گردشگری همدان پشت چراغ قرمز کرونا

همدان- ایرنا- شیوع ویروس کرونا باعث شد تا مسوولان اجرایی همدان به طور رسمی اعلام کنند که این استان در نوروز امسال از پذیرش گردشگران و مسافران معذور است.

از آنجا که ورود هر مسافر احتمال انتقال این ویروس و ابتلای شهروندان همدانی را تشدید می کند، این تصمیم می تواند راهکاری مناسب برای پیشگیری و کنترل کرونا در سطح این استان باشد.

همدان همه ساله نه تنها پذیرای مسافران نوروزی بوده بلکه مسیر گذرا برای تردد غرب نشینان به سایر نقاط کشور و بلعکس نیز به شمار می رود.

با وجود اینکه استان همدان از ماه ها قبل آماده سازی لازم را برای استقبال از گردشگران نوروزی داشت اما میهمان ناخوانده باعث شد تا فرصتی برای مسافرت در این ایام مهیا نشود و مردم کشورمان گزینه "دوری و دوستی" و "در خانه بمانیم، ایمن بمانیم" را لحاظ کنند.

در واقع تاکتیک سفر به همدان ممنوع با عذر محترمانه از سوی مسوولان چراغ قرمزی برای ممنوعیت ورود و اسکان در شهرهای این استان است.

در روزهای اخیر نیز شهروندان همدانی با ایجاد پویش های مختلف از مردم سایر استان ها خواستند تا به این استان سفر نکنند و شیوع ابتلا به ویروس کرونا را جدی بگیرند.

شهردار همدان: گردشگر نمی پذیریم

شهردار همدان با تاکید بر اینکه دغدغه مسوولان حفظ سلامت شهروندان در شرایط فعلی است، گفت: نوروز ۹۹ از پذیرش هرگونه گردشگر معذور هستیم.

شهردار همدان: همه ساله ستاد ستاد اجرایی خدمات سفر و اسکان مسافران نوروزی در مجتمع فرهنگی اجتماعی عین القضات این شهرداری راه اندازی می شود اما برای سال ۹۹ این ستاد ایجاد نمی شود.

عباس صوفی افزود: همه ساله ستاد ستاد اجرایی خدمات سفر همدان و اسکان مسافران نوروزی در مجتمع فرهنگی اجتماعی عین القضات شهرداری همدان راه اندازی می شود اما برای سال ۹۹ باتوجه به تصمیم مسوولان اجرایی استان مبنی بر منع هرگونه اسکان مسافران، این ستاد ایجاد نخواهد شد.

وی بیان کرد: همدان همواره یکی از شهرهای گردش پذیر در سطح کشور است اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، تصمیم منطقی جلوگیری از هرگونه اسکان مسافران نوروزی است.

صوفی اظهار داشت: سلامت عموم مردم استان در اولویت ستاد پیشگیری از ویروس کرونا است و ابتدا باید راه انتقال از بیرون استان گرفته شود تا بتوانیم در پیشگیری و درمان مبتلایان داخل استان مدیریت بهتری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه شهرداری همدان به صورت شبانه روز نسبت به ضدعفونی کردن معابر و مکان های مختلف شهر اقدام کی کند، گفت: تمامی حوزه های مختلف شهرداری در راستای ضدعفونی کردن سطح شهر بسیج شده اند.  

شهردار همدان ابراز امیدواری کرد با عبور از این شرایط، در زمان مناسب بتوانیم میزبان شایسته از گردشگران باشیم.

تعطیلی موزه ها و جاذبه های تاریخی استان

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی همدان نیز گفت: تمام اماکن و محوطه های تاریخی و موزه‌های این استان به علت شیوع ویروس کرونا در ایام نوروز ۹۹ تعطیل است.

علی مالمیر افزود: این تصمیم در راستای حفاظت از سلامت شهروندان و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اتخاذ شده است.

وی یادآور شد: همچین نمایشگاه‌های صنایع دستی، سوغات و همچنین برنامه‌های شاخص نوروزگاهی هم در این ایام لغو شد.

استاندار: از سفر به استان همدان خودداری شود

استاندار همدان نیز اعلام کرد: به منظور حفظ سلامت مردم و کنترل ویروس کرونا، در ایام نوروز از پذیرش مسافر و گردشگر در استان همدان معذوریم.

سیدسعید شاهرخی با تاکید بر اینکه هیچ گونه اسکانی در استان نداریم، اظهار داشت: مهمانسراهای ادارات، مدارس و ستاد اسکان استان و خانه مسافرها از پذیرش مسافر ممنوع هستند.

تمام اماکن و محوطه های تاریخی و موزه‌های این استان به علت شیوع ویروس کرونا در ایام نوروز ۹۹ تعطیل است.

وی با بیان اینکه مهمانسرای هیچ یک دستگاه دولتی تحت هر شرایطی نباید فعال باشد، بیان کرد: هیچ یک از ستادهای اسکان دولتی از جمله  آموزش و پرورش، تربیت بدنی و شهرداری نباید فعال شوند.

شاهرخی با تاکید بر لغو مرخصی تمامی مدیران استان همدان گفت: هرگونه خروج از محل ماموریت، تحت هر عنوانی اعم از ماموریت اداری یا مرخصی معاونان استاندار، فرمانداران، بخشداران، شهرداران، مدیران دستگاه های اجرایی استان و مدیران کل ستادی استانداری ممنوع است.

وی افزود: مسوول تهیه، توزیع و نظارت بر اقلام مورد نیاز بهداشتی در استان سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

هشدار علوم پزشکی همدان نسبت به افزایش بیماران کرونایی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز نسبت به افزایش شمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا در این استان هشدار داد و گفت: آمارهای جدید موید اهمیت و ضرورت توجه شهروندان به نکات و توصیه‌های بهداشتی است.

منوچهر کرمی در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: موارد این بیماری در استان رو به افزایش است بنابراین باید هشدارهای مقامات و مسوولان بهداشتی را جدی گرفت و رعایت نکات بهداشتی را به عنوان یک مسوولیت اجتماعی دانست.

مهمانسراهای ادارات، مدارس و ستاد اسکان استان و خانه مسافرها از پذیرش مسافر منع شدند.

وی به شهروندان توصیه کرد: از رفتن به میهمانی، دعوت میهمان، رفتن به مسافرت و خروج بیش از حد از منزل پرهیز کنند تا شاهد ابتلای افراد جدید به این ویروس نباشیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تمامی افرادی که وارد استان همدان می شوند در مسیرهای ورودی غربالگری بر روی آنها صورت می گیرد همچنین پیشنهاد عبور خودروهای غیربومی از کمربندی های شهر نیز ارائه شده است.

کرمی ادامه داد: مواردی از ابتلا به ویروس کرونا در تمامی شهرستان ها بوده است بنابراین به هیچ عنوان پایین بودن آمار در همدان نشان دهنده ایمن بودن شهر برای تردد، حضور در بازار و اماکن شلوغ برای خرید نیست.

طبق اعلام رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تعداد ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور به پنج هزار و ۸۲۳ نفر و فوت ناشی از آن به ۱۴۵ نفر رسیده و همچنین هزار و ۶۶۹ نفر تاکنون بهبود یافته‌اند.

تعداد بیماران کووید ۱۹ در استان همدان به ۳۴ تن رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =