۱۵ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۵
کد خبرنگار: 1018
کد خبر: 83702367
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چند تا بود یکی نبود !

محمدحسین فلاح تفتی
چند تا بود یکی نبود !

یزد- ایرنا- "مامانی پس کی میایی خونه؟ دلم برات تنگ شده، چقدر آمپول میزنی؟" این حرفهای کودک ۵ ساله‌ای بود که از پشت گوشی تلفن به من خبرنگار گفت؛ کودکی که مادرش پرستار بیمارستان شهید صدوقی یزد است و ۱۰ روزه که به منزل نیامده؛ من هنوز فرصت سلام کردن به کودک هم پیدا نکرده بودم و او تند و تند از دلتنگی‌اش می‌گفت.

نمی دانستم به کودک چه بگویم؟ باید چه می کردم؟ اگر حرف میزدم پی میبرد که مادرش نیستم و تمام کاخ آرزوهایش پایین می ریخت، اگر حرف نمی زدم باز هم دلشکسته میشد! بغض راه گلویم را گرفته بود و اگر با این صدای شکسته حرف میزدم اوضاع از این هم بدتر میشد! بالاخره کودک که دید صدایی از آن سوی سیم به گوشش نمیرسد خودش مکالمه را قطع کرد و کار من را آسان.

قبل از تماس با منزل این پرستار، شماره را از مسوولان بیمارستان گرفته بودم و از آن قبل تر هم با معاون دانشگاه علوم پزشکی همکلام شده بودم و او گفته بود که برخی از پرستاران خانم و آقای بیمارستان شهید صدوقی یزد، ۱۰ روز است که رنگ خانه را ندیده اند!.

شاید ۱۵ روز دیگر

دکتر محمود نوری شادکام به خبرنگار ایرنا افزود: فرشتگان سپیدپوش این بیمارستان، شبانه روز پای کار هستند و بالای سر بیمارانی که مشکل تنفسی دارند و مشکوک به ویروس کرونا هستند همچنین تعدادی بیمار که تست کرونای آنها مثبت بوده و تحت مراقبت های ویژه هستند.

دکتر شادکام اضافه کرد: این پرستاران، خودشان هم به نوعی قرنطینه هستند و اجازه خروج از بیمارستان را ندارند، شاید ۱۵ روز دیگر هم طول بکشد و آنها نتوانند به خانه خود بروند.

وی اظهار داشت: پرستاران و پزشکان بخش های آی سی یو، عفونی و اورژانس، خیلی تحت فشار هستند اما همچنان پای کارند و عزم خود را جزم کرده اند تا کرونا را شکست دهند و ما می ترسیم که آنها فرسوده یا بیمار شوند.

وی از مردم خواست برای نیروهای خط مقدم و کادر درمانی این استان دعا کنند.

سری به اینجا بزنید

با پرستاری که کودکش در خانه در انتظارش بود تماس گرفتم، دلم نیامد بگویم چه اتفاقی افتاده و نگرانش کنم، وقتی گوشی را برداشت با صدایی خندان و بشاش گفت: آقا اینجا همه چیز عالیست! ما هم پای کاریم و از رو نمیریم، دست به دست هم دادیم تا کرونا را شکست دهیم.

پرسیدم پس آقا و بچه ها و پدر و مادر چی؟ و او جواب داد: به آنها هم می رسیم فعلا اینهایی که اینجا هستند بیشتر به ما نیاز دارند.

پرسیدم اوضاع چگونه است؟ جواب داد: لطفا سری به اینجا بزنید و اوضاع را از نزدیک مشاهده کنید، خبرنگار حرفه ای کسیست که پای کار باشد و در مواقع بحرانی هم در میدان حاضر.... و من قول دادم که شنبه به بیمارستان بروم. برای همه این عزیزان و سربازان عرصه مقابله با کرونا دعا کنید.

روزهای سختی را سپری می‌کنیم

یک بانوی متخصص بیماری‌های عفونی که شبانه روز بالای سر بیماران بستری در بیمارستان شهید صدوقی یزد، انجام وظیفه می کند به ایرنا گفت: وظیفه سنگینی بر دوش ماست و سختی آن قابل وصف نیست اما بخاطر مردم و بیماران، همه مشکلات آسان می شود.

دکتر "زهره آخوندی میبدی" به ایرنا افزود: تخت کافی و امکانات خوبی برای مراقبت بیماران وجود دارد و پزشکان متخصص عفونی در کلینیک ها صبح و عصر، بیماران با هر گونه علائم تنفسی و همچنین بیماران بستری در بخشها و اورژانس ها را ویزیت می کنند. 

وی با بیان اینکه فعالیت کادر درمان در اینجا روز و شب ندارد و شبانه روز برای بهبودی بیماران در تلاش هستیم اظهار داشت: پزشکان متخصص عفونی ، پرستاران مستقر در بخشهای مربوطه و دستیاران تخصصی عفونی همه در تلاش هستند و دانشجویان پزشکی و تعدادی از دستیاران تخصص های دیگر نیز به صورت داوطلبانه در حال کمک رسانی هستند و این یعنی اوج عشق و خدمت به همنوع.

وی گفت: من و همکاران صبح خروس خوان تا پاسی از شب در این مرکز حضور داریم و هستند کسانی که در بیمارستان مستقر شده اند و هنوز به خانه نرفته اند.

این متخصص بیماری های عفونی خواستار دوری جستن جامعه از هیجانات کاذب و استرس شد و اضافه کرد: این روزها گرچه برای کادر پزشکی خصوصا پزشکان متخصص عفونی و پرستاری شرایط سختی است ولی یاری همکاران عزیز و محبت مردم بزرگوار ، توان مضاعف به ما می دهد.

لباس هایی که گوشت تن را آب می‌کند

 سرپرستار بخش آی سی یوی امام رضا(ع) بیمارستان شهید صدوقی یزد اظهار داشت: بچه هایی که اینجا مشغول کار هستند ۱۰ روز است که خانواده خود را ندیدند، آنها در کنار بیماران مشکوک به کرونا و چند نفر بیمار قطعی کرونا زندگی مسالمت آمیزی دارند! آنها به خانه نمی روند تا خانواده شان در امان باشند.

پروانه بدرآبادی افزود: همه ما میترسیم که به خانه برویم وقتی هم می رویم  می ترسیم دست به جایی بزنیم، من به سهم خودم ۱۲ روزه که مادرم را که یک بیمار شیمی درمانی است ندیدم تا مبادا ناقل بیماری به او باشم.

وی به لباسها و تجهیزات کادر درمانی که با این دسته از بیماران سر و کار دارند اشاره کرد و  یادآور شد: لباس هایی که می پوشیم گرم است و گوشت تن ما را آب می کند، حتی نفس کشیدن در این لباس و ماسکهای آن سخت است .

وی تعداد بیماران مشکوک به کرونا در آی سی تحت مجموعه خود را  ۱۰ نفر اعلام کرد و گفت: پرستار مردی در اینجا فعالیت می کند که همسر باردار دارد و از او دور است.

وی از مردم خواست برای سلامتی بیماران و کادر درمانی، دعا کنند.

آنهایی که نامهربانی دیدند اما همچنان پای کار هستند

پرستارانی که پای کار هستند و دیدار خانواده را برای خود حرام کرده اند همانهایی هستند که ماههاست کارانه و اضافه کاری نگرفته اند و گاها حقوق آنها هم دیر به دستشان می رسد.

این فرشتگان سفید پوش و بخصوص آنهایی که در بیمارستان تمام دولتی شهید صدوقی فعالیت دارند با حقوق اندک، شیفت های دوبله، گله گذاری های بیماران و همراهان آنها و همه جوره نامهربانی، ساخته اند تا دیگران در سلامت باشند.

اما پزشکان..... یادتان هست در فضای مجازی به پزشکان می تاختیم که چرا مالیات نمی دهند و چرا کارتخوان ندارند؟! در حالیکه فقط به تعداد انگشتان یک دست، پزشکان فراری از مالیات نداشتیم و نداریم ؟ آنهایی هم که کارتخوان نداشتند کمتر از چند نفر بودند اما ما همه را به یک چشم نگاه می کردیم و همه را با تیغ انتقادهای بعضا غیر منصفانه از خود می رنجاندیم.

حالا همین ها پای کار هستند، عزم خود را جزم کرده اند تا برای سلامتی بیماران بجنگند حتی اگر به قیمت جان خودشان تمام شود؛ پزشکان بخش عفونی بیمارستان شهید صدوقی و پرستاران این بیمارستان چون کوه ایستاده اند تا مبادا کسی از رنج کرونا به خود بپیچد.

۵۰۷ نفر بستری، ۱۳۹ نفر مرخص

از آغاز شیوع بیماری کرونا در استان یزد تاکنون ۵۰۷ نفر بعلت بیماری های تنفسی در مراکز درمانی این استان بستری شدند که ۱۳۹ نفر آنان بهبود و مرخص شدند.

هفت نفر مبتلا به کرونا شدند که سه نفر فوت و بقیه تحت مراقبت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها