بیش‌از ۲ هزار هکتار از مراتع سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد

زاهدان- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: افزون‌بر ۲ هزار و ۶۳ هکتار از مراتع این استان از پنجم آبان تاکنون علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.

غلام حیدر زورقی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ملخ صحرایی در شب‌ها تحرک کمتری دارند و مبارزه شبانه بهترین فرصت برای نابودی آنهاست، اظهار داشت:۶۷۱ هکتار از مبارزه این مدت در سطح مراتع سیستان و بلوچستان به ملخ بالدار و هزار و ۳۹۵ به پوره آن اختصاص دارد.

وی افزود:در موج سوم هجوم ملخ صحرایی سیستان و بلوچستان جزو استان‌هایی محسوب می‌شود که تاکنون بیشترین مبارزه با این آفت بین‌المللی را انجام داده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: ضروریست کشاورزان در صورت مشاهده این آفت مراتب را به نزدیک‌ترین مرکز جهاد کشاورزی شهرستان اطلاع رسانی کنند.

وی ادامه داد: این سازمان پارسال هنگام هجوم ملخ صحرایی به سیستان و بلوچستان با بسیج تمام امکانات، مبارزه با این آفت را در سطح ۲۱۱ هزار و ۵۳۵ هکتار از مراتع منطقه انجام داد و مانع آسیب‌رسانی به بخش کشاورزی شد.
به گزارش ایرنا ملخ‌های صحرایی تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =