خیز فناوران کهگیلویه و بویراحمد برای گذر از بحران کرونا

یاسوج- ایرنا- شیوع ویروس کرونا با همه پیچیدگی هایش در سراسر جهان ، تمامی علوم را به سمتی برده که برای درمان ، پیشگیری  از ابتلا، و شیوع این ویروس ایده هایی مطرح کنند و حالا ۲ شرکت مستقر در پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد برای گند زدایی محیط های آلوده و پر خطر با استفاده از پهباد و ساخت تب سنج های الکترونیکی با کیفیت بالا اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش ایرنا، در زمان وقوع بحران همه اعضای یک سیستم با حفظ مسئولیت و وظایف خود، به کمک حل بحران می آیند و گذر از بحران را در اولویت خود قرار می دهند. ممکن است تلاشهای آنها بتواند در عبور از بحران موثر باشد و شاید هم صرفا جنبه آزمون و خطا و عیب یابی یک فناوری را داشته باشد. استفاده از علم و فناوری و دانش تولید شده در شرکت های فناور نیز از این قانون مستثنی نیست. شرکت های فناور کهگیلویه و بویراحمد این روزها در کنار فعالیت های خود بخشی از تمرکزشان را روی کمک به استان و کشور برای گذر از بحران گذاشته اند.

اعلام آمادگی پهباد ساخت کهگیلویه و بویراحمد

 شرکت صنعت آوران رایان سازنده پهباد های سمپاش و کشاورزی ،از روز نخست شیوع ویروس کرونا در کشور اعلام آمادگی کرده که ظرفیت خود را در اختیار استان بگذارد تا  به گذر از وضعیت بحرانی استان کمک کند و با انجام این اقدام نو همزمان با دنیا یک فناوری را مورد آزمون و خطا قرار دهد.

البته استاندار کهگیلویه و بویراحمد در نشستی که هفته گذشته برگزار شد گفته بود: برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و گند زدایی محیط های آلوده و پر خطر  از پهبادهای ساخته شده توسط شرکت مستقر در پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد استفاده خواهیم کرد که عملی شدن این صحبت استاندار می تواند به رشد و بالنده شدن فناوران نوپای استان کمک کند.

در حال حاضر کشورهای چین و کره و جنوبی به عنوان دو قدرت پیشرو جهان در فناوریهای نوین و البته دو کشوری که آمار ابتلا به ویروس و مرگ و میر در آنها به نسبت سایر کشورها بالاست، برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و گند زدایی محیط های آلوده و شهری پهباد های خود را به پرواز درآورده اند. اقدامی که در استان گلستان نیز در حال انجام است.

با اینکه هنوز نه چین و کره ای ها و نه گلستانی ها گزارشی از عملکرد پهبادها در گند زدایی محیط های پر خطر ارایه نکرده اند اما چنین به نظر می رسد که تداوم استفاده پهبادها دست کم در چین و کره جنوبی نشانه ای از عملکرد قابل قبول این پرنده های آهنین کوچک باشد.

مزایای گند زدایی محیط های پرخطر با پهباد

اما  استفاده از پهبادها چه مزایا و امتیازاتی نسبت به گند زدایی به سبک سنتی و با استفاده از خودروهای بزرگ و آتش نشانی دارد؟ این موضوعی است که مدیرعامل شرکت صنعت آوران رایان درباره آن می گوید:هر کدام از این روشها مزایایی دارد اما استفاده از پهبادها سرعت عمل را بالاتر می برد وبه صورت مداوم می توان از آنها استفاده کرد.

افشین مردانی ادامه می دهد: در محیط بیمارستانی ومحیط هایی که احتمال آلودگی آنها بالاتر و از سویی تردد هم در آنها بیشتر است باید عملیات گند زدایی تداوم داشته باشد اما همین میزان تردد امکان ضد عفونی کردن به وسیله های خودروهای آتش نشانی و شبیه آن را می گیرد این در حالی است که پهبادها این محدودیت را ندارند و به سرعت و در هر مکانی می توان از آنها استفاده کرد.

وی می افزاید: پهبادهای این شرکت در در بخش کشاورزی عملکرد قابل قبولی داشته است و تمامی آزمونهای کیفیت را با موفقیت پشت سر گذاشته و امیدواریم فرصت امتحان آنها در عملیات گندزدایی محیطهای پرخطر نیز فراهم شود.

ظرفیت های ناشناخته

در شرایط کنونی که شیوع ویروس کرونا شیب صعودی پیدا کرده، گند زدایی محیط های عمومی یکی از دغدغه های کلان است اما هنوز مشکلاتی نیز وجود دارد که حل آنها عزم ملی می طلبد اما ظرفیت های کشور برای حل این مسائل ناشناخته مانده است. به عنوان مثال این روزها  از کیت های تشخیص بیماری کرونا تا تب سنج های الکترونیکی همه وارداتی است اگرچه ویروس کرونا جدید و ناشناخته است اما تب سنج به عنوان وسیله اولیه شناسایی بیماران کرونایی وسیله جدیدی نیست با این حال شیوع ویروس کرونا نشان داده که در کشور از ساخت محصولاتی بدون پیچیدگی تکنولوژی نیز غافل مانده بودیم و این فرصتی شده است که شرکت های داخلی برای ساخت این محصولات پیش قدم شوند.

شرکت گسترش کاربرد فناوری با برند تجاری آریونت نیز از دیگر  از شرکت های فناور کهگیلویه و بویراحمدی است که برای ساخت تب سنج های الکترونیکی با دقت بالا اعلام آمادگی کرده است.

مدیرعامل این شرکت می گوید در گذشته شرکت آریونت در زمینه ساخت لیزر تحقیقاتی داشت و به همین دلیل طراحی های اولیه ای از تب سنج داشتیم که پس از فراخوان دولت مبنی بر استفاده از ظرفیت شرکت هایی که توان تولید یا تغییر ساختاری برای ساخت محصولات مبارزه با شیوع کرونا را دارند اعلام آمادگی کردیم.

مومنی می گوید شرکت ما نمونه اولیه را ساخته و تمامی تست های آن نیز با موفقیت سپری شده و این نمونه صد در صد قابل رقابت با مشابه خارجی آن است ضمن اینکه قیمت آن نیز یک پنجم قیمت نمونه وارداتی است.

وی می گوید با ظرفیت فعلی خودمان توان ساخت ۵۰۰ دستگاه از این تب سنج را داریم  که می تواند استان را پوشش بدهد اما در صورت همکاری و مساعدت دولتی می توانیم ظرفیت تولید مان را افزایش دهیم تا بتوانیم به کشور برای عبور از بحران کرونا کمک کنیم.

آنچه مسلم است ویروس کرونا با همه تاثیرات روانی و اقتصادی اش بالاخره تمام خواهد شد اما در این میان این ویروس می تواند بهترین زمان برای شکوفا  کردن ظرفیت های علمی نهفته کشور باشد.

برای نخستین بار این فرصت ایجاد شده که فناوری و فناوران عملکرد و توان خود را به نقد و آزمایش بگذارند و  نباید این فرصت را از آنها دریغ کرد.زیرا استفاده از این ظرفیت های کوچک می تواند زمینه  خودباوری، رشد و شکوفایی آنها را فراهم کند و همین خود نخستین گام برای حرکت به سمت استقلال اقتصادی کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =