آزادی­‌خواهان جهان از مرزهای حرمت جان و ناموس مسلمانان هندی دفاع کنند

تهران- ایرنا- ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای تهاجم وحشیانه علیه مسلمانان هندی را شدیداً محکوم و از دولت هند خواست تا حقوق انسانی و شهروندی مسلمانان این کشور را تضمین و اسلام‌ ­ستیزان و خشونت­‌گرایان را مجازات کرده و جامعه‌ای امن و محیطی آرام برای زندگی مسلمانان هندی، فراهم کند.

به گزارش عصر جمعه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در ابتدای این بیانیه آمده است: با توجه به این که «ایمان به کرامت و ارزش والای انسان» یکی از مبانی شکل­‌گیری جمهوری اسلامی ایران است، جمهوری اسلامی ایران «تعهد برادرانه­ نسبت به همه­ مسلمانان و حمایت بی­‌دریغ از مستضعفان جهان» را رسالت انسانی و وظیفه­ اسلامی خود می­‌داند.

در این بیانیه تصریح شده است: حوادث اخیر در کشور هند، پیش از آن که جان و ناموس و مال برادران و خواهران مسلمان و مظلوم هندی را در معرض هتک و تعرض قرار دهد، آبرو و حیثیت انسانی همه­انسان­‌ها را مورد تهدید و خطر قرار داده­ و کرامت انسانی را زیر پا گذاشته و عملاً مستضعفان بی‌­پناه را در معرض تیغ وحشیانه­ عده‌­ای بی‌وجدان قرار داده ­است.    

این بیانیه می افزاید: هندوستان خانه­ ملتی چندقومی، چندمذهبی و چند زبانی است که مردمان مختلف در این سرزمین وسیع در کنار هم با احترام به تنوع فرهنگی سالیان متمادی است که در کنار هم و به­ صورت مسالمت­‌آمیز زندگی می­‌کنند، کمتر کشوری در جهان وجود دارد که به اندازه­ هند دارای فرهنگ‌های متنوع باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اما در این میان، مسلمانان صرفاً یک اقلیت دینی در میان جمعیت صدها میلیونی هندوستان نبوده ­اند، چرا که اسلام حق بزرگ و منحصر به فردی برای استقلال و آزادی هند و به تبع آن حق ابدی به همه­ هندی­‌ها در طول تاریخ داشته و خواهد داشت. به اذعان بزرگان هند همچون گاندی آزاداندیش، آزادی هندوستان از سلطه­ استعمارگر پیر جزیره و پیروزی هندی­‌ها بر خود برتر بینی و تبعیض­ باوری انگلیسی­‌های خبیث، مرهون پیروی از آموزه­‌های امام حسینعلیه السلام، فرزند شجاع، آزادی­‌خواه و مبارز پیامبر خاتم صلی­‌الله علیه و آله و سلم بوده ­است.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه آورده است: بخش سوم قانون اساسی هند به صراحت در اصول ۱۴ و ۱۵، برابری همه نزد قانون و ممنوعیت تبعیض بر اساس مذهب، نژاد، طبقه یا محل تولد را تضمین و دولت هندوستان نیز همواره بر برابری مدنی و سیاسی شهروندان خود تأکید کرده  است. با این حال متأسفانه در ایام اخیر افراط‌گرایی خشونت­‌بار، اسلام‌­ستیزی عریان و تضییع حقوق مسلمانان بی­‌گناه از سوی گروه‌­های افراطی در قالب حمله به اماکن، تجمعات و اشخاص مسلمان به­ گونه­‌ای بروز و ظهور داشته است که اراده­ یا توان دولت هند برای تأمین کرامت و حقوق انسانی مسلمانان را در معرض ابهام قرار داده است.

این بیانیه می افزاید: ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن این که تهاجم وحشیانه علیه مسلمانان هندی را شدیداً محکوم کرده و آن را متأثر از میراث منحوس استعمار انگلیس در هند برای اختلاف­ افکنی میان اقوام و ادیان مختلف می­ داند، بر این باور است در تحلیل و ارزیابی این حوادث خونین نباید نقش رسانه ­های امریکایی برای پنهان­ نگه­ داشتن اشغالگری صهیونیست­‌ها­ و تجاوزپیشگی سعودی­ ها و انحراف افکار عمومی جهانی به ­ویژه مسلمانان از تمرکز بر روی کشتار وحشیانه مسلمانان در فلسطین و یمن را نادیده گرفت.

در این بیانیه تصریح شده است: بر این اساس، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران از همه­ جمعیت ­ها و گروه ­های اجتماعی، علمی، فرهنگی و صنفی و به ­ویژه دانشجویان و دانش­ آموزان و نیز شخصیت­‌های سیاسی، اجتماعی، رسانه­ ای، علمی و فرهنگی آزادی­ خواه و مستقل در سراسر جهان درخواست می­ کند تا در برابر هتک حرمت انسان و انسانیت از سوی چند فرد و یا گروه خونخوار ساکت ننشسته و با نقش آفرینی خود از کیان انسانیت و مرزهای حرمت جان و ناموس مسلمانان هندی دفاع کنند.

در پایان این بیانیه آمده است: ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن یادآوری فرهنگ غنی ملت هندوستان، از دولت هند انتظار دارد تا حقوق انسانی و شهروندی مسلمانان این کشور را تضمین کرده و با اسلام­ ستیزی و ترویج خشونت علیه مسلمانان مبارزه و اسلام ­ستیزان و خشونت­ گرایان را مجازات کرده و جامعه‌ ای امن و محیطی آرامش‌­بخش برای زندگی عزتمندانه و احترام ­آمیز مسلمانان هندی فراهم کند.

به گزارش ایرنا، اصلاح قانون  شهروندی هند در تاریخ  ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناه‌جویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسئولان هند درباره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند.

اما گروه‌های منتقد به این اصلاحات معتقدند که هدف واقعی از قوانین جدید تحت‌فشار قرار دادن بیشتر مسلمانان و تبعیض علیه آنان برای راضی نگاه‌داشتن احزاب هندو است.

خشونت‌ها در دهلی‌نو از روز یکشنبه هفته گذشته  پس‌ازآنکه معترضان به اصلاح قانون شهروندی هند اقدام به مسدود کردن خیابان در نزدیکی ایستگاه مترو جعفرآباد واقع در شمال شرق دهلی‌نو کردند، آغاز شد. براثر خشونت‌های یک‌هفته‌ای علاوه بر کشته شدن ۴۶ تن، بیش از ۳۰۰ نفر دیگر نیز مجروح شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =