مرکز پژوهش‌ها شاخص‌های بازار کار در پاییز ۹۸ را بررسی کرد

تهران- ایرنا- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی شاخص‌های بازار کار در فصل پاییز ۱۳۹۸ را تحلیل کرد.

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس روز سه شنبه در گزارشی با عنوان «تحلیل شاخص‌های بازار کار در فصل پاییز ۱۳۹۸» آورده است: با توجه به تحولات شتابان و مهم بازار کار کشور در فصول اخیر، تمرکز بیشتر بر تحلیل کوتاه‌مدت این بازار می‌تواند حاوی اطلاعات ارزشمند و حتی رفع‌کننده ابهام‌ها و برخی سؤال‌های موجود درخصوص این تحولات باشد.

این گزارش می افزاید:  براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در پاییز ۱۳۹۸ به ۱۰/۶ درصد رسیده است که نسبت به پاییز ۱۳۹۷، ۱/۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین در این فصل ۴۷۲ هزار نفر نسبت به فصل مشابه سال قبل به تعداد شاغلان اضافه شده است.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: تحلیل متغیرهای جریان بازار کار که برای اولین بار در این فصل توسط مرکز آمار ایران اعلام شده است، نشان می‌دهد ۲۵/۷ درصد از جمعیت بیکار پاییز سال قبل به جمعیت غیرفعال پیوسته‌اند که در صورتی که این افراد تقاضای شغل داشتند نرخ بیکاری به رقم ۱۳/۲ درصد افزایش می‌یافت.

این گزارش خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری محاسبه شده بدین‌معنا نیست که نرخ بیکاری اعلام شده توسط مرکز آمار ایران غیرواقعی یا اشتباه است؛ بلکه بیشتر گویای این واقعیت مهم است که تحلیل شرایط بازار کار کشور تنها براساس نرخ بیکاری کل و یا افزایش تعداد شاغلان، منجر به خطاهای بزرگ تحلیلی و در ‌نتیجه سیاستی خواهد شد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرد: همچنین نتایج نشان می‌دهد حدود ۳۸/۵ درصد از جمعیت بیکار پاییز سال قبل همچنان در پاییز سال ۱۳۹۸ بیکار مانده‌اند درواقع به‌طور تقریبی می‌توان بیان کرد از هر ۳ نفر بیکار در پاییز ۱۳۹۷ تنها یک نفر موفق به یافتن شغل تا پاییز ۱۳۹۸ شده است.

این گزارش یادآور شد: لذا کلیت عوامل فوق‌الذکر نشان می‌دهد که با ادامه روند کنونی و بدون اتخاذ سیاست‌های مناسب اقتصادی در بازار کار ایران (اصلاح نظام مجوزهای کسب‌وکار، اجرای سیاست‌های فعال بازار کار و ...)، مجدداً نرخ بیکاری افزایش و خالص افزایش اشتغال کاهش بیشتری خواهد داشت.

 

 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha