٢٠٠ واحد مسکونی زلزله‌زده در قطور آواربرداری شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌غربی گفت: عملیات آواربرداری ٢٠٠ واحد مسکونی زلزله‌زده قطور انجام شده و اجرای عملیات در باقی واحدهای زلزله‌زده در حال اجراست.

امیرعباس جعفری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از  این، ٣٣ دستگاه انواع ماشین‌آلات سنگین در منطقه زلزله‌زده قطور فعالیت داشتند که برای سرعت‌بخشی به عملیات آواربرداری، این تعداد به ١٠٠ دستگاه افزایش یافته‌است.
وی ادامه داد: کار آواربرداری سخت و پیچیده‌ است  که با همراهی اهالی منطقه سرعت آن افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه اجازه خانوارهای آسیب‌دیده‌ برای آواربرداری ضروری است، اظهار داشت: ساکن هر واحد مسکونی باید ابتدا وسایل خود را از زیر آوار جمع‌آوری و سپس نیروهای ما اقدام به آواربرداری کنند.

وی با اشاره به اعزام ماشین‌آلاتی از دستگاه‌های خدمات‌رسان، سپاه شهدا و شهرداری‌های آذربایجان‌غربی به منطقه ادامه داد: تعدادی ماشین‌آلات سنگین نیز فردا، شنبه از استان‌های معین در منطقه مستقر می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه  تعدادی سرویس بهداشتی، حمام و دستشویی از طریق ستاد امام (ره) به روستاها ارسال شده‌است، بیان کرد: همچنین تعدادی آغل برای اسکان اضطراری پنج‌هزار و ۵۲۷ راس دام با همکاری جهاد کشاورزی و ستاد فرمان اجرایی امام (ره) احداث شده است.
وی افزود: همچنین به دستور استاندار آذربایجان‌غربی، با مدیر شرکت نفت استان هماهنگی صورت گرفته که به هر خانوار روستایی علاوه بر سهمیه قبلی، یک بشکه نفت تحویل دهند و نیز بسته‌هایی در حال تهیه است تا در روزهای آینده به صورت عیدانه در اختیار خانوارهای آسیب‌دیده قرار گیرد.
به گزارش ایرنا روز یکشنبه - چهارم اسفندماه - ابتدا منطقه «قطور» و سپس «زرآباد» خوی با زمین‌لرزه نسبتا شدیدی لرزید که این امر در مجموع موجب مصدومیت حدود ۱۰۴ نفر، بستری شدن ۱۰ نفر، تلف شدن صدها راس دام، تخریب چهار هزار واحد مسکونی و وارد شدن خسارت جزئی به یکهزار واحد دیگر در روستاهای خوی و سلماس شد.
امدادگران و مسوولان آذربایجان‌غربی بلافاصله پس از زلزله اول در ساعت ۹:۲۲ راهی منطقه «قطور» شدند و ارزیابی میزان خسارت تا شامگاه همان روز ادامه داشت؛ تا اینکه در ساعت ۱۹:۳۰ زلزله نسبتا شدید دیگری به بزرگی ۵.۹ ریشتر «زرآباد» را لرزاند و خسارت‌های زلزله اول را دوچندان کرد؛ تا جایی که شبکه برق و مخابرات برای چند ساعت قطع شد اما در یک اقدام جهادی و پس از چند ساعت، زیرساخت‌ها دوباره در بامداد دوشنبه وصل شد.
زلزله دوم در «زرآباد» تنها چند مصدوم جزئی داشت اما تمرکز امدادگران و مسوولان بر روی آن موجب شد تا توزیع اقلام امدادی در بین زلزله‌زدگان قطور به فردای آن روز یعنی صبح روز «دوشنبه» موکول شود که متاسفانه برخی‌ها بلافاصله این تاخیر را در فضای مجازی به حساب نقصان کار گذاشتند.
اما امدادگران، مسوولان و حتی نیروهای سپاهی و مرزبانی که از نخستین ساعات پس از وقوع زلزله اول در منطقه حضور داشتند، از روز دوشنبه به بعد به صورت جهادی کمبودها را یکی پس از دیگری رفع کردند و بسیاری از افراد مطلع اکنون بر این عقیده هستند که دست‌اندرکاران ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌غربی در این حادثه غیرمترقبه، سنگ تمام گذاشتند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =