سران لبنان از گزینه های دولت برای مدیریت بدهی خارجی حمایت کردند

تهران-ایرنا- مقام های ارشد لبنان در نشست امروز دوشنبه تاکید کردند که از گزینه ها و اقدامات کابینه دولت لبنان برای مدیریت بدهی های خارجی لبنان حمایت می کنند.

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، در این جلسه که در کاخ بعبدا و به ریاست عون برگزار شد، حاضران در بیانیه پایانی نشست اعلام کردند که از دولت و گزینه هایی که در خصوص مدیریت بدهی ها اتخاذ خواهد کرد به جز پرداخت بدهی های معوقه، حمایت خواهد کرد.

تمرکز بر تصویب و اجرای برنامه ای فراگیر در راستای اصلاحات مالی و بانکی همزمان با ارائه طرحی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی از دیگر محورهای این نشست بود.

نشست امروز کاخ بعبدا به بحث درباره اوضاع مالی و اقتصادی لبنان و اقدامات لازم برای رویارویی با بحران مالی در شرایط کنونی این کشور اختصاص داشت. 

نبیه بری رییس پارلمان، حسان دیاب نخست وزیر، زینه عکر معاون نخست وزیر و وزیر دفاع ملی، غازی وزنی وزیر دارایی، ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی لبنان و شمار دیگری از وزیران و شخصیت های سیاسی و اقتصادی لبنان نیز در این نشست حضور داشتند.

یکی از مشکلات اقتصادی مهم دولت لبنان پرداخت اوراق قرضه «یوروبوند» است که قیمت این اوراق ۳۰ میلیارد دلار بوده و روز دوشنبه پیش رو نخستین قسط آن به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار  فرا می رسد و اقساط دیگر آن تا تیرماه سال آینده باید پرداخت شود.

یوروبوند سندها یا اوراق قرضه دولتی هستند که از طرف شرکت ها و کشورهای اروپایی به لبنان اعطا شده است.

لبنان با احتساب بدهی بابت اسناد یا اوراق قرضه (یوروبوند) در مجموع ۹۰ میلیارد دلار بدهی خارجی و عمومی دارد.

وجود فساد اقتصادی و اداری ، بیکاری و بدهی های انباشت شده لبنان در سال های گذشته باعث شده تا مسوولان این کشور نتوانند سرانجام از عهده پرداخت این مبالغ بر آیند .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha