فرماندار شیراز: تشکل‌های مردمی برای شکست کرونا وارد عمل شوند

شیراز-ایرنا-فرماندار شیراز، نقش تشکل‌های مردم نهاد این شهرستان را در شکل‌گیری پویش‌های مردمی در حوادثی همچون سیل فروردین ۹۸ را الگویی برای کشور دانست و گفت: این تشکل‌ها اکنون نیز باید با در نظر گرفتن روحیه همراهی و مهربانی برای آموزش پیشگیرانه شیوع کرونا ویروس، با جدیت وارد عمل شوند.


محمدرضا امیری، چهارشنبه در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان شیراز که با رویکرد اتخاذ تصمیم‌های لازم برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و آمادگی هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با این ویروس، برگزار شد، بر اعمال نظارت تیم‌های ذی‌ربط بر نحوه توزیع اقلام بهداشتی و همچنین تسهیل در روند تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده تاکید کرد.

وی در مورد توزیع اقلام یاد شده اظهار داشت: برای انجام این کار، اولویت با مراکز بهداشتی و درمانی است و پس از آن این اقلام در داروخانه‌ها و بین گروه‌هایی که بیشتر در معرض بیماری قرار دارند، توزیع خواهد شد.

امیری اضافه کرد: توزیع اقلام بهداشتی همچون مواد ضدعفونی کننده و ماسک برای بخش مرکزی شهرستان شیراز، شهر جدید صدرا، داریون و بخش ارژن، با بکارگیری سامانه نظارت بر توزیع که ظرف ۲ روز آینده تعریف می‌شود، نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

او همچنین بر ضدعفونی کردن سطوح در اماکن عمومی و آموزش مراقبت‌ها، نکات بهداشتی و حضور مستمر تیم‌های نظارتی نیز تاکید کرد.

فرماندار شهرستان شیراز ادامه داد: در این شهرستان نیز باید ضمن اطلاع رسانی در مورد این ویروس، آگاهی بخشی و ارایه مطالب آموزشی که محتوای آن مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی است، در تامین آرامش مردم هم دقت و مراقبت لازم صورت پذیرد.

این مقام مسوول بیان کرد: همچنین تامین اقلام بهداشتی و حفاظتی برای پاکبانان که در تماس مستقیم با آلودگی قرار دارند و اقشار فعال در مجموعه شهرداری در زمینه پیشگیری از شیوع بیماری کرونا نیز ضروری است و باید این مساله در اولویت قرار گیرد.

امیری با اشاره به کاهش سفرهای شهری، گفت: براساس تاکید مراکز بهداشت و مصوبه سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) از طریق اتحادیه‌ها و اتاق اصناف، موارد بهداشتی به صنوف مختلف و مراکز تجاری ابلاغ شود تا در چند مرحله در شبانه روز، همه سطوح به ویژه سطوح فلزی، گندزدایی و ضدعفونی شود.

فرماندار شیراز افزود: در مورد نانوایان نیز علاوه بر آموزش‌هایی که صورت گرفته است، به طور مستمر، نظارت‌های لازم و پیگیری در این زمینه انجام خواهد شد.

به گفته امیری، همچنین به فعالان در نانوایی‌ها و مراکز عرضه مواد غذایی، آموزش‌های لازم برای دریافت وجه و استفاده از کارت بانکی توسط خود مشتری صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در نشست شورای تامین مشترک کمیته سلامت مقرر شد تا معتادان متجاهر در این شهر جمع آوری شوند، اظهار داشت: بر اساس دستور العمل ابلاغ شده، این افراد ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشند و به همین سبب نمی‌توان اینگونه افراد را به مراکز نگهداری منتقل کرد و باید مجموعه بهزیستی، نیروی انتظامی، شهرداری و مراکز بهداشت نیز نسبت به تعیین تکلیف این موضوع هر چه زودتر اقدام کنند.

امیری بیان کرد: همه اداره‌ها، دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و عمومی در پیشگیری از شیوع این بیماری، خدمات ارزشمندی انجام داده‌اند، شهرداری‌های مناطق و به ویژه شهرداری شیراز نیز در ارتباط با ضدعفونی کردن سطوح و مدیریت پسماند، تلاش خوبی داشته‌ است.

فرماندار شهرستان شیراز افزود: با وجود آمار ارایه شده مبنی بر کاهش ۱۷ درصدی مصرف بنزین در هفته گذشته، اما باز نیاز است تا در ستاد خدمات سفر استان فارس بر موضوع عدم پذیرش مسافران نوروزی در این استان تاکید شود.

وی ادامه داد: در این شرایط، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دستگاه‌های مختلف انتظاراتی دارد که موارد آن را به این دستگاه‌ها اعلام کرده است و طبق دستور استاندار فارس، همه دستگاه‌های اجرایی این شهرستان باید به سهم خود این انتظارات را پیگیری، اجرایی و نسبت به ارایه گزارش به فرمانداری شیراز و دانشگاه علوم پزشکی اقدام کنند.

امیری بیان داشت: برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، همچنین محدودیت و ممنوعیت‌هایی در زمینه مراجعه به اماکن متبرکه و زیارتگاه‌ها بر اساس نظر شورای تامین اعمال شده است که دستورالعمل‌های اجرایی در این مورد از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه این استان ارایه خواهد شد که باید مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار شهرستان همچنین گفت: باتوجه به اینکه خدمات بسیاری از سوی دولت همچون انجام مهلت کافی برای بازپرداخت اقساط بانکی و تمدید دفترچه‌های بیمه تا اواخر فروردین ۹۹ لحاظ شده، پیشنهاد می‌شود تا شورای اسلامی و شهرداری شیراز نیز موضوع پرداخت عوارض را تا اردیبهشت ماه ۹۹ تمدید کنند.

ویروس کرونا که کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان کشور چین شناسایی شد و تا کنون به بیش از۷۰ کشور سرایت کرده، با توجه به این امر سازمان بهداشت جهانی وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا، آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران تا ظهر چهارشنبه (چهاردهم اسفند) به ۲ هزار و ۹۲۲ نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به ۹۲ نفر رسیده است. همچنین ۵۲۲ نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

بنا بر آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ابتلای ۳۵ نفر در فارس به کرونا قطعی شده است که تاکنون ۲ نفر بر اثر این بیماری فوت کرده و ۲ نفر بهبودی کامل یافته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =