۱۴ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83701565
۰ نفر

برچسب‌ها

 روسیه: مقرهای نظامی ترکیه در ادلب با تروریست‌ها در ارتباط هستند

مسکو - ایرنا - وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مقرهای بازرسی نظامی ترکیه در منطقه ادلب با مراکز تروریستی در ارتباط هستند و درواقع تروریست‌ها از این مقرها استفاده می‌کنند.

ژنرال ایگور کوناشنکوف روز چهارشنبه با انتقاد بی‌سابقه از عملکرد ترکیه در شمال سوریه اعلام کرد: نتیجه یک سال و نیم توافق درباره سوریه با ترکیه در سوچی، ارتباط یافتن تروریست‌ها با نظامیان ترکیه شده است.

به گفته مقام روس، وضعیت منطقه امن ادلب که در نتیجه اقدامات متقابل ارتش سوریه، تروریست های گروه هیات تحریر الشام به مسافت دور از حلب رانده شدند، زمان حساس دیگری بود. 

کوناشنکوف ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ نه فقط کشورهای غربی بلکه سازمان ملل هم از امضای توافقنامه سوچی درباره ادلب استقبال کرد. 

وی افزود: بخش کلیدی این تفاهم نامه تعهد ترکیه به جداسازی تروریست ها از معارضان میانه رو و دور کردن تروریست ها از محدوده امن ادلب تا ۱۵-۲۰ کیلومتر و خارج کردن تسلیحات سنگین توپخانه ای از این منطقه بود.

در هفته‌های اخیر منطقه امن ادلب بر اثر تحرکات تروریست‌ها متشنج شده و ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری آن با نیروهای ارتش سوریه و نیز گلوله باران مناطق پیرامون ادلب ازسوی گروه های تروریستی بر تنش‌ها افزوده است.  

 تفاهمنامه سوچی بین روسای جمهوری روسیه و ترکیه که در سال ۲۰۱۷ امضا شد ازجمله شامل جداسازی مخالفان سوری میانه رو از تروریست‌ها می‌شود.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه خاطرنشان کرد: بجای این اقدامات، شاهد هستیم که در ۱۸ ماه اخیر گروه‌های تروریستی هیات تحریرالشام، حزب اسلامی ترکستان و حراص الدین که از سوی سازمان ملل تروریستی شناخته شده‌اند، معارضان میانه رو را به شمال و به سوی مرز با ترکیه راندند.

به گفته کوناشنکوف، حمله‌های گسترده توپخانه‌ای و گلوله باران مناطق مسکونی سوریه و حملات به پایگاه حمیمم، رویدادهای روزمره شده است.  

وی خاطرنشان کرد که ترکیه با نقض معیارهای بین المللی به ادلب سوریه لشکرکشی کرد اما غرب این مساله را نادیده می‌گیرد.

کوناشنکوف گفت: در دوره اعتبار تفاهم نامه سوچی میان روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه امن در ادلب، تمام درخواست های رسمی روسیه از سازمان ملل و کشورهای غربی بدون پاسخ ماند. از اوایل ماه فوریه هم دمشق هدف اتهامات غرب قرار گرفت که گویا مرتکب جنایت های جنگی و فجایع انسانی و ایجاد سیل میلیونی پناهندگان از ادلب شده است.  

وی افزود: تهدیدهای علنی برای نابودی همه واحدهای ارتش سوریه و بازگرداندن جاده ام.۵ در سوریه تحت کنترل تروریست ها را آمریکا و کشورهای اروپایی، حق قانونی آنکارا برای دفاع از خود می‌خوانند.

 سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت: همزمان با بیشرمی کامل و نگرانی ساختگی غرب از اوضاع انسانی در منطقه امن ادلب ، فقط مرکز آشتی طرف های درگیر در سوریه و دولت قانونی سوریه هر روز کمک های لازم را به ساکنان محلی مناطق آزاد شده از تروریست‌ها می‌رسانند.

 وی خاطرنشان کرد: سوری‌ها حتی از مدافعان متعدد خود در اروپا و آمریکا خبر ندارند که گویا به ادعای این کشورها در سالهای اخیر کمک های انسانی گسترده به انها ارسال کرده اند. 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha