۱۷ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۵
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83705397
۰ نفر

برچسب‌ها

دورخیز زنان آمریکای لاتین برای احقاق حق

تهران–ایرنا– میلیون‌ها زن در آمریکای لاتین انتظار می‌رود روز یکشنبه، روز جهانی زن را در مخالفت با نآرامی‌های اجتماعی در این منطقه گرامی دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از سانتیاگو، تظاهرات امسال با تلاش برای تصویب قوانینی برای مجازات عاملان قتل زنان، قانونی کردن سقط جنین و دادن برابری به زنان در تدوین قوانین اساسی جدید همزمان شده است.

قرار است زنان سراسر منطقه آمریکای لاتین روز دوشنبه در خانه بمانند تا نشان دهند که زندگی اجتماعی بدون حضور زنان چطور خواهد بود.

در شیلی، برخی خواستار ممنوعیت حضور مردان در این تجمعات برنامه ریزی شده اند. پیش بینی می شود که گردهمایی زنان در شیلی با تجمعات گسترده تری علیه نابرابری اجتماعی که از چندی پیش در این کشور آغاز شد، تقویت شود.

تمرکز ویژه در سال جاری، برقراری عدالت برای زنانی است که در جریان اعتراضات اخیر در شیلی صدمه دیدند.

براساس اعلام موسسه حقوق بشر شیلی، ۴۳۹ زن در جریان اعتراضات اخیر این کشور زخمی شدند. همچنین چند شکایت علیه نیروهای پلیس این کشور به دلیل ارتکاب تخلفات جنسی تنظیم شده است.

سناتورهای شیلیایی هفته گذشته طرحی را تصویب کردند که به موجب آن، زنان از حق برابر در تدوین قانون اساسی جدید این کشور برخوردار می شوند. همچنین سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی ذیل قانونی را امضا کرد که امکان مجازات قاتلان زنان را تقویت می کند.

زنان کلمبیایی نیز قرار است در تظاهرات روز جهانی زن شرکت کنند. اعتراضات زنان این کشور احتمالا بر حکمی قانونی معطوف خواهد بود که به تازگی تصویب شد و از محدود و مشروط شدن سقط جنین به مواردی خاص حمایت می کند.

مکزیک نیز برای تظاهرات روز زن آماده می شود. بسیاری، پاسخ مقام های این کشور به دو برابر شدن قتل زنان در مقایسه با پنج سال گذشته را ناکافی می دانند.

زنان آرژانتین روز دوشنبه را برای اعتراض برگزیده اند. دولت چپگرای «آلبرتو فرناندز» رئیس جمهوری این کشور طرحی را برای ایجاد وزارتخانه مخصوص زنان و حمایت از قانونی شدن سقط جنین ارائه داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار جهان