درباره محی الدین یاسین

تهران- ایرنا- محی‌الدین‌ یاسین سیاستمدار کهنه کار و ۷۲ ساله، پس از استعفای مهاتیر محمد از سوی پادشاه مالزی به سمت نخست وزیری منصوب شد. وی یکی از اعضای مجلس سفلای مالزی از منطقه پاگوه و بخشی از ائتلاف سیاسی باریسان ناسیونال است. هشتمین نخست وزیر مالزی پیش از این انتصاب، در سه دولت مختلف مالزی فعالیت داشت.

ماهاتیر محمد ۹۴ ساله که طی چند دهه گذشته اداره امور را در مالزی بر عهده داشته است، جای خود را به متحد سابق خود، یعنی محی الدین یاسین  داد. ماهاتیر از ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ میلادی نخست وزیر مالزی بود و رکورد طولانی ترین دوره نخست وزیری این کشور را در اختیار دارد. او اما چند هفته پیش به طور موقت از سمت نخست وزیری استعفا کرد تا دوره صدارتش در دوره جدید، به ۲ سال هم نرسد.  

محی الدین یاسین و نخست وزیری مالزی

یاسین که یک سیاستمدار کارکشته و ملی گراست پس از این انتصاب گفت: خدا را شکر می کنم که به این سمت منصوب شده ام. او که در کشور چندقومی مالزی، خود را در درجه اول یک مالایی خوانده است، رهبر حزب بومی تباران متحد مالزی است که ماهاتیر تا همین یک هفته پیش خود رهبری آن را بر عهده داشت.ماهاتیر و محی الدین هر ۲ از اعضای ارشد سازمان ملی مالایی های متحد بودند اما پس از آنکه نجیب رزاق، رهبر این حزب در دوره نخست وزیری خود متهم به اختلاف چندین میلیارد دلاری شد هر ۲ از این حزب خارج شدند.

انتخاب یاسین به عنوان نخست وزیر جدید مالزی، تحلیلگران را دچار سرگیجه کرده است. پس از آنکه ائتلاف حاکم یعنی ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر به دلیل اختلافات داخلی و تناقضات ایدئولوژیک از هم پاشید، ماهاتیر از سمتش استعفا کرد، اما پادشاه بلافاصله او را به عنوان نخست وزیر موقت معرفی کرد.

بازماندگان ائتلاف امید که ماهاتیر توانسته بود از میان نیروهای سیاسی متنوع مثل ملی گرایان مالایی، اصلاح طلبان چینی و اسلام گرایان لیبرال دور هم جمع کند، در ابتدا قصد داشتند رهبر کهنه کار خود را بار دیگر به نخست وزیری منصوب کنند. اما پادشاه مالزی اعلام کرد با نمایندگان مجلس این کشور دیدار کرده و مطمئن است اکثریت نمایندگان از کاندیداتوری محی الدین حمایت می کنند.

زندگی نامه هشتمین نخست وزیر مالزی

محی الدین یاسین که در آستانه ۷۳ سالگی است، در ۱۵ مارس ۱۹۴۷ میلادی درایالت جوهور مالزی به دنیا آمد و پس از طی دوران تحصیل و فعالیت در شرکت های مختلف مالزیایی، وارد فعالیت های سیاسی و حزبی شد.

محی الدین یاسین از ۲۰۱۸ میلادی و پس از بازگشت دوباره ماهاتیر محمد به عرصه قدرت به عنوان وزیر کشور دولت وی مشغول به کار بوده است. هشتمین نخست وزیر مالزی که توسط پادشاه این کشور منصوب شده، پیش از این انتصاب، در سه دولت مختلف مالزی فعالیت داشته است.

محی الدین که پیش تر در حزب مسلط آمنو عضو بود، توانست مناصب محدودی را به دست آورد اما از ۱۹۷۸ میلادی به عنوان یکی از نمایندگان ایالت جوهور به مجلس نمایندگان مالزی راه یافت تا زمینه برای فعالیت های دولتی و حزبی وی بیش از پیش فراهم شود.

فعالیت های سیاسی و سمت های اجرایی محی الدین یاسین

محی الدین یاسین را می‌توان از هم حزبی‌های ماهاتیر محمد نخست‌وزیر سابق مالزی دانست؛ او پس از استعفای محمد از حزب برساتو، دبیرکلی این حزب را برعهده گرفته است. حزب برساتو معروف به بومی تباران مالایی در دوران رقابت‌های انتخاباتی با حزب عدالت مردم انور ابراهیم، حزب چینی تباران دی پی ای و حزب امانه ائتلاف پاکاتان‌هاراپان (ائتلاف امید) را تشکیل داده و در جریان انتخابات سراسری ۲۰۱۸ موفق به شکست نجیب رزاق نخست‌وزیر وقت شدند.

محی الدین یاسین در دوره نخست وزیری نجیب رزاق به عنوان وزیر آموزش و پرورش و معاون نجیب رزاق نخست وزیر وقت انتخاب شد.

یاسین اگر چه هم اکنون چند سالی  است که در حزب برساتو حضور دارد و دبیرکلی این حزب را نیز اکنون بر دوش می‌کشد، اما در زمان نخست‌وزیری رزاق سابقه عضویت در حزب حاکم آمنو را داشته است و حتی معاون دبیر کل این حزب به شمار می‌آید، اما با این حزب دچار چالش و از آن جا اخراج شد و با تشکیل حزب ماهاتیر محمد به حزب وی پیوست این در حالی است که یاسین البته در دوره اولی که ماهاتیر محمد نخست‌وزیر بود هم سابقه مسوولیت داشت همانطور که در دوره عبدالله بداوی و همین اواخر نیز صاحب منصب بوده است.

به هرروی ماهاتیر محمد در ۲۰۱۸ میلادی در حالی که چند سال پیش از دنیای سیاست کناره‌گیری کرده بود، در پی انحراف نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی توانست ائتلاف حاکم باریسان ناسیونال را شکست دهد و برای گذر از فساد سیستماتیک در مالزی وارد میدان شد و یاسین هم به او پیوست. همه این‌ها نشان می‌دهد که یاسین یک سیاستمدار قدیمی در مالزی است. سیاستمداری که هرچند مثل ماهاتیر محمد ۹۴ ساله نیست، اما مطمئنا ۷۳ سال سن او نیز نشان می دهد که نخست وزیر بعدی مالزی هم کهنسال است.

او که از فعالیت‌های تجاری و بازرگانی به سمت سیاست روی آورده بود، سابقه عضویت در مجلس نمایندگان مالزی را نیز دارد، او پس از پیروزی دوباره ائتلاف پاکاتان‌هاراپان تحت رهبری ماهاتیر محمد در ۲۰۱۸ میلادی و کسب دوره دوم نخست‌وزیری به وسیله وی، به عنوان وزیر کشور توانست فعالیت‌های دولتی خود را تداوم بخشد.

اکنون پادشاه مالزی او را به عنوان نخست وزیر برگزیده و چند روز قبل نیز در پیشگاه پادشاه این کشور در ایستانا نگارا سوگند یاد کرد.  رسانه های مالزی دراین زمینه گزارش دادند: محی الدین یاسین که به وسیله پادشاه مالزی به عنوان جایگزین ماهاتیر محمد و نخست وزیر آتی این کشور سوگند یاد کرده از همه طرف‌های سیاسی دراین کشور خواسته است تا با تصمیم پادشاه که براساس قانون اساسی و قانون فدرال این کشور اتخاذ شده همراهی کنند.

واکنش ها به نخست وزیری محی الدین یاسین

محی‌الدین یاسین در حالی به عنوان نخست وزیر جدید مالزی سوگند یاد کرد که تعدادی از احزاب از جمله ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق مخالف این نحوه تصمیم گیری پادشاه در یک کشور دارای نظام مشروطه پادشاهی هستند و لذا تصمیم گرفتند در پارلمان به کابینه نخست وزیر جدید رای اعتماد ندهند تا نخست وزیر جدید را از طریق پارلمان حزبی به کاخ نخست وزیر بفرستند.
 ماهاتیر محمد در گفت وگو با خبرنگاران اظهار تأسف کرده و گفته است: این یک موضوع عجیب است، بازندگان انتخابات سراسری گذشته، قرار است دولت تشکیل دهند و برندگان این انتخابات در این صورت به عنوان مخالفان خواهند بود.

خبرگزاری رسمی مالزی برناما نیز گزارش داد: ماهاتیر محمد گفت که محی الدین یاسین نخست وزیر قانونی نیست زیرا نخست وزیرقانونی باید حمایت اکثریت پارلمان را داشته باشد. وی گفت که این موضوع را از طریق پارلمان پیگیری خواهد کرد. وی در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که آیا از استعفا پشیمان است، اظهار داشت که وی مجبور به این اقدام شد پس از آنکه حزب برساتو با حزب آمنو برای تشکیل دولت همکاری کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =