۱۴ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۵
کد خبرنگار: 890
کد خبر: 83701605
۰ نفر

برچسب‌ها

طرح جامع پارک علم و فناوری یزد ۴۰ درصد پیشرفت دارد

یزد - ایرنا - مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد گفت: طرح جامع این مرکز در سطح ۲۰ هکتار اولیه شامل نخاله‌برداری، تسطیح و خیابان‌کشی و جدول‌گذاری آغاز و در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

حسین رحیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه پارک علم و فناوری یزد  برای استقرار شرکت های نوآور و دانش بنیان با کمبود فضا روبروست افزود: بهره برداری طرح‌ جامع این مرکز منشاء تحولات اساسی  استان و کشور خواهد شد  که در این راستا و با حمایت مسولان استان، زمینی به مساحت ۶۷ هکتار مقابل سایت دانشگاه یزد ، تملک و کارهای مطالعاتی آن  به انجام رسیده و مجوزهای وزرات علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان پدافند غیر عامل نیز اخذ شده است. 

وی خاطر نشان کرد: با توجه به "آیین نامه اجاره بلند مدت اراضی پارک های علم و فناوری" ابلاغی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اعتباری جهت آماده سازی ۲۰ هکتار اولیه اراضی طرح جامع اخذ و با توجه به مشکلات فضایی فعلی پارک علم و فناوری یزد مانند استیجاری بودن غالب فضاهای موجود و بار مالی تحمیل شده در هر سال و در نوبت استقرار بودن تعداد زیادی از موسسات پذیرش شده و در حال پذیرش در آینده رفع می شود.

برنامه های توسعه پارک علم و فناوری

مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد  در مورد برنامه‌های توسعه ای پارک که منجر به شکل گیری اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی در استان میشود افزود: تملک مجموعه کارخانه اقبال و تبدیل آن به مرکز فناوری و ستاد پارک علم و فناوری یزد، تعریف ناحیه علم و فناوری به وسعت ۴۰ هکتار، پیگیری تملک و آغار به کار کارخانه نوآوری درخشان با همکاری سازمان عامل منطقه ویژه علم و فناوری و استقرار در اراضی طرح جامع پارک و  تامین فضا در قالب اجاره ساختمان از جمله  اقدامات در این زمینه است. 

رحیمی اظهار داشت: بدلیل تقاضای بالای استقرار در پارک علم و فناوری یزد، یکی از چالش های مهم  پارک تامین فضا است رکه یکی از روش های تامین این نیاز، اجاره فضای مناسب کاری می باشد و  راه اندازی پایلوت های فناوری از جمله برنامه های توسعه ای پارک در قالب اجاره فضا است که نیاز بخشی از شرکت های مستقر در پارک به فضای کارگاهی جهت تولید محصولات را رفع کرده است.

 وی خاطر نشان کرد: راه اندازی ساختمان شماره ۲ مرکز رشد علوم انسانی با گرایش های صنایع دستی و گردشگری در بافت تاریخی یزد در قالب اجاره ساختمان شمس الدین نیز در همین راستا انجام شده است. 

مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد تصریح کرد: همچنین در راستای راه اندازی مراکز توسعه فناوری، اجاره یکی از بلوک های ساختمان مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی اخوان دستمالچی در دستور کار قرار دارد که بر اساس آن بزودی مرکز توسعه فناوری سرامیک در این مکان مستقر خواهد شد و  همچنین با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان و انجمن نساجی، راه اندازی مرکز توسعه فناوری نساجی در محل هنرستان شهید ابراهیمی نیز در دستور کار قرار دارد.

طرح بازآفرینی شهری در پارک علم و فناوری یزد

رحیمی گفت:در راستای طرح بازآفرینی شهری و ایجاد پهنه های علم و فناوری، ناحیه علم و فناوری اقبال به عنوان یک طرح در دستور کار قرار گرفته است حضور کانون های علم و فناوری در بافت های شهری دارای منافع دو سویه، برای اکوسیستم های علم و فناوری و بافت های شهری است.

مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد افزود: به گونه‌ای که خدمات موجود در شهر، نیروی محرکه‌ای در افزایش کارایی اکوسیستم هستند و از سوی دیگر حضور کانون های علم و فناوری در بافت های شهری موجب شکل گیری حوزه خلاق شهری می شود که به تبع آن می توان شاهد بازآفرینی پایدار بافت های ناکارآمد و فرسوده شهری بود.   

وی ادامه داد: همانگونه که احیای یک کارخانۀ صنعتی متروکه و بافت اطراف آن توانست از خدمات شهری و اجتماعی بافت اطراف، در جهت گسترش و توسعۀ خود بهره ببرد. این فرایند همچنان می‌تواند توسعه یافته و محدوده وسیع‌تری را در بر گیرد.

مدیر امور عمرانی و مسئول هماهنگ کننده امور پشتیبانی پارک علم و فناوری یزد خاطر نشان کرد:ناحیه علم و فناوری به وسعت ۴۰ هکتار پیرامون مرکز فناوری اقبال به دنبال آن است که با ایجاد یک «حوزۀ خلاق شهری و دانش بنیان» پیرامون مرکز فناوری اقبال، بستر توسعۀ این «کانون علم و فناوری» را مهیا کند تا مؤسسات و شرکت های دانش بنیان ضمن بهره مندی از مزایای آن، بازآفرینی و توسعه بافت شهری را نیز تسریع بخشند.

 احداث کارخانه نوآوری در یزد 

وی با اشاه به ساخت کارخانه نوآوری در یزد افزود: آغار به کار، کارخانه نوآوری درخشان با همکاری سازمان عامل منطقه ویژه علم و فناوری در حال انجام است و طبق برنامه ریزی های به عمل آمده و ظرفیت های خاص استان یزد، این کارخانه نوآوری ظرفیت خوبی برای ایجاد واحدهایی از جمله مراکز نوآوری، مراکز شتاب دهی، مراکز کار اشتراکی، استارت آپ ها و غیره دارد.

دومین پارک علم فناوری کشور در یزد

وی به تاریخچه پارک علم و فناوری یزد اشاره کرد و افزود:این مرکز  دومین پارک تاسیس شده در کشور است که از سال ۱۳۸۰  فعالیت خود را در استان یزد آغاز نموده و به عنوان یکی از پارک های پیشرو در کشور توانسته گام های بلندی را در عرصه توسعه فناوری کشور بردارد.

رحیمی ادانه داد: سپس به دنبال مصوبه هیات محترم دولت در سال ۱۳۸۲ کارخانه اقبال واقع در مرکز شهر یزد جهت راه اندازی مرکز فناوری، به پارک علم و فناوری یزد واگذار شد. و با توجه به لزوم حفظ این اثر ارزشمند به عنوان نخستین کارخانه صنعتی استان یزد، تلاش شد با مرمت و احیاء این کارخانه، ضمن حفظ بافت و هویت سنتی آن، این مجموعه به یک مرکز علمی و فناوری تبدیل شود.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس با استفاده از مشاورین برجسته، طراحی مجموعه انجام و از ابتدای سال ۱۳۸۳ فعالیت مرمتی آن آغاز شد و در سال ۱۳۸۵ به بهره برداری رسید. هم اکنون بیش از ۱۸۵ شرکت فناور در این مجموعه اقبال مشغول به فعالیت هستند. 

رحیمی افزود: اما مجموعا بیش از ۳۰۰ شرکت را تحت قالب مراکز چند مستاجره، مراکز رشد و مراکز رشد اقماری، تحت پوشش خود قرار داده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =