رأی الیوم : توافقنامه سران روسیه و ترکیه برگ برنده دیگری برای سوریه

تهران – ایرنا – روزنامه فرامنطقه ای « رأی الیوم » چاپ لندن در سرمقاله شماره امروز (شنبه) خود نتایج به دست آمده از نشست سران روسیه و ترکیه را مورد بحث و بررسی قرار داده و از توافق حاصل میان آنان به عنوان « برگ برنده دیگری برای سوریه » نام برد.

رأی الیوم همچنین از توافقنامه آتش بس میان رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین به عنوان یک توافق « شکننده و متزلزل » یاد کرده و خاطرنشان کرد: بر اساس این توافق ارتش سوریه تمامی مناطق بازپس گرفته شده را در اختیار نگه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، موافقتنامه مزبور همچنین متعهد شده تا موضوع گروه های تروریستی در سوریه را حل و فصل کند .

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعتراف کرد که ارتش ترکیه مستقر در منطقه ادلب تاکنون در نتیجه حملات ارتش سوریه صدها تن از سربازان خود را از دست داده است.

این اظهارنظر نشان می دهد که تمامی آمار « ناچیز » ذکر شده توسط وزیر دفاع و سخنگویان وی تا کنون به هیچ وجه دقیق نبوده است و هدف از آنها کاستن خشم روزافزون افکار عمومی در ترکیه است.

اردوغان پس از پایان دیدارش با ولادیمیر پوتین در مسکو و هنگام بازگشت به آنکارا در هواپیما در گفت و گو با خبرنگاران این رقم بالای تلفات در میان نظامیان ترکیه را فاش کرد . البته وی سعی داشت ثابت کند که نیروهایش هم اکنون در ادلب در مقابل « نظام سوریه» قرار دارند نه روسیه که این نیز ادعای دقیقی نیست زیرا ۳۴ سرباز ترکیه در اثر حملات هوایی جنگنده های روسیه به حومه ادلب کشته شده اند و خود روس ها نیز به این موضوع اذعان داشته اند.

مقامات نظامی روسیه در همین رابطه گفتند که این تعداد از تلفات نیروهای نظامی ترکیه در میان عناصر گروه های تروریستی حضور داشتند و آنها را همراهی می کردند.

به نوشته رأی الیوم نکات اساسی و تعهدآور برای طرف ترکیه در توافقنامه به دست آمده میان روسای جمهور روسیه و همتای ترک وی عبارتند از :

نخست : ترکیه باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه متعهد باشد

دوم : روسیه و ترکیه عزم خود را برای مبارزه با تروریسم و تمامی گروه های تروریستی ثبت شده توسط شورای امنیت سازمان ملل از جمله جبهه النصره جزم خواهند کرد

سوم : دو طرف توافق کردند که مورد تهدید قرار گرفتن امنیت و تاسیسات زیربنایی با هیچ توجیهی قابل توجیه نیست

چهارم : منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد و تنها از راه یک فرآیند سیاسی به رهبری و اجرای خود سوری ها و با حمایت سازمان ملل قابل حل و فصل است

پنجم : باید تمامی اقدامات نظامی در خط تماس موجود در منطقه ادلب به منظور کاهش تنش متوقف شود

سرمقاله در پایان این گونه نتیجه گیری می کند : اگر نگاه گذرایی به نتایج یاد شده بیندازیم به این نتیجه می رسیم که در این توافقنامه به صراحت و نه بطور تلویحی هیچ گونه اشاره ای به عقب نشینی نیروهای ارتش سوریه از شهرها و روستاهای و شهرک های بازپس گرفته شده در حومه ادلب نشده است.

توافقنامه یک برون رفت موقت برای اردوغان به شمار می رود زیرا هیچ گونه راه حلی برای اختلافاتی که منجر به انفجار اوضاع نظامی شده ارائه نداده است به ویژه موضوع پناهجویان سوری که رهسپار مرزهای ترکیه شده اند. این امر نشان می دهد که اردوغان در برابر تصمیم ارتش سوریه مبنی بر بازپس گیری شهر ادلب نمی تواند زیاد تاب بیاورد و آتش بس کنونی بسیار شکننده است و در واقع زنگ تفریحی است تا ارتش سوریه بتواند طی آن نفس تازه کند.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha