رییس دانشگاه تربیت مدرس : در جذب بخش خصوصی در پارک‌های علم و فناوری ضعیف هستیم

تهران -ایرنا -رییس دانشگاه تربیت مدرس، بهره گیری از سرمایه و بودجه بخش خصوصی در پارک های علم و فناوری در کشور را یک اصل و ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و گفت در جذب بخش خصوصی و خیرین عقب هستیم.

«محمدتقی احمدی» روز دوشنبه در آئین رونمایی از طرح جامع پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سخنانی، اظهار کرد: زمان زیادی از فعال شدن پارک علم و فناوری دانشگاه می گذرد، اما طی سه سال اخیر فعالیت های بیشتری در جهت به فعل رساندن پتانسیل های پژوهشی دانشگاه در قالب پارک صورت گرفته اما هنوز راه درازی در پیش است.

وی گفت: دانشگاه تربیت مدرس از دانشمندان، استعدادهای پژوهشی و اعضای هیات علمی برجسته ای برخوردار است که بایستی از این پتانسیل استفاده بهتری صورت گیرد.

رییس دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد:همچنین ما در خصوص جذب بودجه بخش خصوصی و خیرین نسبت به استعداد پژوهشی دانشگاه عقب هستیم که امیدواریم از سوی رییس پارک علم و فناروی دانشگاه در این مسیر نیز گام های مثبتی برداشته شود.

احمدی با بیان اینکه، سایت اصلی پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس امروز در زمینی حدود ۴ و نیم هکتار در دانشکده کشاورزی افتتاح می شود، اظهار امیدواری کرد پارک علم و فناوری بتواند با شتاب بیشتری در مسیر نوآوری و کارآفرینی گام بردارد.

رشد چشمگیر تعداد شرکت های مستقر در پارک

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس نیز در این مراسم در سخنانی با اشاره به فعالیت های این پارک در طول سال های اخیر اظهار داشت: دانشگاه تربیت مدرس از نظر پژوهشی جز دانشگاه های سرآمد کشور است و طی چند سال اخیر تصمیم گرفته پا در عرصه فناوری گذاشته و اتفاقات خوبی در این سال ها رخ داده است.

«مسعود ابراهیمی» افزود: از نظر زیر ساخت در ابتدای سال ۱۳۹۴ حدود ۳۰۰ متر فضا در اختیار پارک بود که در سال ۱۳۹۷ به ۱۵۰۰ مترمربع رسید و در سال ۱۳۹۹ با افتتاح ساختمان جدید مجموعه فضاهای دراختیار پارک به ۱۰ هزار متر مربع خواهد رسید.

به گفته وی، تدوین برنامه راهبردی پارک، طرح جامع پردیس پژوهش، اصلاح اساسنامه پارک، به روز رسانی و تصویب آیین نامه های مربوط به پذیرش، ارزیابی و اعطای گرنت به واحدهای فناور و اصلاح جدی در حوزه ساختاری و پرسنلی پارک از جمله اقداماتی است که در جهت بهبود روند کار پارک صورت گرفته است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه، در بلوار پژوهش، چند مرکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌های مختلف وجود دارد و دسترسی‌های مناسبی به اتوبان کرج، فرودگاه مهرآباد و مترو دارد، افزود: به دلیل همه این مزیت‌ها، وزارت علوم تصمیم گرفته این محل را به شهرک علمی تحقیقاتی تهران تبدیل کند و دانشگاه تربیت مدرس نیز مصمم است به عنوان حامی طرح و با توجه به داشتن زیرساخت های لازم در این زمینه نقش آفرینی کند.

وی همچنین از رشد چشمگیر تعداد شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری  دانشگاه تربیت مدرس، رشد برنامه های ترویجی و آموزشی پارک، استقرار مرکز مشاوره واحد های فناور و برگزاری نمایشگاه ها در حوزه های مختلف فناوری نسبت به سه سال گذشته خبرداد و گفت: ما در اکوسیستم دانشگاه تربیت مدرس تا قبل از سال ۱۳۹۷ شتاب دهنده ای نداشتیم و در حال حاضر ۳ شتاب دهنده در اکوسیستم کسب و کار دانشگاه مستقر هستند که تا پایان سال ۱۳۹۹ به ۵ شتاب دهنده خواهد رسید.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد:همچنین کمک به واحدهای فناور پارک در سال ۱۳۹۴ رقم ۱۰۰ میلیون تومان بود که این عدد در سال ۱۳۹۸ به ۴۰ میلیارد تومان افزایش یافت و پیش بینی ما برای پایان سال ۱۳۹۹ رقم ۱۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به برنامه های آتی پارک در سال ۱۳۹۹ تصریح کرد: تصویب ناحیه نوآوری دانشگاه، تعیین تکلیف پردیس شهید بابایی، اتمام ساختمان نیمه کاره در دانشکده کشاورزی از جمله این برنامه هاست و ساختمان نیمه کاره دانشکده کشاورزی حدود ۱۳ هزار متر مربع زیربنا دارد که در صورت تامین اعتبار و تکمیل آن می توانیم آن را به مرکز شتاب دهی حوزه کشاورزی و دامپروری تبدیل کنیم و با افتتاح ساختمان شماره یک که امروز صورت گرفت نیز این قسمت می تواند به قطب شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی و دامپروری تبدیل شود.

در مراسم امروز کلنگ احداث ساختمان یکی از شرکت های رشد یافته در پارک علم و فناوری دانشگاه که توانسته با موفقیت قرادادهای بزرگ بین المللی را منعقد نماید به زمین زده شد.

آیین رونمایی از طرح جامع پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس روز دوشنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، هیات رییسه و جمعی از اعضای هیات علمی این دانشگاه در دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha