ضدعفونی خیابان‌های شیراز، نیازمند دقت و ظرافت

شیراز-ایرنا-گندزدایی معابر شهری،خیابان‌ها و ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز معمولا در شب‌ها در حال انجام است، این اقدام به جا و ضروری و البته نیازمند توجه ، دقت و ظرافت در حین انجام است ، بدون آموزش‌ کافی افرادی که به گند زدایی خیابان ها می‌پردازند ، نمی‌توان انتظار داشت جلوی شیوع کرونا گرفته شود.

اولین روز اسفندماه امسال مصادف شد با اعلام رسمی ورود بیماری کرونا به قم و این موضوع در روزهای بعدی یکی یکی استان‌ها و شهرهای کشور از جمله فارس و شیراز را فرا گرفت.بحرانی که با در نظر گرفتن وسعت آن،سرعت شیوع ویروس کرونا و گستردگی فضای مجازی در جامعه تجربه قابل توجهی در حوزه سلامت بشمار می رود.

بعد از شیوع این بیماری دستگاه‌های مختلف با مدیریت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی شروع به انجام اقداماتی برای کنترل این بیماری کردند.مدیریت شهری شیراز و دیگر شهرهای استان فارس نیز ضدعفونی اتوبوس‌ها،مترو و در گام بعدی معابر شهری و خیابان‌ها را در دستور کار خود قرار دادند که این کار در چند شب گذشته انجام شده است.

این اقدامات در حالی انجام می‌شود که به دلیل کافی نبودن امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای ضدعفونی و گندزدایی معابر و خیابان‌های شیراز این کار روزانه برای هر معبر عمومی انجام نمی‌شود و در خوشبینانه‌ترین حالت امکان ضدعفونی کردن هر معبر در هفته تنها یکبار مقدور است.

در این حال اگر ساعتی بعد از ضدعفونی یک معبر بیماری مبتلا به کرونا از آن محل عبور کرده و عطسه و یا سرفه کند و یا با دست خود سطحی را لمس کند دوباره آن محل آلوده خواهد بود.به دلیل جدید بودن این بحران شاید تجربه،دانش و اندوخته کافی در اختیار متولیان امر نباشد و به همین دلیل در حال حاضر هر دستگاه اقداماتی را که از نظر خود درست می‌داند به اجرا در می‌آورد.

در پی این وضعیت بسیاری از مردم و شهروندان شیرازی گندزدایی معابر شهر را چندان در کنترل و مهار این ویروس تاثیرگذار نمی‌دانند.

هفتم اسفند ۹۸ به پیشنهاد شهرداری شیراز، لایحه اختصاص ۹۰ میلیارد ریال بودجه برای پیشگیری از شیوع کرونا و افزایش ایمنی و بهداشت عمومی این کلانشهر، به تصویب اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر شیراز رسید که بخشی از این اعتبار تاکنون هزینه تامین تجهیزات و مواد مورد نیاز ضدعفونی اماکن،معابر و ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز شده است.

گندزدایی خیابان های شیراز 

یکی از شاهدین ضدعفونی کردن اتوبوس‌های شهری و مترو شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،گفت:  نیروهایی که برای ضدعفونی کردن خیابان ها بکارگرفته شده اند باید در این زمینه مهارت کافی را داشته باشند.

وی افزود: کار ضدعفونی ناوگان حمل و نقل شهری شیراز دستورالعمل خاصی ندارد زیرا اغلب عوامل انسانی بطور دقیق این کار را انجام نمی دهند بعنوان مثال در گندزدایی اتوبوس های شهری شاهد این موضوع بودم که یک فرد بدون دقت این کار را انجام می داد و بسیاری از صندلی‌ها بدون ضدعفونی رها شد.

این شهروند شیرازی  ادامه داد: برای ضدعفونی کردن مترو شیراز نیز شاهد بودم که دو دستگاه سم پاش دستی به افراد داده بودند که با استفاده از آن واگن‌ها و ایستگاه‌های قطار شهری را گندزدایی کنند در حالی که به دلیل بسته بودن فضا در تاسیسات مترو و زیرزمین بودن آن نیاز به استفاده از دستگاه‌ها و مواد مخصوص این کار است.

هوا نیاز به ضدعفونی ندارد

او اضافه کرد: این روند در نخستین شب آغاز عملیات ضدعفونی معابر شهر شیراز نیز دیده می شد بگونه‌ای که به نظر هر یک از عوامل بدون هماهنگی و در نظر گرفتن برنامه ریزی و اصولی خاص اقدام به ضدعفونی می کردند.

این شهروند شیرازی عنوان کرد: این افراد به جای ضدعفونی کردن نقاط حساس که ظریب لمس کردن آنها توسط افراد زیادتر است آسفالت کف خیابان و یا هوا را ضدعفونی می کردند در صورتی که به گفته کارشناسان ویروس کرونا به دلیل سنگین بودن در هوا معلق نیست و اغلب بر روی سطوح می نشیند.

رعایت بهداشت فردی اصلی‌ترین استراتژی مهار

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در این شرایط بهترین کار برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا شست و شو دست‌ها بطور مکرر و پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری در سطح شهر است و شهروندان هرچه در این شرایط در منازل خود بمانند از ابتلا به این ویروس بیشتر در امان خواهند بود.

دکتر احمد رضازاده افزود: ضدعفونی کردن سطوح داخل منزل و محل کار من جمله میز،صندلی ،تلفن و .... نیز می تواند از ابتلا افراد به ویروس کرونا جلوگیری کند.

وی در پاسخ به این سوال که ضدعفونی کردن معابر و خیابان‌های سطح شهر چه اندازه می تواند در شیوع بیماری و یا اطمینان مردم برای آمدن به خیابان‌ها اثرگذار باشد؟ گفت: ضدعفونی معابر باید بصورت مکرر و روزانه در هر معبر انجام شود و جدای از این به دلیل زیاد بودن رفت و آمد در خیابان ضدعفونی کردن نمی‌تواند روشی قابل اعتماد باشد و مردم باید خودشان اصول بهداشتی را رعایت کنند.

رضازاده بیان کرد: تجهیزات و امکانات ضدعفونی در شیراز به اندازه‌ای نیست که هر روز یک معبر چندین مرتبه ضدعفونی شود و ممکن است هر معبر در هفته تنها یک بار گندزدایی شود و اگر فردی آلوده و یا بیمار ساعتی بعد از ضدعفونی از آن محل عبور و سرفه یا عطسه کند دوباره سطوح آن خیابان آلوده خواهد شد.

وی ادامه داد: ضدعفونی کردن معابر نفی نمی شود اما مردم باید در هر صورت نکات بهداشتی را خودشان رعایت کنند تا از بیماری و شیوع آن جلوگیری شود.

رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز بر عدم دست دادن و روبوسی در این ایام تاکید کرد و گفت: رعایت نکات بهداشتی هرگز نباید از سوی مردم در این شرایط کوچک شمرده شود تا بتوان این ویروس را شکست داد.

شیوع در راه است

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در پاسخ به این سوال که آیا ضدعفونی کردن معابر شهری با توجه به وضعیت کنونی و نحوه شیوع کرونا موثر خواهد بود یا خیر،گفت: به نظر من شیوع بیماری کرونا تازه در حال شکل گیری است و امیدواریم که بتوانیم آن را مهار کنیم.

محمدرضا محمدحسن پور افزود: مجموعه شهرداری شیراز به لحاظ اخلاقی و انسانی خود را در مقابل سلامت جان شهروندان مکلف می داند و به همین دلیل تا جایی که بتوانیم در راستای کنترل این بیماری کمک خواهیم کرد.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های کنترل این بیماری این است که مکان‌های پرتردد مانند ناوگان حمل و نقل عمومی ،مترو و ... را ضدعفونی و تا حدودی جلوی شیوع بیماری را گرفت.

این مسوول  اضافه کرد: پاکبان ها بعنوان گروه های پرخطر مواجه با بیماری در حال فعالیت و جمع آوری پسماندهای خانگی و عفونی و دفن آن هستند.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز بر انجام ضدعفونی مداوم در اماکن شهری،سرویس های بهداشتی عمومی،پارک ها ،لوازم بازی بوستان ها و ... تاکید کرد و گفت: تمام این موارد در دستور کار قرار دارد اما در نهایت مدیریت شهری به این جمع بندی رسیده که با وجود این اقدامات ممکن است این ویروس در پی حضور یک فرد آلوده در یکی از مکان ها و معابر شهری دوباره آن محل را آلوده کند.

وی اظهار داشت: متاسفانه طول عمر این ویروس کوتاه نیست و مدیریت شهری شیراز وظیفه خود می داند که تا جایی که در توان داشته باشد موضوع گندزدایی و ضدعفونی سطح شهر را در دستور کار قرار دهد.

محمدحسن‌پور عنوان کرد: با هدف ضدعفونی کردن معابر شهری شهرداری شیراز ۱۰ دستگاه ماشین آلات جدید خریداری و ۱۰ خودرو آتش نشانی را نیز به تجهیزات ویژه تجهیز کرده و علاوه بر آن با طراحی مهندسین شهرداری دو دستگاه واتر جت بزرگ بر روی دو کامیون از نوع تریلر نصب شده است.

وی تامین این تجهیزات را در شرایط کنونی کشور کار سختی عنوان کرد و گفت: برای خرید هر یک از دستگاه‌های ضدعفونی کننده معابر شهری که روی دوش افراد حمل می شود از نوع چینی حدود ۱۵ میلیون تومان و از نوع آلمانی نیز بیش از ۲۰ میلیون تومان هزینه شده که ۱۰  دستگاه از این تجهیزات توسط شهرداری شیراز خریداری شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری شیراز اعلام کرد: بزودی تعداد بیشتری از این تجهیزات ضدعفونی کننده و خصوصا دستگاه هایی که قابلیت نصب بر روی خودرو و کامیون داشته باشد خریداری خواهد شد.

وی ادامه داد: در شب اول آغاز ضدعفونی معابر شیراز حدود ۸۰ کیلومتر از خیابان‌ها و معابر اصلی و پرتردد شیراز گندزدایی شد.

این مقام مسوول با تاکید بر انجام تمام اقدامات شهرداری شیراز برای مقابله با ویروس کرونا زیرنظر پروتکل تدوین شده وزارت بهداشت،گفت: در گام اول که از شامگاه یکشنبه ۱۱ اسفند تا اوایل صبح دوشنبه انجام گرفته تمام معابر مرکزی شهر،ایستگاه‌های اتوبوس،المان‌های شهری،مراکز زیارتی و ... ضدعفونی شد و در مرحله دوم نیز که از شب بعد آغاز شد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شیراز و معابر فرعی من جمله بلوار چمران،معالی آباد ،فرهنگ شهر ،مناطق جنوبی و شرق شیراز گندزدایی شد.

او اظهار داشت: برنامه شهرداری شیراز بر این منوال است که تا پایان هفته جاری تمام سطح شهر شیراز ضدعفونی شود و بعد از آن این کار بطور مداوم تا شکست کرونا ادامه خواهد داشت.

معاون خدمان شهری شهرداری شیراز تاکید کرد: با وجودی اینکه معابر در حال ضدعفونی است اما اگر فردی آلوده بعد از این کار از این محل عبور و با دست آلوده سطوح را لمس کند دوباره آن محل آلوده خواهد شد و به همین دلیل کار ضدعفونی با دشواری ها و چالش هایی مواجه است.

او اعلام کرد: عملیات گندزدایی و ضدعفونی کردن شیراز توسط عوامل و کارکنان شهرداری شیراز بصورت مستقیم در حال انجام است و به پیمانکار بخش خصوصی واگذار نشده است.

محمدحسن‌پور در پاسخ به این سوال که آیا آموزش‌های تخصصی به عواملی که در حال ضدعفونی کردن معابر و تاسیسات شهری در شیراز هستند ارایه شده یا خیر؟ گفت: آموزش‌های اولیه به این افراد داده شده و شرح وظیفه هر گروه مشخص است.

وی تصریح کرد: واترجت‌هایی که روی دو دستگاه تریلر نصب شده دارای مه‌پاش‌هایی است که تقریبا کار ضدعفونی یک خیابان را بطور کامل انجام می‌دهد بگونه ای که ابری از مواد ضدعفونی توسط این دستگاه ها ایجاد و سطوح را می‌پوشاند.

نمی توان دست روی دست گذاشت

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: این آزمون و مشکل تقریبا برای نخستین بار است که در حوزه سلامت در این سطح ایجاد شده و قطعا ایرادات و اشکال‌هایی در کار نیز وجود دارد اما نمی توان دست روی دست گذاشت و باید همه در کنار یکدیگر برای رفع این معضل تلاش کرد.

وی در خصوص مواد مصرفی برای ضدعفونی کردن معابری شهری نیز گفت: مواد مصرفی براساس پرتکلی است که توسط وزارت بهداشت تعریف شده و هیچ خطری برای سلامت مردم و شهروندان ندارد.

پیشتر شهرداری شیراز نوع مواد مصرفی برای ضدعفونی کردن معابر و خیابان های شهر شیراز بر اساس هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی این شهر را آب ژاول با غلظت مناسب عنوان کرده است.

محمدحسن پور در ادامه و در پاسخ به این سوال که نباید برای فضاهای بسته و ضدعفونی کردن مترو و ایستگاه‌های قطار شهری شیراز از تجهیزاتی متناسب با این محیط‌ها استفاده شود؟ گفت: تفاوتی ندارد،در فرآیند ضدعفونی با تجهیزاتی که اکنون در شیراز استفاده می شود،مواد بصورت ابری تولید شده و بر روی سطوح می نشیند.

معاون شهردار: نحوه ضدعفونی را آموزش خواهیم داد

وی این وعده را نیز داد که در حوزه آموزش تخصصی کاربرانی که با تجهیزات ضدعفونی کننده معابر شهری کار می کنند نیز اقدام جدی تری صورت گیرد.

محمدحسن پور در ادامه سخنان خود عنوان کرد: بهترین راه برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا رعایت اصول اولیه بهداشتی و ماندن افراد در خانه است.

در خانه بمانید

او تاکید کرد: درخواست دارم که شهروندان اگر برای سلامت خود ارزش قایل هستند جز برای کارهای ضروری از منازل خارج نشوند و در حد ممکن برای پیشگیری از شیوع این ویروس تلاش کرده و توصیه‌های ایمنی وزارت بهداشت را جدی بگیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود رسانه ها را یکی از مهمترین ابزار شکست کرونا عنوان کرد و گفت: رسانه ها باید در جهت آگاهی بخشی به جامعه در خصوص اهمیت این موضوع و لزوم پیشگیری و رعایت نکات بهداشتی تلاش مضاعفی انجام دهند.

ویروس کرونا که کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان کشور چین شناسایی شد و تا کنون به بیش از۷۰ کشور سرایت کرده، با توجه به این امر سازمان بهداشت جهانی وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۷۴۳ مورد بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است، مبتلایان به این بیماری در  کشور به ۶ هزار ۵۶۶ نفر رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۹ نفر از مبتلایان  کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۱۹۴ مورد رسید. تاکنون ۲ هزار ۱۳۴ بیمار مبتلا به کووید۱۹ بهبود یافته اند.

بنا بر آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز،با شناسایی ۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس  آمار کنونی مبتلایان فارس به ۱۰۴ نفر رسیده است.

 در ۲۴ ساعت گذشته، مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا  در فارس گزارش نشده است،  هم اکنون ۵۱ درصد از مبتلایان در بیمارستان بستری هستند و ۴۴ درصد از مبتلایان نیز به دلیل دارا بودن علایم محدود این بیماری در قرنطینه خانگی به سر می برند و ۵ درصد نیز با بهبودی کامل از بیمارستان ترخیص شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها