۱۵ اسفند ۱۳۹۸، ۲۱:۱۶
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83703257
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اردوغان: از بامداد جمعه در ادلب آتش بس برقرار می‌شود

مسکو - ایرنا- رئیس جمهوری ترکیه گفت: از بامداد جمعه هفته جاری (ششم ماه مارس) در منطقه امن ادلب آتش‌بس برقرار می‌شود.

«رجب طیب اردوغان» روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین گفت: در حالی که وضعیت در ادلب سوریه منطقه را متشنج کرده است، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت وگو کردیم.

وی با بیان اینکه حدود سه ساعت درباه اوضاع ادلب مذاکره کردیم، اضافه کرد: گفت وگوی ما درباره وضعیت این منطقه و سوریه صادقانه بود.

اردوغان گفت: روابط روسیه و ترکیه تاریخی است و ۵ قرن قدمت دارد و تمایل شدید ما برای ادامه همکاریهای دو کشور بر اساس منافع متقابل پایه ریزی شده و از پوتین برای شرکت در سالگرد برقراری روابط دوجانبه به ترکیه دعوت کردیم.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۷ تفاهم نامه ادلب را امضا کردیم، اظهار داشت: در خصوص کاهش تنش در ادلب و توقف درگیریها توافق کردیم. اما تفاهم نامه ادلب با حمله به ساکنان این منطقه از طرف حکومت سوریه نقض شد.

اردوغان با ادعای اینکه حکومت بشار اسد مسئول وضعیت ادلب است، گفت: ۴ میلیون پناهنده هدف بمباران قرار می گیرند که غیرقابل قبول است.

وی افزود: بر اساس اطلاعات سازمان ملل ۱.۵ میلیون پناهنده سوری در ترکیه بسر می برند و وضعیت متشنج ادلب شرایط دشواری را برای ترکیه بوجود می آورد اما آنکارا در این وضعیت بیکار نخواهد نشست.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: مقرهای بازرسی ترکیه در ادلب اوضاع را کنترل می کنند. روسیه موافقت کرد واحدهای گشت به منطقه بفرستد و ما بطور فعال برای جلوگیری از تشدید تنش ها در ادلب تلاش و مشارکت می کنیم.

وی ادامه داد: به رغم حمله های ارتش سوریه، لازم بود که موقعیت جدید برای ادلب تعیین شود.

اردوغان با بیان اینکه همکاریهای روسیه و ترکیه سهم مهمی در حل مسائل سوریه دارد، اظهار داشت: برای حل مسائلی همچون منطقه شرق فرات تصمیم گرفتیم همکاری با روسیه را افزایش دهیم.

وی افزود: امروز در جریان مذاکرات برای حل مسائل توافق کردیم و قرار شد آتش بس از نیمه شب در ادلب برقرار شود.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: برای اجرای آتش بس همه اقدامات انجام خواهد گرفت و تصمیم ما این است که وضعیت انسانی در منطقه متشنج نشود. باید وضع پناهندگان روشن شود تا به خانه های خود بازگردند. ما به تمام حملات ارتش سوریه پاسخ خواهیم داد. سازمان های ترکیه و روسیه به همکاری و تماس با یکدیگر برای حل مسائل سوریه ادامه می دهند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha