۱۴ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۲
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83701644
۰ نفر

برچسب‌ها

مرگ و میر بی‌خانمان‌ها در ششمین اقتصاد جهان

تهران - ایرنا - گزارشگر سازمان ملل در حالی از فرانسه به عنوان ششمین اقتصاد جهان نام برده که به گفته رهبر حزب چپ‌گرای این کشور، بسیاری از فرانسوی‌ها به دلیل بی‌خانمانی در خیابان‌های آن جان خود را از دست می‌دهند.

در حالی که ۲۰ درصد خانه‌های پاریس خالی از سکنه است، بطور میانگین روزانه یک کارتن خواب در خیابان‌های فرانسه می‌میرد. زنان، ۵۰ درصد بی‌خانمان‌های این کشور را تشکیل می‌دهند.

روزنامه «لو موند» فرانسه، ۱۱فوریه/۲۲بهمن به استناد نتیجه سرشماری افراد بی خانمان که توسط شهرداری پاریس انجام شده بود نوشت که در پایان ماه ژانویه ۳۵۵۲ بی خانمان عمدتا بین ۲۵ تا ۵۴ ساله در خیابان‌های پاریس حضور داشتند، این رقم را در مقایسه با سال گذشته ثابت خوانده بود.

اگرچه هنوز آمار رسمی از تعداد و مرگ و میر بی‌خانمان‌های فرانسه در سال گذشته میلادی منتشر نشده، اما بر اساس گزارش‌هایی که تاکنون منتشر شده، در فاصله سال‌های  ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸میلادی، ۱۴هزار بی خانمان در خیابان‌های فرانسه جانشان را از دست داده‌اند.

  «لیلانی فرحا» (Leilani Farha) حقوقدان کانادایی که در آوریل ۲۰۱۹ از طرف شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت بی خانمان ها در فرانسه، سفر تحقیقاتی ۱۰ روزه به این کشور بویژه به شهرهای «کاله» و «مارسی» انجام داده بود، سیاست های اعمالی در فرانسه برای رسیدگی به مساله بی خانمانی و وضعیت مسکن فقرا را پر از «تناقضات» در اهداف و اجرا عنوان کرده بود. به گفته او، فرانسه دارای یک مدل مسکن درست است، اما آن را نادرست اعمال می‌کند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، وضعیت بی خانمانها را در فرانسه «غیر قابل قبول» خوانده و گفته بود: آنچه که در فرانسه شاهد آن بودم با جاه طلبی های قانون و همچنین سخنرانی های مقامات فرانسوی در تضاد است.

انجمن‌های مرتبط با بی‌خانمان‌های فرانسه، راه حل‌های طولانی مدت فراتر از «مسکن اضطراری» را برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنند.

«ژان لوک ملانشون» از منتقدان سرسخت سیاست‌های «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه و دولت او، امروز - چهارشنبه- در واکنش به گزارش تازه گزارشگر سازمان ملل در مورد مسکن تصریح کرد: گزارشگر سازمان ملل در مورد مسکن با اشاره به کشور ما می نویسد «فرانسه ششمین اقتصاد جهان است، قابل قبول نیست که بسیاری از مردم {این کشور} در خیابان جان خود را از دست دهند.» او می گوید «نگران تامین مالی مسکن در فرانسه است.»

رهبر حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» روز چهارشنبه در حساب توئیتر خود، علت بحران را در تامین مالی مسکن دانسته و تصریح کرده است:  از یک دهه پیش تاکنون قیمت مسکن در پاریس ۳۵۰ درصد افزایش یافته است. سود املاک و مستغلات سریعتر از کل ثروت در حال رشد است.

ملانشون همچنین از نشست صبح چهارشنبه کمیته امور اقتصادی برای بررسی حق مسکن خبر داد و نوشت: حق مسکن به طور مرتب تکرار می شود اما رعایت نمی شود. او تصریح کرد:‌ قابل قبول نیست که برخی شهرداری ها مجاز به پرداخت جریمه بیشتر به جای ساخت مسکن اجتماعی باشند. دولت باید در این صورت کنترل را به دست آورد.

طبق آخرین گزارش‌ها، در یک سال گذشته میزان مرگ و میر بی‌خانمان‌ها در فرانسه در مقایسه با یک سال مقابل آن ۲۰ درصد افزایش داشته است؛ شمار بی‌خانمان‌ها در این کشور بسیار زیاد است.

بر اساس جدیدترین آمار منتشره از سوی نهادهای غیر دولتی مرتبط با بی‌خانمان‌ها در فرانسه، این کشور افزون بر ۲۰۰ هزار بی‌خانمان اعم از مرد، زن و کودک دارد. به نقل از رسانههای فرانسوی، پاریس دارای سه هزار و ۶۴۱ بی خانمان است که تعداد آنها از سال ۲۰۱۸ رو به افزایش است.اگرچه تاکنون گزارش رسمی از میزان مرگ و میر بی خانمان‌ها در فرانسه در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر نشده، اما به گفته موسسه ملی بهداشت این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۵۶۶ کارتن خواب در خیابان های فرانسه جان خود را از دست داده‌اند. این رقم در سال ماقبل آن، ۵۱۱ نفر ثبت شده است.

اواخر سال میلادی گذشته، یورو نیوز در گزارشی با اشاره به وضعیت و شرایط پناهندگان در فرانسه نوشت: پناهندگان در این کشور حقوق ناچیزی دریافت می‌کنند و متقاضیان «پناهندگی» نه حق کار دارند (دستکم در شش ماه نخست) و بهره مندی آنها از کمک ناچیز دولت هم تابع شرایط سخت و ویژه ای است. بی دلیل نیست که بسیاری از پناهندگان در این کشور بی خانمان و کارتن خواب هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =