نگرانی پاکستان نسبت به شیوع ویروس کرونا از افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - همزمان با افزایش مجدد شمار مبتلایان به ویروس کرونا در پاکستان، این کشور به‌رغم تعطیلی گذرگاه مشترک مرزی با افغانستان، نسبت به خطر شیوع این بیماری از همسایه غربی خود نگران است.

رسانه‌های پاکستانی روز جمعه اعلام کردند: ششمین فرد مبتلا به کرونا در شهر "کراچی" شناسایی و به مرکز قرنطینه منتقل شد و اکنون تعداد مبتلایان به ۶ نفر رسیده است.

در این‌گزارش آمده است که مقامات اداره بهداشت کراچی و همچنین وزیر بهداشت پاکستان با تائید افزایش مجدد شمار مبتلایان به ویروس کرونا، گفتند: اعضای خانواده این فرد ۶۳ ساله و تمامی افرادی که با وی طی روزهای اخیر در ارتباط بودند، نیز معاینه می‌شوند.

در همین حال منابع خبری پاکستان اعلان کردند: با وجود تعطیلی گذرگاه مرزی مشترک "چمن" با افغانستان، خطر شیوع ویروس کرونا از مبدا این کشور به داخل پاکستان وجود دارد.

تمامی فعالیت‌های تجاری میان پاکستان و افغانستان در مرز چمن متوقف، تردد اتباع دو کشور و همچنین رفت و آمد ناوگان حمل و نقل ممنوع شده و حتی کامیون‌های حامل کالاهای نیروهای ناتو در افغانستان نیز مجاز به عبور از مرز نیستند.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از منابع رسمی افزود: تدابیر حفاظتی و نظارت نیروهای پزشکی و امنیتی در مرز "چمن" تشدید شده و با هرگونه تردد مشکوک که ممکن است خطر شیوع ویروس کرونا را به دنبال داشته باشد، برخورد خواهد شد.

منابع پاکستانی همچنین مدعی شدند که ششمین فرد مبتلا به ویروس کرونا در هفته‌های اخیر به ایران سفر کرده بود. بر همین اساس، گزارش‌ها از گذرگاه مشترک مرزی پاکستان با ایران در منطقه مرزی "تفتان، حاکی از ادامه تعطیلی این گذرگاه است و مسئولان پاکستانی تنها به زائرین این کشور، اجازه بازگشت از ایران را می‌دهند.

دولت پاکستان دوشنبه گذشته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گذرگاه مرزی خود در جنوب ایالت بلوچستان با افغانستان را تعطیل کرد.

ویروس کرونا در پاکستان باعث شد تا دولت ایالتی بلوچستان از بیم شیوع آن، مدارس سراسر این ایالت را تعطیل کند و این وضعیت هفته‌های آینده ادامه خواهد داشت.

ویروس کرونا که رسما کووید - ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر «ووهان» چین شناسایی شد و تاکنون به حدود ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی در این خصوص وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha