کرونا، آمریکا را وادار به حذف تعرفه واردات برخی کالاها از چین کرد

تهران - ایرنا - دفتر نمایندگی تجاری آمریکا واردات ده‌ها عنوان کالای پزشکی از چین از جمله ماسک، مواد ضدعفونی کننده دست و دستکش معاینه پزشکی یک بار مصرف را از تعرفه وارداتی مستثنی کرده است؛ اقدامی که حاکی از کمبود این کالاها در شرایط حساس شیوع ویروس کرونا است.

به گزارش رویترز، بسیاری از درخواست ها برای مستثنی کردن کالاهای بهداشتی وارداتی از چین ظاهرا همزمان با سرعت شیوع ویروز کرونا در آمریکا سرعت گرفته است. موافقت با مستثنی کردن تعرفه واردات چنین کالاهایی از چین با گذشت یک ماه از ضرب الاجل دفتر نمایندگی تجاری در ۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه) برای تقاضای چنین استثناهایی انجام شده است.

تایید درخواست های مشابهی برای دیگر محصولات مشمول بخش ۳۰۱ قانون تعرفه های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در رابطه با کالاهای چین ماه ها طول کشیده است. درخواست شرکت اپل (AAPL.O) برای مستثنی کردن محصولاتی از هدفون های ایرپاد (AirPod) گرفته تا اسپیکرهای هوشمند مدل هوم پاد (HomePod) این شرکت که تقاضای آن در تاریخ ۱۰ آبان (۳۱ اکتبر) ارائه شده، هنوز در دست بررسی است.

بر اساس گزارش رویترز، مدارک دفتر نمایندگی تجاری آمریکا نشان می دهد که تاکنون با مستثنی شدن تعرفه واردات ۳۰ کالای مورد نظر شرکت بین المللی مِدلاین (Medline International) بزرگترین شرکت تولید و توزیع مایحتاج پزشکی موافقت شده است.

این شرکت درخواست خود را عمدتا شامل کالاهایی همچون ماسک های صورت، لیوان های مدرج پزشکی پایان ماه ژانویه ارائه کرده بود.

این کالاها مشمول چهارمین دوره اعمال تعرفه بر کالایی بود که دولت ترامپ از ۱۰ شهریور ۹۸ (اول سپتامبر سال ۲۰۱۹) و همزمان با تشدید تنش در مذاکرات تجاری آمریکا و چین اعمال کرد.

تعرفه کالاهای پزشکی آمریکا علیه چین ابتدا ۱۵ درصد بود که در ۲۶ بهمن ( ۱۵ فوریه) به عنوان بخشی از مرحله نخست توافق تجاری آمریکا و چین به ۷.۵ درصد کاهش یافت. این توافق شامل اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین به ارزش تقریبی ۳۷۰ میلیارد دلار است که هم چنین شامل ۲۵ درصد مالیات بر کالاهایی با ارزش تقریبا ۲۵۰ میلیارددلار می شود.

طبق آخرین آمارها در آمریکا دستکم ۵۷ مورد جدید ابتلا مورد تائید قرار گرفته و این بیماری برای اولین بار در کلرادو، مریلند، تنسی، تگزاس و سانفرانسیسکو شایع شده است. در مجموع ۲۳۰ نفر در آمریکا مبتلا شده و ۱۲ نفر جان باخته اند.

سنای آمریکا روز پنجشنبه لایحه تخصیص بودجه ای به مبلغ ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای مقابله با کرونا را تصویب کرد که آمریکا با تصویب این لایحه به کشورهایی چون چین و کره جنوبی در زمینه افزایش اعتبارات مالی برای مبارزه با این بیماری پیوست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =