۱۷ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۱۰
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83705667
۰ نفر

برچسب‌ها

مجموعه مقالات دایرة المعارف قرآن پژوهی به روسی منتشر شد

مسکو - ایرنا - مجموعه مقالات دایرة المعارفی قرآن پژوهی با حمایت بنیاد ابن سینا و همکاری مرکز مطالعات موزه مردم شناسی سنت پترزبورگ،توسط انتشارات صدرا چاپ و منتشر شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از مسکو، انتخاب و گردآوری مجموعه مقالات توسط حسین فتح الله ذوقی همکار پژوهشی بنیاد و ترجمه این مقالات از سوی دکتر بوریس نوریک، همکار ارشد علمی انستیتو شرقشناسی صورت گرفته است.

بازبینی و ویراستاری علمی این اثر نیز توسط دکتر ایلشاد نصیراف (استاد و پژوهشگر انستیتو فلسفه آکادمی علوم روسیه) و یفیم رزوان (مدیر بخش آسیای میانۀ موزه انسان‌شناسی و قومشناسی کنست کامرا وابسته به آکادمی علوم روسیه ـ پیترزبورگ) صورت گرفت.

این اثر مجموعه‌ای ازمقالات دایرة المعارفی است و به بررسی جایگاه قرآن در فرهنگ اسلام می‌پردازد و شامل اطلاعات پایه و معتبر و اصیلی است که در حوزه مباحث قرآنی به اسلام شناسان و قرآن پژوهان عرضه می‌شود.

مباحثی نظیر تفسیر، تاویل، ترجمه، تحدی، اعجاز قرآن و موضوعات عرفانی و فلسفی از منظر شناختی و تاریخی در این اثر مورد بررسی قرار می‌گیرند.

گفتنی است چاپ و انتشار آثار قرآنی از جمله پروژه‌های محوری بنیاد ابن سینا محسوب می‌شود که با توجه به نیاز جامعه دانشگاهی روسیه به مباحث علمی قرآن و با هدف ترویج و معرفی معارف قرآن، صورت می گیرد.

اثر مذکور از سری "قرآنی" بوده  و تاکنون بیش از ۳۰ اثر در این سری چاپ و منتشر شده است که از آن جمله می‌توان به آثاری نظیر "گونه شناسی قصه های قرآن:واقع نما ،نمادین، اسطوره ای"، نوشته ابوالقاسم حسینی ژرفا،"حول القرآن" اثر آیت الله تسخیری ،"علوم قرآنی" اثر محمد هادی معرفت ،"قرآن در اسلام" اثر علامه طباطبایی،"قرآن شناخت" اثر بهاالدین خرمشاهی و "قرآن و پیامبر" در اشعار کلاسیک روسیه اثر ناظم الدیراوی اشاره کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha