عبدالمهدی از فعالیت ها برای مقابله با کرونا در شلمچه بازدید کرد

بغداد – ایرنا – «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی عراق امروز (جمعه) از اقدام های مقابله ای و پیشگیرانه از ویروس کرونا در گذرگاه مرزی شلمچه میان جمهوری اسلامی ایران و عراق در استان بصره بازدید کرد.

دفتر رسانه ای عبدالمهدی در بیانیه ای که السومریه نیوز منتشر کرد،  نوشت که نخست وزیر مستعفی امروز به صورت ناگهانی و سر زده برای اطلاع از اقدام های پیشگیرانه از شیوع ویروس کرونا در میان مسافران از فرودگاه بین المللی بغداد بازدید کرد و در گفت و گو با کارکنان بر ضرورت سهل‌انگاری نکردن در اجرای همه دستورهای بهداشتی در این باره تاکید کرد.

وی پس از بازدید از فرودگاه بین المللی بغداد به بصره رفت و در آنجا از ساختمان بیمارستان نوساز  «ترکی» دیدن کرد و با مسئولان آن برای اختصاص بخش کامل ویژه به منظور درمان مبتلایان به کرونا گفت و گو کرد.
عادل عبدالمهدی همچنین روز جمعه از اقدامات پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در گذرگاه مرزی شلمچه میان ایران و عراق در استان بصره هم بازدید کرد.
شایان ذکر است اسعد العیدانی استاندار بصره دیروز پنجشنبه از بسته شدن گذرگاه مرزی شلمچه میان ایران و عراق از دوشنبه هفته آینده خبر داد.
دفتر رسانه ای استاندار بصره در بیانیه ای افزود که العیدانی دستور بسته شدن گذرگاه مرزی شلمچه میان ایران و عراق از روز دوشنبه آتی به عنوان اقدام پیشگیرانه در مقابل شیوع ویروس کرونا صادر کرده است.
همچنین استاندار دستور تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) و بستن جمعه بازار این استان تا اطلاع ثانوی را صادر کرد.

در همین حال عراق به منظور سازماندهی اوضاع داخلی برای مقابله با ویروس کرونا به ویژه بعد از ثبت دومین مورد مرگ تصمیم به بستن مرزهای خود با ایران و کویت گرفته است.

اداره کل گذرگاه های مرزی عراق روز گذشته (پنجشنبه)  اعلام کرد که تصمیم دارد از یکشنبه آینده ۱۸ اسفنده ماه به مدت یک هفته (۲۵ اسفند) مرزهای خود را با دو کشور جمهوری اسلامی ایران و کویت ببندد.

بر اساس این بیانیه، هیات دولت عراق به منظور اعطای فرصت لازم به وزارت بهداشت برای سازماندهی مجدد و فراهم کردن تجهیزات و امکانات پشتیبانی برای پیشگیری از ویروس کرونا، تصمیم به توقف تبادلات تجاری با ایران و کویت از یکشنبه آینده به مدت یک هفته گرفته است.

در این بیانیه از تمامی اتباع عراقی حاضر در ایران خواسته شده است که حداکثر تا ۱۵ مارس آینده (۲۵ اسفند ماه) به کشور خود بازگردند و در غیر این صورت پذیرش اتباع عراقی تنها از دو فرودگاه بین المللی بغداد و بصره خواهد بود.

اداره گذرگاه های مرزی عراق افزود که این اقدام به دنبال درخواست مسوولان استان های مرزی عراق با جمهوری اسلامی ایران شامل میسان، بصره، دیاله و واسط اتخاذ شده است.

تا کنون ۳۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا در عراق به ثبت رسیده که طی دو روز گذشته سه نفر از افراد مبتلا در سلیمانیه و بغداد جان باخته اند.

بغداد پایتخت عراق با ۱۴ مورد ابتلا، بیشترین آلودگی را به ویروس کرونا در این کشور به ثبت رسانده و کربلا، بابل، میسان هر کدام با یک مورد کمترین آلودگی را داشته اند.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت عراق، سلیمانیه و کرکوک هر کدام با ۵ مورد، نجف با ۴ مورد، واسط و دیاله هر کدام با دو مورد دیگر استان های آلوده به ویروس کرونا در عراق هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha