گلبانگ نقاره‌های حرم مطهر رضوی میلاد امام علی(ع) را بشارت دادند

مشهد-ایرنا- همزمان با شب میلاد امیرمومنان علی (ع) گلبانگ نقاره‌های حرم مطهر رضوی چندین بار نواخته شد و تولد مولود کعبه و عید بزرگ مسلمانان را بشارت دادند.

در شب ۱۳ رجب ، سالروز شکفتن گلی از گلهای بهشت و مولود نخستین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت علی (ع) زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی غرق در شادی و سرورند.

بعد از نماز مغرب و عشا و طنین صدای خوش آهنگ نقاره‌های حرم مطهر امام رضا (ع)، آسمان مشهد الرضا (ع) سراسر نور شد و شادی سراسر شهر را فراگرفت، مجاوران حرم قدسی به سوی حرم مطهر شتافتند تا ضمن عرض ادب نسبت به ساحت مقدس امام رضا(ع)، میلاد پدر بزرگوار ایشان را تبریک گویند.

صدای مولودی خوانی ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در رواقها و صحنهای حرم مطهر رضوی به گوش می رسد و زائران و مجاوران هر یک در گوشه‌ای از حرم قدسی به ذکر مناجات و راز و نیاز با پروردگار در این شب خجسته نشسته اند.

برگزاری جشن میلاد امام علی (ع) در حرم مطهر رضوی قدمتی دیرینه دارد و خادمان این بارگاه با هدف عمل به نیات واقفان حضرت رضا(ع) جشنهای بزرگی در این صحن و سرا برگزار کرده‌اند.

موقوفه مرحوم حاج محمود مکرم معروف به موقوفه ۱۳ رجب، یکی از موقوفاتی است که دلدادگان مولای متقیان علی(ع) از خوان گسترده آن در سالروز ولادت پربرکت این امام همام بهره‌مند می‌شوند.

این نیک‌اندیش رقباتی از مایملک خود را بر بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) وقف کرد تا هر ساله مجلس جشن و سروری در روز سیزدهم رجب برابر با سالروز میلاد فرخنده حضرت علی بن ابی ‌طالب(ع) در این آستانه مقدسه برگزار شود و حداقل هزار نفر از طلاب علوم دینی مدارس مشهد برای صرف ناهار دعوت شده و به گونه‌ای شایسته اطعام و پذیرایی شوند.

همچنین از بقیه درآمد موقوفه پس از کسر تعمیر و آبادانی هر یک از موقوفات و حق التولیه، نیمی از آن برای تعلیم و تربیت محصلان بی‌بضاعت دبستان مکرم شامل تهیه کتاب، لباس و ابزار مدرسه و نیم دیگر برای محصلان دبستان فرهنگ و دبستان حکمت اختصاص داده شده است.

اسناد مکتوب تاریخی موجود در آرشیو مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی گویای جشنهای میلاد امام علی (ع) در حرم مطهر رضوی است. اسنادی به جای مانده از تشکیلات اداری این آستان مقدس که چگونگی برگزاری مراسم و مجالس جشن و سرور در اعیاد مذهبی و زادروز ائمه اطهار(ع) همچون ولادت حضرت علی(ع) را در گذشته‌های دور در حرم مطهر رضوی روایت می‌کند.

از جمله این اسناد می‌توان به دو سند "دستور متولی‌باشی آستان قدس به دربان‌باشی کل مبنی بر مفروش کردن ایوان طلای نادری و چراغانی هر دو صحن قدیم و جدید جهت برگزاری مجلس سلام به مناسبت میلاد حضرت علی(ع) در سال ۱۲۹۷ قمری" و "هزینه‌های تهیه شربت و شیرینی برگزاری مراسم جشن میلاد حضرت علی(ع) در حرم مطهر  در سال ۱۲۸۸ قمری" اشاره کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha