انتقاد وکیل خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان به دلیل ترور خاشقچی

تهران- ایرنا- وکیل خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر با ارسال نامه‌ای به قاضی فدرال آمریکا اعلام کرد که جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مقتول عربستانی یکی از شاهدان احتمالی این پرونده بوده است.

به گزارش بامداد پنجشنبه الجزیره، در نامه وکیل خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر به قاضی فدرال، آمده است: خاشقچی یک شاهد احتمالی در این موضوع بود و در اکتبر ۲۰۱۷ نیز با بازپرس نماینده دادستانی دیدار داشت.

وکیل خانواده قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر با بیان اینکه قتل خاشقچی در به دست آوردن شواهد تأثیر گذاشته است، گفته که ترور خاشقچی ثابت می‌کند که ادعای ریاض مبنی بر عدم ترساندن شاهدان پرونده، درست نیست.

۱۵ نفر از ۱۹ نفری که ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با ربودن هواپیما و کوبیدن آن به برج‌های سازمان تجارت جهانی و ساختمان پنتاگون این حملات را رقم زدند، سعودی بودند.

پیش‌تر، وکیل خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر گفته بود که ۱۱ مقام سعودی در پشتیبانی از القاعده و حملات ۱۱ سپتامبر دست داشتند.

از سوی دیگر، ران وایدن سناتور دموکرات با متهم ساختن رییس جمهوری آمریکا به حمایت از عربستان سعودی و ممانعت از انتشار گزارش اطلاعاتی قتل «جمال خاشقچی» نویسنده عربستانی، وعده فشار بیشتر برای افشای این گزارش داد.

وایدن دولت آمریکا را به سرپوش گذاشتن بر واقعیت این ماجرا متهم کرد و گفت: اگر ما، دوستانمان و شرکایمان در برابر این عمل وحشیانه کاری نکنند، این پیام به دنیا فرستاده می شود که شکار روزنامه نگاران آزاد است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام های ترکیه و آمریکا نوشت که خاشقچی در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه خفه شد و کالبدش با اره استخوان بر قطعه قطعه شد.

دولت آمریکا محدودیت های کنسولی برای اتباع سعودی دخیل در این ماجرا اعمال ولی اعلام کرده که این قتل روابط ریاض و واشنگتن را به خطر نمی اندازد. ترامپ نیز از خریدهای تسلیحاتی عربستان از آمریکا قدردانی کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha