره در مساله خلع سلاح هسته‌ای، فرانسه و انگلیس متحدان هسته ای خود را از یاد می‌برد.

میخاییل اولیانوف روز سه‌شنبه در حساب خود در توییتر نوشت: شرکای آمریکایی همواره در زمینه راهبردی متحدان راهبردی خود فرانسه و انگلیس را از یاد می‌برند. 

وی افزود: آنها نمی‌خواهند این واقعیت را بپذیرند که اظهارات یکجانبه آنها در مورد (خلع سلاح هسته ای) چین ازنقطه نظر سیاست واقعی عجیب بنظر می رسد و موضع آن کشور (آمریکا) را ضعیف می کند.

اولیانوف این مطلب را در پاسخ به توییت کاربری نوشت که گفته بود هیات آمریکا در کنفرانس بین المللی لندن در هفته گذشته بارها از چین خواست در مذاکرات سه جانبه روسیه و آمریکا شرکت کند تا از مسابقه تسلیحاتی جلوگیری شود.

این کاربر شبکه توییتر خاطرنشان کرد که پکن باتوجه به مسیر گسترش توانمندی هسته ای این کشور، تهدید جدی برای امنیت راهبردی محسوب می‌شود.

گفتنی است ایالات متحده بارها از چین خواسته است که به مذاکرات سه‌جانبه تسلیحات هسته‌ای با مسکو بپیوندد.

روز اول بهمن ماه "رابرت وود" سفیر خلع سلاح آمریکا در افتتاحیه کنفرانس خلع سلاح تحت حمایت سازمان ملل در ژنو به خبرنگاران گفت: ما فکر می‌کنیم با توجه به اینکه تخمین زده می‌شود ذخایر هسته‌ای چین در طی 10 سال آینده دو برابر شود، اکنون زمان آن است که مذاکرات سه جانبه تسلیحات هسته‌ای با مسکو انجام شود. 
وود افزود: هفته گذشته واشنگتن مذاکرات سه‌جانبه احتمالی را در یک جلسه امنیتی با روسیه مورد بحث و گفت وگو قرار داد و در مورد برگزاری این مذاکرات با روسیه به تفاهم‌هایی دست یافت.  

پکن اعلام کرده است که تسلیحات چین در پایین‌ترین سطح نیازهای امنیت ملی قرار دارد و قابل مقایسه با اسلحه‌های روسیه و ایالات متحده نیست. 

 سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز خاطرنشان کرده است که مسکو در مذاکرات سه جانبه احتمالی شرکت خواهد کرد، اما وی چین را مجبور نخواهد کرد که موضع فعلی خود را تغییر دهد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha