زیان ۱۳۰ میلیارد پوندی شاخص بورس لندن با کاهش بهای نفت

لندن– ایرنا– توافق نرسیدن اعضای اوپک و اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت که به سقوط بهای طلای سیاه منجر شده، یقه بازارهای بورس جهان را گرفته است به گونه‌ای که شاخص اصلی بورس لندن موسوم به «فوتسی۱۰۰ » امروز(دوشنبه) در نخستین روز کاری هفته ۱۳۰ میلیارد پوند از ارزش خود را از دست داده است.

براساس گزارش روز دوشنبه رسانه‌های انگلیس، سهام شرکت نفت انگلیس (بریتیش پترولیوم) ۲۴ درصد و شرکت نفتی رویال داچ شل نیز یک پنجم سقوط کرد.
همچنین صبح امروز ارزش سهام بورس فوتسی ۲۵۰ لندن پنج درصد سقوط کرد.

این تحول پس از آن صورت می‌گیرد که کشورهای تولیدکننده نفت هفته گذشته درباره کاهش بیشتر تولید نفت به توافق نرسیدند.
اعضای اوپک روز پنجشنبه(۱۵ اسفند) با صدور بیانیه‌ای پیشنهاد کردند برای جلوگیری از آثار منفی شیوع ویروس کرونا در بازارهای جهانی، روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت از تولید خود را کاهش دهند.
بر اساس این بیانیه، سهم اوپک از این میزان یک میلیون بشکه و سهم غیراوپک ۵۰۰ هزار بشکه تعیین شده بود.

در حالی که همه انتظار داشتند این طرح در نشست پنجشنبه به نتیجه برسد و قیمت‌ها افزایش یابد، روسیه با این توافق همراه نشد و همان روز نفت ۹ درصد از ارزش خود را از دست داد.

بامداد امروز(دوشنبه 19 اسفند) نیز بهای نفت با سقوط شدید بیش از ۲۰ درصدی، بیشترین کاهش یک روزه را در نزدیک به ۳۰ سال اخیر تجربه کرد.
نفت برنت با ۲۲ درصد معادل ۹.۹۵ دلار کاهش به ۳۵.۳۲ دلار و شاخص نفتی «وست تگزاس اینترمیدیت» با ۸.۹۹ دلار افت، معادل ۲۱.۸ درصد به ۳۲.۲۹ دلار رسید.

پس از سقوط ۳۰ درصدی قیمت نفت برنت و شاخص وست تگزاس اینترمیدیت در سال ۱۹۹۱، این دومین سقوط بزرگ یک روزه در تاریخ آن‌هاست.

قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمیدیت در ابتدای معاملات امروز کاهش شدیدتری را شاهد بود که به ترتیب به ۳۱.۰۲ و ۳۰ دلار رسیدند که از اوایل سال ۲۰۱۶ تاکنون سابقه نداشت.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =