بیش از ۷۲۵ ملایری هنرهای سنتی را فرا گرفتند

همدان- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: امسال بیش از ۷۲۵ ملایری در رشته‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی آموزش دیدند و گواهی آموزشی دریافت کردند.

ابراهیم جلیلی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این دوره‌های آموزشی از ابتدای امسال با مساعدت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون صنایع دستی و سایر دستگاه‌های مرتبط همچون فنی و حرفه‌ای، کمیته امداد و بخش خصوصی در این شهرستان برگزار شد.

وی افزود: هنرمندان و صنعت‌گران این شهرستان در بیش از ۱۵ رشته صنایع دستی به‌ویژه مبلمان منبت، مروار بافی و قلم‌زنی روی مس فعالیت می‌کنند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر ادامه داد: صنایع دستی در ملایر دارای برند جهانی مبلمان منبت است و پس از کشاورزی دومین حوزه اشتغالزا در این شهرستان است.

جلیلی ادامه داد: امسال ۱۷۰ پروانه تولید انفرادی، ۲۷ پروانه تولید کارگاهی، ۹۰ کارت شناسایی و ۶ جواز تاسیس در این شهرستان صادر شده است.

وی یادآور شد: امسال اعتبار بیش از ۲۸۰ پروانه‌ صنایع دستی پس از بازرسی میدانی و انجام مراحل قانونی در این شهرستان تمدید شد.

جلیلی بیان کرد: در حال حاضر ۱۳.۵ درصد اشتغال مستقیم و بیش از ۳۱.۸ درصد از اشتغال غیر مستقیم این شهرستان متعلق به صنایع دستی و هنرهای سنتی است.

وی با اشاره به استقبال خوب جوانان از هنرهای سنتی و صنایع دستی گفت: در همین راستا امسال رشد قابل توجهی در صدور مجوزهای صنایع دستی نسبت به سال گذشته داشتیم.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر همچنین دریافت برند شهر جهانی مبلمان منبت و به دنبال آن برگزاری جشنواره‌ها و تبلیغات تلویزیونی را موجب ارتقای کمی و کیفی این هنر صنعت در شهرستان عنوان کرد و آن را در معرفی دیگر صنایع دستی و هنرهای سنتی اثرگذار دانست. 

جلیلی اظهار داشت: با توجه به دریافت عنوان جهانی مبلمان منبت و ایجاد بازار مناسب اقتصادی، تقاضا برای احداث کارگاه و دریافت پروانه تولیدی در این شهرستان افزایش یافته که این امر می‌تواند زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در ملایر شود.

وی گفت: در کنار هنر منبت که به طور مستقیم باعث ایجاد شغل می‌شود، اشتغال‌های غیر مستقیم نیز همچون رنگ و رویه‌کوبی، پارچه و ایجاد نمایشگاه فروش‌ مجازی و دیگر مشاغل وابسته به این هنر صنعت را ایجاد می‌کند.

هنرهای مبلمان منبت، منبت ریز و سوزنی، مرواربافی، گلیم‌بافی، سفال، قلم‌زنی روی مس، تراش روی سنگ‌های قیمتی و فرش‌بافی از جمله صنایع دستی و هنرهای سنتی است که در این شهرستان رواج بیشتری دارد.

امسال هنر صنایع دستی منبت ملایر در شورای صنایع دستی جهان به ثبت رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =