۱۷ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۷
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83704360
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

طالبان مذاکره با دولت افغانستان را مشروط کرد

تهران - ایرنا - گروه طالبان افغانستان روز شنبه ادامه مذاکرات صلح با دولت آن کشور از روز سه‌شنبه را منوط به تحقق همه خواسته های خود اعلام کرد.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری "خامه پرس" افغانستان، این گروه روز گذشته(جمعه)با صدور بیانیه ای آمادگی خود را برای شروع گفت‌وگوی های صلح بین گروههای افغان با دولت کابل در روز سه‌شنبه اعلام کرد اما آنرا مشروط به تحقق همه خواسته های خود کرد.

"سهیل شاهین" سخنگوی دفتر سیاسی طالبان مستقر در دوحه قطر در این بیانیه‌ تاکید کرد که چنانچه دولت افغانستان با مفاد توافق‌ صلج "امارت اسلامی" (طالبان) با آمریکا پایبند نبوده و زندانیان شان را آزاد نکند تیم مذاکره کننده این گروه به رغم تعیین دستور کار برای آغاز این گفت وگو ها از روز سه‌شنبه ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) برای پیشبرد آن، در آن شرکت نمی کند و مسئولیت ها و عواقب آنرا نیز متوجه طرف مقابل می داند.

این در حالی است که رادیو "صدای افغان" در گزارشی از برگزاری دیدار شامگاه دیشب "اشرف غنی" و "زلمی خلیلزاد" نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در کاخ "ارگ" ریاست جمهوری در کابل خبر داد و احتمال داد که رئیس جمهوری این کشور با آزادی زندانیان طالبان موافقت کند.

در این دیدار هر دو طرف در رابطه با آمادگی‌ها و گام‌های بعدی فرآیند صلح و همچنان آغاز مذاکرات تیم مذاکره کننده دولت افغانستان با گروه طالبان به گفت و گو پرداختند.  

پیشتر گزارش شده بود که اشرف غنی دیدار با خلیلزاد را رد کرده است اما ارگ ریاست جمهوری افغانستان این گزارش را تکذیب کرده و بر صحت صحه گذاشت.  

بر اساس این گزارش، خلیلزاد پیشتر با "عبدالله عبدالله" رئیس اجرایی وحدت ملی نیز دیدار کرده و با وی در خصوص آزادی 5 هزار زندانی طالبان پیش از گفت وگوهای صلح دولت با طالبان به بحث پرداخت.  

ریاست اجرایی وحدت ملی طی بیانیه‌ای از توافق صلح امریکا با طالبان حمایت کرد و گفت که نیاز است که 5 هزار طالبان پیش از گفتگوهای صلح آزاد شوند.  

دونالد ترامپ در پی انتشار برخی خبرها و گمانه زنی‌ها در مورد ایجاد اختلاف میان آمریکا و طالبان برای ادامه توافقنامه، روز سه شنبه با "ملا عبدالغنی" از برادران رهبران و مذاکره کننده ارشد طالبان در قطر گفت‌وگوی تلفنی انجام داده بود.  

براساس گزارشات، "ذبیح الله مجاهد" سخنگوی طالبان نیز این تماس تلفنی را تایید کرد و بعد از آن بود که کاخ سفید نیز قرار گرفت.  

آمریکا و گروه شبه‌نظامی طالبان در شنبه گذشته ۲۹ فوریه (10 اسفند) توافق صلحی که از مدت‌ها پیش وعده داده می‌شد را در دوحه قطر امضا کردند و زمان آغاز مذاکرات درون افغان‌ها به ۱۰ مارس موکول کرده بودند و براساس آن قرار شده بود 5 هزار زندانی طالبان و در مقابل آن یک هزار زندانی دولتی نزد طالبن تا آن زمان آزاد شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha