بحران پناهجویان؛ کمک ۷۰۰ میلیون یورویی اروپا به یونان

تهران-ایرنا- اورسلام فون در لاین رئیس کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا اعلام کرد اتحادیه اروپا ۷۰۰ میلیون یورو به یونان جهت کنترل بحران پناهجویان کمک می‌کند.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری رویترز، مقام های اتحادیه اروپا روز سه شنبه در دیدار از مرز یونان با ترکیه که ده ها هزار نفر از مهاجران و پناهجویان برای عبور از آن تلاش می کنند، وعده دادند کمک نقدی بیشتری را در اختیار یونان قرار دهند.

فون درلاین رئیس کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری در شهر کاستانیس گفت: اوضاع در مرز ما نه تنها مساله ای مربوط به دولت یونان است بلکه رسیدگی به این وضعیت مسئولیت همه ما در اروپا است.

وی بعداز دیدار از این شهر مرزی یونان که کریاکس متسوتاکیس نخست وزیر یونان  نیز به همراه سران شورا و پارلمان اروپا وی را همراهی می کردند گفت: ما  در مقابل فشارهای این شرایط دشوار تسلیم نمی شویم و اتحاد خود را حفظ می کنیم.

متسوتاکیس پیش تر  در مصاحبه مشترک با مقام های اروپایی که به منطقه مرزی شمال یونان با ترکیه امروز سفر کرده اند، گفته بود که: اتحادیه اروپا در قبال هجوم پناهجویان بسوی مرزهای یونان، به وظایف خود عمل نمی کند و هیچ کمکی به آتن نکرده است.

 اتحادیه اروپا از ترکیه خواسته است به توافق سال ۲۰۱۶ میلادی بین بروکسل و آنکارا درباره مهاجران پایبند باشد. در این توافق از ترکیه درخواست می شود مهاجران را به ازای کمک اتحادیه اروپا در خاک خود نگه دارد.

با افزایش درگیری ها در سوریه در هفته گذشته، آنکارا اکنون می گوید که دیگر جلوی مهاجران و پناهجویانی را که قصد ورود به اروپا را دارند، نمی گیرد.

پلیس ضد شورش یونان در پست مرزی «کاستانیس/Kastanies» در مرز ترکیه، با استفاده از گاز اشک آور به رویارویی با مهاجران پرداخت و این در حالیست که گارد ساحلی تلاش کرده قایق های حامل مهاجران را در جزایر دریای اژه متوقف کند.

بروکسل تلاش می کند از تکرار بحران مهاجرت در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی جلوگیری کند. در این سالها بیش از یک میلیون نفر مهاجر و پناهجو از خاک ترکیه و از طریق کشورهای بالکان خود را به اتحادیه اروپا رساندند و هزینه های نظام رفاهی و امنیتی این اتحادیه را افزایش دادند. این امر به افزایش حمایت ها از احزاب راست افراطی مهاجرستیز منجر شد.

بر اساس گزارش رویترز، روز سه شنبه نیروها و پلیس ضد شورش آلمان در مرز ترکیه در حالت آماده باش بودند اما گزارشی درباره درگیری مهم جدیدی با مهاجران گزارش نشده است.

بحران مهاجران روابط یونان و ترکیه را بشدت تحت تاثیر قرار داده است. نخست وزیر یونان، آنکارا را به تشویق عمدی مهاجران برای حرکت به سمت مرزها به منظور «تقویت دستورکار ژئوپلتیکی خود و سلب توجهات از اوضاع سوریه» کرده است.

اردوغان روز دوشنبه گارد مرزی یونان را به کشتن دو مهاجر و زخمی کردن مهاجر سوم متهم کرد که با واکنش و انکار مقام های آتن مواجه شد.

روز سه شنبه نیز داوود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت نیروهای یونانی از عقب به سمت مهاجرانی که در حال فرار هستند شلیک می کنند؛ اما از ارائه مدرکی برای اثبات اظهارات خود خودداری کرد.

ترکیه میزبان ۳.۶ میلیون پناهجوی جنگ سوریه است و انتظار می رود با ادامه درگیری ها در این کشور با هجوم گسترده تر مهاجران مواجه شود. اما مقام های این کشور می گویند دیگر نمی توانند مهاجران و پناهجویان را بپذیرند.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرده که گزارش های متعددی را دریافت کرده که نشان می دهد نیروهای مرزی یونان مردم را به سمت خاک ترکیه به عقب راندند که این امر می تواند ناقض حق تقاضای پناهندگی و بازگرداندن افراد به اماکن غیر امن باشد که این دو، مورد حمایت قوانین بین المللی قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =