دیپلماسی پارلمانی، ظرفیت مشترک ایران و پاکستان برای تحکیم روابط

اسلام‌آباد - ایرنا - دیپلماسی پارلمانی و لزوم ارتباط نزدیک میان مجالس جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، ظرفیت بالقوه‌ای به شمار می‌رود که قادر به تسریع همکاری‌های مشترک دو کشور در سایر حوزه‌هاست، موضوعی که تهران آن را با همسایه شرقی یعنی پاکستان دنبال کرده و مشتاق به پیشبرد این ابتکار است.

موضوع تعاملات پارلمانی، افزایش تبادل هیات‌های‌ مقامات، روسای گروه‌های دوستی و نمایندگان مجالس یکی از مباحث اصلی نشست‌های کاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد با مقامات ارشد دولت پاکستان به ویژه روسا و مسئولان پارلمانی این کشور است.
"سید محمد علی حسینی" سفیر ایران روز گذشته (پنجشنبه) به دیدار "سلیم ماندوی والا" نائب رییس مجلس سنای پاکستان رفت و پیشبرد دیپلماسی پارلمانی و استفاده از ظرفیت مجالس دو کشور جهت تحکیم روابط مشترک در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای را با وی مطرح کرد.
در این نشست که همچنین با حضور اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در مجلس سنا به ریاست سناتور "عبدالقیوم" برگزار شد، سفیر ایران بر لزوم رفع موانع پیش روی توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و توسعه مناسبات دوجانبه تاکید کرد.
حسینی با تشریح آخرین وضعیت همکاری‌های ایران و پاکستان در زمینه‌های مختلف، اظهار داشت: ایران به دنبال توسعه همکاری‌های فرهنگی با پاکستان با توجه و ظرفیت ها و اشتراکات موجود است.
وی همچنین از ابتکار صلح هرمز و اعلام آمادگی کشورمان برای آغاز گفت‌وگوهای منطقه‌ای استقبال کرد.
سفیر کشورمان در پاکستان، لزوم توسعه همکاری‌های پارلمانی، استفاده از ظرفیت مجالس دو کشور برای پیشبرد روابط دوجانبه، اهمیت تقویت ارتباطات، توسعه گردشگری سلامت و مذهبی و ایجاد خط پروازی مستقیم میان تهران - اسلام‌آباد را حائز اهمیت برشمرد و بر ضرورت تقویت همکاری‌های مشترک رسانه‌ای، فرهنگی و هنری تاکید کرد.

اهمیت نقش مجالس برای تحکیم روابط سیاسی و تجاری

"سلیم ماندوی والا" در این نشست بر لزوم وحدت جهان اسلام‌آباد برای مقابه با تهدیدهای پیش رو تاکید و با مردم ایران به خاطر مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا ابراز همبستگی دارد.
نائب رییس مجلس سنای پاکستان خواستار تداوم رایزنی‌ها برای مدیریت شرایط حساس فعلی در مرزها به ویژه بازگشت شهروندان پاکستان و همچنین عبور تریلی ها و کامیون‌های مانده در پشت مرزهای  دو کشور شد.

وی تاکید کرد: پاکستان به روابط تاریخی خود با جمهوری اسلامی ایران بسیار اهمیت می‌دهد و ما به دنبال این هستیم که از طریق مناسبات پارلمانی، روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور را تقویت کنیم.

نائب رییس مجلس سنای پاکستان اظهار داشت: تهران و اسلام‌آباد همواره در مجامع و همایش‌های بین المللی از یکدیگر حمایت کرده و مواضع متحد و یکپارچه درخصوص مسائل مختلف اتخاذ کرده اند. ما در سال‌های اخیر شاهد همکاری‌های گسترده دو کشور به ویژه در حوزه‌های امنیتی و دفاعی بوده ایم، اما باید فراتر از آن عمل کنیم و از ظرفیت‌های مجالس دو کشور جهت تقویت تجارت دوجانبه برای تامین منافع متقابل مردم ایران و پاکستان بهره‌برداری کنیم.
این مقام پارلمانی پاکستان افزود: ایران و پاکستان باید سازوکار مشترکی را تدوین کنند که از آن طریق تجارت دو کشور جان تازه‌ای بگیرد.

اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در مجلس سنای این کشور گفتند: مردم،احزاب و گرایش‌های مختلف در پاکستان قدردان مواضع سازنده و حمایت‌های ایران از مسلمانان کشمیر هستند.
آنان تاکید کردند که مناسبات پارلمانی ایران و پاکستان باید بیش از پیش تقویت شده و از این ظرفیت در راستای گسترش روابط دو کشور و تحکیم‌ پیوندهای معیشتی میان دو کشور استفاده شود.
اعضای گروه دوستی مجلس سنای پاکستان افزودند: ما مشتاق تعمیق مناسبات پارلمانی برای تحکیم وحدت اسلامی و اهمیت آن برای غلبه بر چالش‌های پیش روی مسلمانان هستیم.
نائب رییس مجلس سنای پاکستان نیز تدوین و اجرای سازوکار مشترک برای افزایش تبادلات تجاری میان دو کشور را اجتناب ناپذیر دانستند.
سفیر ایران نیز در پایان این نشست نمایندگان سنای پاکستان را در جریان مدیریت پیشگیری از همه گیری ویروس کرونا در ایران به ویژه همکاری‌های موثر دو کشور برای غلبه بر این بیماری قرار داد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha