دلجویی و مساعدت؛ مطالبه هنرمندان و تماشاخانه‌داران از مسئولان

تهران- ایرنا- مدیر پردیس تئاتر شهرزاد و سرپرست پیشین اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشد اسلامی با تاکید بر اولی بودن سلامت افراد جامعه درباره تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی‌هنری و آسیب‌های آن گفت: دلجویی و مساعدت؛ دو کلید واژه اصلی مطالبه هنرمندان و تماشاخانه‌داران از مسئولان کلان فرهنگی است.

محمد دشت‌گلی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور تا پیش از تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی هنری بنا به دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به‌ محض اطلاع از آغاز شیوع این ویروس تماشاخانه شهرزاد را در تمام بخش‌ها از سالن‌ها، صندلی‌ها، اتاق‌های گریم، پشت صحنه، کافی‌شاپ، لابی، سرویس‌های بهداشتی و اتاق‌های اداری ضدعفونی کردیم.

وی ادامه داد: همچنین آماده بودیم تا بعد از تعطیلی یک هفته‌ای اعلام شده کار اجراهای عمومی و میزبانی از مخاطبان را آغاز ‌کنیم؛ اما بعد از تمدید این تعطیلی در حال حاضر به دلیل عدم مشخص بودن استمرار آن و عدم صدور اطلاعیه‌ای مجدد، هنوز از این مساله اطلاع نداریم که در هفته آینده روند اجراهای عمومی به روال سابق باز خواهد گشت یا خیر؟

انتقال زمان اجرای نمایش روزهای رادیو به اردیبهشت ۹۹

سرپرست پیشین اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: تا پیش از تعطیلات از ابتدای اسفند میزبانی از نمایش روزهای رادیو به کارگردانی محمد رحمانیان را آغاز کرده بودیم که از چهارم اسفند با ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجراها در تمام تماشاخانه‌ها و سالن‌های سینمایی کشور متوقف شد.

وی افزود: پیش از این قرار بود اجراهای نمایش روزهای رادیو را در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ در سالن اصلی پردیس تئاتر شهرزاد داشته باشیم اما با وجود تعطیلات پیش آمده با گروه به توافق رسیدیم تا بتوانیم در اردیبهشت ۹۹ نیز سالن را برای اجرا در اختیار این گروه قرار دهیم.

امکان میزبانی از آثار نمایشی در هفته نخست نوروز ۹۹

دشت‌گلی درباره نوبت‌های بعدی اجرا و گروه‌هایی که درحال تفاهم با پردیس تئاتر شهرزاد بودند نیز گفت: در این زمینه با گروه‌ها رایزنی‌های مختلف صورت گرفته و درصورتی که گروه‌ها و بازیگران آن تعهدی نسبت به پروژه‌های دیگر نداشته باشند، این توانایی را داریم تا آغاز اجرای آنها را تغییر دهیم. اگر این توافق صورت بگیرد شرایط برای تمدید اجراهای فعلی میسر می شود.

به گفته مدیر پردیس تئاتر شهرزاد؛ اگر تعطیلی‌ها تمدید شوند که تا پایان سال میزبانی از اثری را نخواهیم داشت اما در صورت تمدید نشدن تعطیلی‌ها از هفته نخست نوروز ۹۹ امکان اجرای آثار نمایشی در پردیس تئاتر شهرزاد فراهم خواهد بود و در صورت فقدان مجوز مطابق چند سال گذشته از هفته دوم فروردین اجراهای خود را آغاز خواهیم کرد.

عبور از بحران تنها با یاری مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیر پردیس تئاتر شهرزاد با تاکید بر آنکه تردیدی در این مسئله وجود ندارد که در شرایط فعلی سلامت عمومی تک‌تک افراد جامعه مهم‌ترین مسئله به‌عنوان مسائل کلان در تمامی فعالیت‌های کشور ازجمله بخش فرهنگی هنری به شمار می‌رود یادآور شد: در این شرایط دو کلید واژه دلجویی و مساعدت به‌عنوان مطالبه اصلی هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی از مسئولان و متولیان امر هنر در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای نمایشی به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: به‌هرحال آسیب‌ها و زیان‌های مالی در این بین مقوله‌ای خواهد بود که چه در نگاه کوتاه‌مدت و چه در نگاه بلندمدت گریبان گروه‌های نمایشی، تک‌تک هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی و دولتی را خواهد گرفت و عبور از این پیچ و بحران بدون هیچ تردیدی تنها با یاری و مساعدت مسئولان بدنه فرهنگ و هنر کشورمان امکان‌پذیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha