درختان اداره محیط‌ زیست کهنوج قطع شدند

جیرفت - ایرنا - سرپرست محیط زیست کهنوج همزمان با هفته منابع طبیعی در حرکتی اعتراض‌آمیز نسبت به کاشت گونه‌های مضر کنوکارپوس، درختان این اداره را قطع کرد.

حسین عبدالله‌زاده سرپرست اداره حفاظت محیط زیست کهنوج روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اقدام در راستای اعلام حساسیت موضوع و معرفی درخت مهاجم و مضر کنوکارپوس که سلامت شهروندان و محیط زیست را به مخاطره انداخته انجام شده است.
وی تصریح کرد: این گونه گیاهی با اقلیم جنوب کرمان سازگاری ندارد و بقا و پراکنش درختان بومی را به خطر می‌اندازد.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست کهنوج ادامه داد: درخت کنوکارپوس به دلیل نیاز آبی بالا، آسیب جدی به منابع آبی منطقه وارد کرده و شهرداری‌ها را متحمل هزینه زیاد آبیاری و نگهداری می‌کند.
وی بیان داشت: ریشه‌های این درخت، با نفوذ در عمق زمین و تاسیسات آبرسانی و فاضلاب شهری آسیب جدی به زیرساخت‌ها وارد می‌کنند.
عبدالله‌زاده اظهار داشت: همچنین بسیاری از کارشناسان بر این باورند درخت کنوکارپوس در فصل گل‌دهی و طی فرآیند گردافشانی منجر به ایجاد آلرژی و حساسیت در سیستم تنفسی شهروندان می‌شود.
وی تاکید کرد: کنوکارپوس در کنار اوکالیپتوس و کهور پاکستانی و آمریکایی تهدید جدی برای محیط زیست و عرصه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود از این رو کاشت درختان بومی همچون نخل، کُنار، کهور ایرانی و گز به عنوان جایگزینی مناسب برای این درخت پیشنهاد می‌شود.

به گفته کارشناسان، هرچقدر گرده درخت کونوکارپوس سنگین تر باشد رطوبت بیشتری جذب کرده و در زمان رعد و برق ریزتر می شوند و به سمت جوّ زمین حرکت می‌کنند و این عامل باعث می شود حتی افرادی که در آپارتمان‌ها و ساختمان‌های بلند زندگی می‌کنند دچار آلرژی شوند.

کنوکارپوس یک گیاه سمی بوده و موجب افزایش حشرات موزی می‌شود و برخلاف درختان مثمر که سایه‌ای مطبوع و خنک دارند سایه‌ این درختان که بیشتر از گونه‌های کنوکارپوس، اکالیپتوس و کهور آمریکایی هستند گرم است

کنوکارپوس که نام علمی آن کنوکارپوس لنلیولیا و از خانواده گاروم زنگیان به شمار می رود و از نظر اندازه بسیار متنوع بوده و گاهی هم به صورت گسترده روی زمین پهن می‌شود ولی معمولاً به صورت راست و مانند درخت است و ارتفاع آن تا ۲۰ متر و قطر تنه آن به هشتاد سانتی ‌متر می‌رسد، این درخت همیشه سبز بوده که معمولاً در مناطق گرمسیر و خاک شور کاشته می‌شود.
 کهنوج ۲ هزار و ۱۹۰ کیلومتر مساحت دارد و عرصه‌های طبیعی این شهرستان شامل گونه‌های درختی کهور ایرانی، کُنار و گز است.

از ۱۵ تا ۲۱ اسفندماه به عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است.

مرکز شهرستان کهنوج در فاصله ۳۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها