دیدار غنی با خلیلزاد و احتمال آزادی زندانیان طالبان 

تهران- ایرنا- اشرف غنی و زلمی خلیلزاد در حالی شامگاه روز جمعه با یکدیگر دیدار کردند که برخی از رسانه‌های افغان نتیجه این دیدار را آزادی زندانیان طالبان عنوان می‌کنند.  

به گزارش صدای افغان، محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، در ارگ دیدار کرد.  

در این دیدار هر دو طرف در رابطه به آمادگی‌ها و گام‌های بعدی فرآیند صلح و همچنان آغاز مذاکرات تیم مذاکره کننده دولت افغانستان با گروه طالبان به گفت و گو پرداختند.  

پیش‌تر گزارش شده بود که اشرف غنی دیدار با خلیلزاد را رد کرده است اما ارگ ریاست جمهوری افغانستان این گزارش را تکذیب کرد.  

به گزارش صدای افغان، درحالی خلیلزاد با رییس جمهوری افغانستان دیدار می‌کند که پیش از این وی با عبدالله عبدالله رئیس اجرایی وحدت ملی دیدار کرد و با وی در خصوص آزادی پنج هزار زندانی طالبان پیش از گفتگوهای صلح دولت با طالبان به بحث پرداخت.  

ریاست اجرایی وحدت ملی طی بیانیه‌ای از توافق صلح امریکا با طالبان حمایت کرد و گفت که نیاز است که پنج هزار طالبان پیش از گفتگوهای صلح آزاد شوند.  

به نوشته صدای افغان، با این حال پیش از دیدار اشرف غنی با خلیلزاد، موضع کابل بر این بود که آمریکا نمی‌تواند در مورد آزادی پنج هزار زندانی طالب پیش از توافق صلح دولت افغانستان با طالبان تصمیم بگیرد اما هنوز نتیجه دیدار خلیلزاد با غنی معلوم نیست و ممکن است ظرف روزهای آینده ارگ ریاست جمهوری افغانستان همانند ریاست اجرایی بر این خواسته امریکا تن داده و پیش از آغاز مذاکرات دولت با طالبان، ۵ هزار زندانی این گروه را از زندان‌های افغانستان آزاد کند.  

دونالد ترامپ در پی انتشار برخی خبرها و گمانه زنی‌هادر مورد ایجاد اختلاف میان آمریکا و طالبان برای ادامه توافقنامه، روز سه شنبه با ملا عبدالغنی از برادران رهبران و مذاکره کننده ارشد طالبان در قطر گفت‌وگو کرد.  

تماس تلفنی ترامپ با ملابرادر برای اولین بار توسط ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان تایید شد و سپس این خبر مورد تایید کاخ سفید نیز قرار گرفت.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =