روند کاهش نیروهای امریکا در افغانستان آغاز شد 

تهران- ایرنا- فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان بامداد سه شنبه از روند کاهش نیروهای نظامی ایالات متحده در افغانستان بر اساس شرایط توافقنامه میان واشنگتن و طالبان خبر داد.  

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، برغم اینکه نیروهای امریکا براساس توافق با طالبان تا ۱۳ جولای (۲۳ تیرماه) برای خروج از افغانستان فرصت دارند اما واشنگتن روند کاهش نیروهای خود را از این کشور آغاز کرده است.  

سرهنگ "سونی لگیت" سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان (USFOR-A) در بیانیه‌ای اعلام کرد: مطابق اعلامیه مشترک آمریکا و جمهوری اسلامی افغانستان و توافقنامه میان طالبان و آمریکا، روند کاهش نیروهای واشنگتن به هشت هزار و ۶۰۰ نفر در مدت ۱۳۵ روز آغاز شده است.  

براساس این بیانیه، سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان تمام اهداف و مجوزهای نظامی را برای عملیات علیه القاعده و داعش و پشتیبانی از نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان را حفظ می‌کند.  

توافقنامه آمریکا و طالبان پس از ۲ سال تلاش و ۱۱ دور گفت‌وگو روز شنبه گذشته با حضور شماری از مقامات کشورهای منطقه و جهان در دوحه به امضا رسید و براساس آن قرار است تا ۲۰ اسفند ماه گفت‌وگوی بین گروه‌های افغانستان آغاز شود.  

همزمان با امضای توافق‌ میان آمریکا و طالبان، افغانستان و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک چگونگی همکاری‌های آینده را تشریح کرده و از برنامه ۱۴ ماهه نیروهای نظامی آمریکا و هم‌پیمانانش برای خروج از افغانستان خبر دادند.  


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =