اشرف غنی:توافق نامه صلح آمریکا و طالبان مبهم است

کابل - ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح سال دوم و دوره هفدهم مجلس نمایندگان اعلام کرد که در توافق نامه صلح آمریکا و طالبان در باره رابطه این گروه با میزبان آنها و پناهگاه های طالبان ابهاماتی دارد.

وی گفت که دولت افغانستان خواهان نگهداری زندانیان طالبان نیست اما رهایی آنها باید براساس یک مکانیزم روشن و ضمانت اجرایی انجام شود که پس از رهایی این افراد به سنگرهای جنگ برنگردند.

اشرف غنی گفت که مردم افغانستان صلحی می‌خواهند که  به جنگ و خشونت ۴۰ ساله پایان دهد .

وی به اعضای مجلس نمایندگان اطمینان داد که هیأت گفت وگو کننده با طالبان فراگیر و متعهد به منافع مردم و جمهوریت خواهد بود و صلاحیت ها و اعضای آن با دقت تعیین خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان از مجلس نمایندگان و سنای این کشور نیز خواست که هشت نفر از جمله سه زن را برای تشکیل شورای عالی مصالحه تا فردا به ریاست جمهوری معرفی کند.

وی همچنین به مجلس اطمینان داد که هرگونه پیشرفت در باره توافق با طالبان را به اطلاع مجلس می رساند.

اشرف غنی گفت که مشورت ها برای تعیین هیأت ادامه دارد و تا ۲۰ اسفند ماه هیأت گفت وگو کننده با طالبان آماده خواهد شد.

وی با بیان اینکه ادامه همکاری آمریکا و ناتو با نیروهای افغان معتبر است خاطرنشان کرد حضور وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو در امضای توافقنامه صلح امریکا و طالبان نشانه تعهد انها از همکاری مداوم است.

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه از طالبان خواست که بدون هیچ پیش شرطی با آتش بس دائمی موافقت کنند.

توافق نامه آمریکا و طالبان پس از نزدیک به دو سال و ۱۱ دور گفت وگو در ۱۰ اسفند ماه برابر با ۲۹ فوریه در دوحه با حضور نمایندگان ۳۰ کشور جهان امضا شد که براساس آن تا ۱۴ ماه آینده تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =