فرود بیش‌از چهار هزار قطعه پرندگان مهاجر در تالاب‌های نقده

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: بیش‌از چهار هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر به منظور استراحت و تغذیه در تالاب‌های این شهرستان فرود آمدند.

اکبر محمدیان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارشناسان این اداره هنگام گشت‌زنی و پایش تالاب‌های این منطقه کلنی‌های بزرگی از پرندگان مهاجر را در تالاب‌های این شهرستان مشاهده کردند که جمعیت تقریبی آنها بیش از چهار هزار قطعه بود.

وی اضافه کرد: این پرندگان شامل غاز خاکستری، تنجه، آنقوت و سایر گونه‌های آبزی و کنارآبزی هستند که به منظور استراحت و تغذیه وارد تالاب‌های این شهرستان شدند.

وی افزود: زمان ماندگاری پرندگان در تالاب‌های این شهرستان متفاوت بوده و برخی گونه‌ها زودتر و با گرم شدن هوا، کوچ خود را به مناطق شمالی‌تر ادامه می‌دهند و برخی دیگر تا فصل لانه‌سازی در این تالاب‌ها ماندگار خواهد بود.

وی با اشاره به زمستان‌گذارانی شمار زیادی از پرندگان مهاجر در تالاب‌های نقده اظهار داشت: در پاییز امسال نیز شمار زیادی از پرندگان مهاجر وارد تالاب‌های این شهرستان شده بودند که جلوه زیبایی در این منطقه ایجاد کرده بود.

«محمدیان» گفت: ماموران یگان حفاظت این شهرستان امسال، برای نخستین بار در چند سال اخیر بیش از ۶۰۰ قطعه دُرنا و ۳۷ قطعه قو را نیز در تالاب سولدوز این شهرستان مشاهده کرده بودند.

وی افزود: بیش از ۴۰ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی در تالاب‌های این شهرستان شناسایی شده‌اند که بیشتر شامل انواع مرغابی، فلامینگو، کشیم، چنگر، اگرت سفید، حواصیل خاکستری، لک‌لک سفید، عقاب تالابی و چوپ‌پا است.

نقده دارای ۱۷ تالاب فصلی و دایمی است که سالانه میزبان هزاران قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی بوده و از بین تالاب‌های این شهرستان، تالاب‌های «درگه‌سنگی»، «حسنلو» و «یادگارلو» جزو تالاب‌های بین‌المللی (کنوانسیون رامسر) است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =