زمینه‌ خدمت‌رسانی غیرحضوری به مددجویان بهزیستی سمنان فراهم شد

سمنان_ ایرنا_ مدیرکل بهزیستی استان سمنان گفت: تمهیدات لازم به منظور ارایه خدمات غیرحضوری به مددجویان این اداره کل فراهم شد تا با کاهش حضور افراد در اماکن عمومی از گسترش ویروس کرونا جلوگیری شود.

علیرضا ایزدپور روز چهارشنبه در چهارمین نشست کمیته پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر اداره کل بهزیستی استان سمنان، بیان کرد: نخستین راهکار برای مقابله با ویروس کرونا، در منزل ماندن افراد جامعه است تا وضعیت کشور و به تبع آن استان سمنان در برابر ویروس کرونا از زرد به قرمز تبدیل نشود.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان، بر توجه شهروندان به خارج نشدن از منزل تاکید و تصریح کرد: مددکاران، کلینیک های مددکاری، مراکز روانشناسی و مراکز مرتبط باید از طریق ایجاد ارتباط تلفنی برای رفع نیاز مددجویان اهتمام داشته باشند تا نیاز به خروج از منزل به حداقل ممکن برسد.

وی گفت: شرایط به وجود آمده نباید در امر خدمت رسانی به آحاد جامعه خللی وارد کند و همه فعالیت ها باید به نحو احسن انجام شود.
ایزدپور، بر لغو همه فعالیت های نیازمند به خروج مددجویان از منزل تاکید و اضافه کرد: دستور لغو کلیه دیدارها و ملاقات های غیرضروری از طریق کمیته پیشگیری استان سمنان به مدیران و مراکز تحت نظارت ارایه شده است.

وی با اشاره به اینکه مدیران مراکز ملزم به استفاده از ظرفیت های داخلی به منظور پرکردن اوقات فراغت مددجویان هستند، بیان کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا در کشور و از ابتدای بهمن ماه اقدامات پیشگیرانه سازمان بهزیستی آغاز شده بود و طی این مدت ۱۰ دستورالعمل تهیه و به مراکز ارسال شد.

مدیرکل بهزیستی استان سمنان اضافه کرد: پس از شیوع این ویروس در کشور و طبق گزارش ریاست سازمان بهزیستی کشور ۴۹ اقدام و فعالیت پیشگیرانه در این راستا عملیاتی شده است.

ایزدپور یادآور شد :تاکنون هیچ مورد مشکوکی از ویروس کرونا در مراکز وابسته به بهزیستی استان گزارش نشده است. 

وی با بیان اینکه تمام امکانات موجود به منظور آگاه‌سازی جامعه از خطر ویروس کرونا باید استفاده شود، گفت: رعایت بهداشت فردی و خارج نشدن مردم از منزل به غیر از موارد ضروری از اصلی ترین مواردی است که باید به آن توجه شود.
ایزدپور ادامه داد: بهزیستی استان سمنان ۳۷ مرکز در قالب مراکز شبانه روزی و نگهداری فرزندان در حوزه های توانبخشی، اجتماعی و پیشگیری را تحت نظارت دارد که تا امروز هیچ مورد مشکوکی از ویروس کرونا گزارش نشده است.

وی گفت: نبود گزارش از وجود ویروس در مراکز نباید سبب غفلت شود و همه مدیران شهرستان ها باید در ۲۴ ساعت آینده از روند ضدعفونی کردن و رعایت بهداشت در مراکز بازدید کرده و گزارش آن را به دبیر کمیته ارسال کنند.
مدیرکل بهزیستی استان سمنان  با تاکید بر اینکه مدیران و معاونان شهرستان ها باید نظارت ها و بازدیدهای خود را با حفظ آرامش انجام دهند، گفت : با پیگیری های انجام شده سرانه هر نفر ٣٠٠ هزار ریال به منظور تهیه مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی به حساب مراکز شبانه ریزی واریز شده است تا بتوان بخشی از هزینه های مراکز در این امر پوشش داده شود.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سطح شهرهای تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی استان سمنان و شاهرود تا پایان سه‌شنبه به ۳۳ نفر رسیده بود.

از این تعداد ۲۲ نفر در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و ۱۱ نفر نیز در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده بودند، ضمن این که از این تعداد تا پایان سه‌شنبه هفته جاری سه تن فوت کردند.