کارگاه چیپس لاستیک‌های فرسوده در چابهار راه‌اندازی شد

چابهار- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های چابهار و کنارک گفت: کارگاه چیپس لاستیک‌های فرسوده به منظور بازیافت لاستیک‌های فرسوده و همچنین کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی با همت و مشارکت بخش خصوصی در محدوده شهر چابهار راه‌اندازی شد.

منصور رئیسی روز پنجشنبه گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مراکز دفن برای کاهش حجم یا خردکردن لاستیک‌ها وجود ندارد و در نتیجه به همان شکل اولیه دفن که باعث اشغال حجم زیادی از مراکز دفن می شود.

وی افزود: امروزه نتیجه تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که کار بازیافت لاستیک‌های فرسوده نه تنها آثار مخرب بر محیط زیست ندارد بلکه مشکلات مدیریتی این بخش را حل می‌کند و منشاء توسعه صنعتی و سودآوری اقتصادی و فرآوری و تولید محصولات پلیمری دیگری نیز می‌باشد.

وی بیان کرد: با راه اندازی این کارگاه روزانه ۶۰۰ حلقه لاستیک ضایعاتی (فرسوده) انواع خودروها چیپس و برای فراوری به مواد بازیافتی به خارج از استان ارسال می شود.

 مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های چابهار و کنارک اظهار داشت: از پودر لاستیک حاصل از بازیافت تایرهای فرسوده در صنایعی مانند جاده‌سازی، ساختمانی، خودروسازی، صنایع‌دریایی، ورزش، دامداری و کشاورزی و آبرسانی می‌توان استفاده کرد و از مزایای دیگر بازیافت تایرهای فرسوده کاهش ضایعات و کمک به چرخه مواد در طبیعت است.

رئیسی ادامه داد: با توجه به اینکه لاستیک های چیپس شده برای تولید گرانول به خارج از استان ارسال می شود، سازمان مدیریت پسماند آمادگی لازم برای تاسیس کارخانه تولید گرانول با مشارکت بخص خصوصی را در شهرستان چابهار یا کنارک دارد.
 
وی گفت: آب های راکد و ساحلی و مکان دپو لاستیک های مستعمل محل های مستعدی برای تکثیر پشه آئدس است که می‌تواند بیماری های پوستی را به همراه داشته باشد.

وی تصریح کرد: لاستیک‌ها از مواد پلیمری تشکیل شده‌اند که تجزیه آن ها در طبیعت حدود ۲۰۰ سال به طول می انجامد از طرفی بازیافت لاستیک های مستعمل و فرسوده علاوه بر حفاظت از محیط زیست، باعث ایجاد اشتغال، درآمدزایی و تولید مواد اولیه در کشور می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =