افزایش حقوق، قدردانی واقعی از مبارزان خط مقدم با کرونا

شیراز- ایرنا- شیوع ویروس کرونا بیش از هرکس پرستاران و کادر درمانی را در معرض خطر قرار داده است، کسانی که برای بازگرداندن سلامت جامعه بی‌چشمداشت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند؛با این حال افزایش حقوق آنها در استان فارس هنوز محقق نشده است.

شیوع کرونا امسال اسفندی دیگرگونه را برای مردم ایران رقم زد و در این میان پرستاران و پزشکان در دل خطر، سلامت همشهریانشان را بر سلامت خود و خانواده‌شان ارجحیت داده‌اند.
آن‌ها در شیفت‌های طولانی و طاقت‌فرسا تنها بر یک چیز تمرکز کرده‌اند، راندن کرونا. مادران بسیاری در کسوت پرستاری روزهاست که فرزندان خردسالشان را ندیده‌اند، برخی جانشان را از دست دادند، عده‌ای هم با آنکه اعضای خانواده‌شان
درگیر بیماری‌اند، نمی‌توانند در کنارشان باشند.

موج قدردانی مردم و اصناف؛ از تالار رایگان عروسی تا تعمیر مجانی خودروی اعضای جامعه پزشکی
وضعیت به ‌گونه‌ای است که حتی دیدار آنان و قدردانی از زحماتشان نیز ممکن نیست؛ با این حال مردم راه تقدیر از آنان را آموخته‌اند و هرکس به قدر وسع خود و توانی که دارد، سعی می‌کند در رساندن خیر به آنان سهیم باشد و بگوید ما در کنار شما ایستاده‌ایم.
برای نمونه، روز جمعه ۱۶ اسفندماه جاری رییس اتاق اصناف فارس از تشکیل پویش قدردانی از جامعه پزشکی شیراز خبر داد.
سید محمود هاشمی با تقدیر از ایثارگران جامعه پزشکی که در خط مقدم پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری کرونا حضور دارند، اظهار داشت: اصناف شیراز در تلاش هستند به کادر درمانی و پرسنل مراکز درمانی هدف در شهرستان شیراز که شبانه روز و به دور از خانواده، خود را وقف نگهداری و درمان بیماران مبتلا به کرونا می‌کنند، بگوید مجاهدت و ایثارگری آنان از چشم بزرگترین تشکل مدنی کشور یعنی کسبه و بازاریان پنهان نمانده است.
عضو مجمع نمایندگان اتاق‌های اصناف استان فارس در اتاق اصناف ایران ادامه داد: بخشی از اصناف شیراز به صورت خودجوش وارد پویش قدردانی از جامعه پزشکی و درمانی شیراز در پیشگیری و مقابله با شیوع بیماری کرونا شده اند و تعدادی اتحادیه های صنفی شهرستان شیراز نیز داوطلبانه به این پویش پیوسته اند.
وی ابراز داشت: اقشار مختلف به دنبال کاهش دغدغه قشر جهادگر پزشکی و درمانی در برخی امور شخصی هستند؛ خصوصا با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز در موضوعاتی همچون شست‌وشوی فرش‌های منزل، تعمیرات خودرو شخصی، تعمیرات تاسیسات مکانیکی منزل، حتی ازدواج جوانان شاغل در این مراکز بعد از ریشه کن شدن بیماری با تقبل هزینه فیلم برداری رایگان.
تاکنون اتحادیه صنف مکانیک‌های خودروهای سبک و سنگین شیراز، اتحادیه صنف عکاسان و فیلمبرداران شیراز، صنف تاسیسات مکانیکی ساختمان شیراز،اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی، موکت و قالیشویی‌های شیراز به این پویش پیوسته‌اند.
افزون بر این، مردم نیز به صورت خودجوش سعی کرده‌اند پیام تقدیرشان را به جامعه پزشکی برسانند.

پرستاران فارس هنوز سهمی از افزایش حقوق ندارند

بخشنامه‌ای برای افزایش حقوق مبارزان کرونا
قدردانی از نیروی خدوم بهداشت اما به همین جا محدود نشده است، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ۱۰ اسفندماه درراستای اجرای دستور رییس جمهوری برای جبران خدمات کادر درمانی، پرستاران و پرسنل حوزه سلامت مبارزه با کرونا، دستورالعمل افزایش حقوق کادر درمانی را صادر کرد.
محمد باقر نوبخت در بخشنامه‌ای که بدین‌منظور ابلاغ کرده است به خزانه‌داری کل کشور نسبت به افزایش اعتبار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - اجرای پزشک خانواده دستور داده است مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای جبران خدمات کادر درمانی، پرستاران و پرسنل حوزه سلامت در مبارزه با کرونا پرداخت کنند.

پرستاران فارس هنوز سهمی از تقدیر دولتمردان ندارند
اما به گفته رییس سازمان نظام پرستاری شیراز ، حکمی برای این افزایش حقوق در استان فارس زده نشده است.
بهبود ترابی در گفت‌وگو با ایرنا ابراز داشت: افزایش حقوق پرستاران در استان فارس هنوز اعمال نشده است؛ چراکه پشتوانه مالی برای آن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز ماهانه به ۵۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق کادر درمان نیازمند است، گفت: با وجود تلاش‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی، نیاز است استاندار فارس و رییس سازمان برنامه و بودجه فارس به میدان بیایند و برای احقاق حقوق کادر درمان به ویژه پرستاران تلاش کنند.
ترابی عنوان کرد: پرستاران امروز در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا ایستاده‌اند، جایی که با خط مقدم جبهه‌ هیچ فرقی ندارد. ممکن است خودشان یا خانواده‌شان درگیر بیماری شوند؛ اما در عین حال بدون هیچ چشمداشتی در محل کار حاضر می‌شوند. آمار مبتلایان روزانه افزایش می‌یابد، اما باز هم پرستاران در صحنه مانده‌اند.

رییس نظام پرستاری شیراز:‌ بیش از ۹۰ پرستار در استان هم‌اینک در حال درمان بیماران کرونا هستند و از نظر روانی و جسمی، شرایط دشواری دارند

رییس سازمان نظام پرستاری شیراز اعلام کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ پرستار در کل استان فارس در زمینه مقابله با ویروس کرونا در بخش‌های بیمارستانی فعالیت می‌کنند، و از لحاظ روانی و جسمی شرایط دشواری را می گذرانند؛ بنابراینباید بتوانیم تلاش‌های آن‌ها را عملا جبران کنیم.
وی با بیان اینکه بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و نهادهای دولتی حقوق کارمندانشان را افزایش داده‌اند، گفت: احقاق حقوق پرستاران باید در اولویت نماینده عالی دولت در استان فارس باشد.

اهدای گل کافی نیست
ترابی با اشاره به اینکه پرستاران در شرایط شیوع بیماری، بزرگوارانه و بی‌چشم‌داشت تلاش می‌کنند، ابراز داشت: اهدای گل به پرستاران که خود عامل انتقال ویروس است، برای قدردانی از آنها کافی نیست. مسئولان باید در قبال منش اخلاقی و انسانی این قشر مطالبه‌گری داشته باشند، آنها ۵۰ درصد کادر درمانی کشور را تشکیل می‌دهند و باید دیده شوند.

پرستاران با قرارداد شرکتی هم در افزایش حقوق‌ها در نظر گرفته شوند
رییس سازمان نظام پرستاری شیراز همچنین از در نظر گرفته نشدن پرستاران شرکتی در افزایش حقوق انتقاد کرد و گفت: همه پرستاران، چه قراردادی‌ها و چه رسمی‌ها و چه شرکتی‌ها به یک اندازه زحمت می‌کشند و تقدیر از همگی آن‌ها به شایستگی بایسته است.
ترابی با تاکید بر اینکه حقوق پرستاران فارس تنها به پشتوانه استاندار و سازمان برنامه و بودجه استان محقق خواهد شد،‌گفت: مردم از زحمات پرستاران و حساسیت کار آن‌ها آگاه‌اند و در روزهای گذشته با ارائه خدمات مختلف به کادر درمانی به نحوی به آن ها دلگرمی داده‌اند، هم‌اکنون زمان آن رسیده است که نمایندگان مردم فارس در مجلس شورای اسلامی صدای پرستاران را به گوش همگان برسانند، پیامی منتشر کنند و از آن‌ها تقدیر کنند و گامی بردارند تا آن‌ها زودتر به حقوق خود برسند.

ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از۷۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.
آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران تا ظهر  جمعه (۱۶اسفند) به چهار هزار و ۷۴۷ نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به ۱۲۴ نفر رسیده است، همچنین ۹۱۳ نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند. بنا بر آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ابتلای ۸۱ نفر در فارس به کرونا قطعی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha