آماده باش در پاکستان برای مقابله با کرونا، محتکران مجازات می شوند

اسلام آباد - ایرنا - با اعلام وضعیت آماده باش کامل در پاکستان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و افزایش شمار مبتلایان به این بیماری، بازار محتکران، گرانفروشان و قاچاقچیان نیز گرم شده و این روزها انتشار پیاپی گزارش هایی مبنی بر قاچاق گسترده ماسک و احتکار وسایل بهداشتی باعث شد تا «عمران خان» نخست وزیر پاکستان مجازات سخت را برای این افراد اعلام کند.

معضل کمیاب شدن وسایل بهداشتی از جمله ماسک همزمان با سرایت ویروس کرونا بین شهروندان این کشور، باعث نگرانی دولت شده و همزمان انتقاد شدید از سوی احزاب سیاسی و اقشار مختلف مردم را نیز درپی داشته است.

شهرهای کراچی در جنوب و اسلام آباد به عنوان پایتخت پاکستان بیشتر شاهد قاچاق ماسک، کمیاب شدن وسایل بهداشتی هستند جایی که حدود ۱۶ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا تحت مراقب بوده و البته یکی از آنان روزهای اخیر بهبود و سپس از بیمارستان مرخص شد.

روز گذشته ماموران گمرگ و حراست در فرودگاه بین المللی شهر اسلام آباد از مسافری که عازم بانکوک بود موفق به کشف ۸۰ هزار بسته ماسک شدند.

برخی گزارش ها نیز حاکی از افزایش قاچاق ماسک به چین و کشورهای حوزه خلیج فارس است.

پیش از این در شهر کراچی پاکستان قیمت ماسک و سایر وسایل بهداشتی به طور بی سابقه ای گران شده و مردم از عدم برخورد مسئولان با سودجویان و گرانفروشان ناراضی هستند.

منابع خبری پاکستان روز سه شنبه گفتند: شیوع گسترده ویروس کرونا در سایر کشورهای منطقه باعث شده تا قاچاقچیان در پاکستان از این وضعیت سوء استفاده کرده و قیمت فروش وسایل بهداشتی از جمله ماسک های جراحی، ماسک ان۹۵ و دستکش های حفاظتی افزایش یابد.

عمران خان: محتکران مجازات خواهند شد

نخست وزیر پاکستان در واکنش به افزایش قیمت ماسک و وسایل بهداشتی در فروشگاه دستور فوری برای برخورد با گرانفروشان و محتکران صادر کرد.

عمران خان اعلام کرد: محتکران مجازات خواهند شد زیرا آنان مرتکب بازی با جان مردم و سوء استفاده از وضعیت افراد بیمار هستند. مجازات عاملان دخیل در احتکار، گرانفروشی و قاچاق وسایل بهداشتی در پاکستان پرداخت جریمه های نقدی سنگین و تحمل حبس دو تا پنج سال است.

قیمت ماسک بهداشتی از جمله ماسک های جراحی و ان۹۵ در پاکستان طی ۱۰ روز گذشته از ۴۷۰۰ تومان به ۱۴۱ هزار تومان افزایش یافت.

احتکار ماسک وحشت کرونا را بیشتر کرد

رسانه های پاکستانی می گویند: با وجود اقدامات موثر دولت برای حفظ سلامت شهروندان و نظارت دقیق بر رفت و آمدها در مرزهای زمینی، هوایی و دریایی، کمیاب شدن وسایل بهداشتی و احتکار ماسک و سایر اقلام پزشکی ترس کرونا میان مردم را بیشتر کرده است.

کلاهبرداری در معامله های تجاری مربوط به اقلام بهداشتی و نگرانی شدید مردم در شهرهای مختلف پاکستان نسبت به قیمت های سرسام آور وسایل بهداشتی باعث شد تا عمران خان نخست وزیر پاکستان دستور برخورد قاطعانه با این عناصر را صادر کند.

روزهای اخیر تیمی از ماموران نظارت بر تنظیم قیمت اقلام دارویی در شهرهای کراچی و راولپندی به همراه نیروهای پلیس، انبارهایی مملو از وسایل بهداشتی و صدها هزار ماسک را کشف کرده و چند نفر نیز در این ارتباط بازداشت شدند.

«ظفر میرزا» وزیر بهداشت پاکستان امروز ضمن تاکید افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا به ۱۶ نفر، گفت: تمام افرادی که با مبتلایان به کرونا در تماس بوده نیز شناسایی شده تا نسبت به جلوگیری از شیوع احتمالی آن در محلی دیگر، اطمینان حاصل شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در پاکستان درحالی افزایش پیدا کرد که مدارس و سایر مراکز آموزشی در ایالت سِند در جنوب و ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان از بیم شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است.

ویروس کرونا که کووید - ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر «ووهان» چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از ۹۵ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی در این خصوص وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha